Camerimage: „Wendeta”

camerimage_brimstone_strona

Miejsce: Opera Nova, ul. Focha 5

Czas: 17.11.2017, godz. 20.00

Koszt: bilety na pojedyncze pokazy w cenie od 10 do 20 zł, ceny pozostałych wejściówek i karnetów dostępne na stronie internetowej festiwalu pod adresem camerimage.pl

Tytuł oryginalny: „Brimstone”
Reżyseria: Martin Koolhoven
Zdjęcia: Rogier Stoffers
Produkcja: N279 Entertainment
Polski dystrybutor: Monolith Films Sp. z o. o.
Holandia, Belgia, Francja, Niemcy, Szwecja, Wielka Brytania, USA, 2016

„Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w owczej skórze”, mówi żarliwie wiernym charyzmatyczny, starotestamentowy pastor z holenderskim rodowodem, który przybył właśnie w te rejony, by nauczać dzieła Bożego. Jedną ze słuchających jest Liz, pozbawiona w niejasnych okolicznościach języka kochająca matka i żona, która służy lokalnej społeczności jako akuszerka. Kobieta patrzy z przerażeniem na stojącego przed nią wielebnego, zna go bowiem ze swego przeszłego życia i wie, że zjawił się po nią. Kim dla niej jest? Czemu jej szukał? Co jej zrobił? Albo ona jemu? Odpowiedzi na te pytania okażą się być niepokojące, nierzadko szokujące, ukazując, jak mało się w gruncie rzeczy przez te ponad sto lat zmieniło. Akcja filmu rozgrywa się bowiem w XIX-wiecznej Ameryce, czasie i miejscu niezbyt przyjaznym dla kobiet, które musiały w bólu i poniżeniu znosić gniew, kompleksy i zachcianki mężczyzn, uzurpujących sobie nad nimi władzę, by zapomnieć o bezsilności wobec własnych popędów i bezlitosnego losu.

W Kalendarium Bydgoszcz Inaczej zapowiadamy wyłącznie projekcje filmów biorących udział w Konkursie Głównym o nagrodę Złotej Żaby. Przypominamy, że szczegółowy harmonogram pozostałych konkursów, a także przeglądów, seminariów i wydarzeń festiwalowych znajdą Państwo na stronie camerimage.pl.

Konkurs Główny o nagrodę Złotej Żaby to najważniejszy punkt festiwalu od początku jego istnienia czyli od pierwszej edycji w 1993 roku. Konkurs zwraca uwagę na ogromny wkład autora zdjęć w dzieło filmowe. Celem Konkursu Głównego jest prezentacja filmów o szczególnych walorach wizualnych oraz wybór i nagrodzenie autorów najlepszych zdjęć filmowych przez międzynarodowe Jury.