Camerimage: „Still Life”

camerimage_still_strona

Miejsce: Opera Nova, ul. Focha 5

Czas: 16.11.2017, godz. 20.45

Koszt: bilety na pojedyncze pokazy w cenie od 10 do 20 zł, ceny pozostałych wejściówek i karnetów dostępne na stronie internetowej festiwalu pod adresem camerimage.pl

Tytuł oryginalny: Gorge Coeur Ventre
Reżyseria: Maud Alpi
Zdjęcia: Jonathan Ricquebourg
Produkcja: Mezzanine Films
Francja, 2016

Praca w rzeźni kojarzy się z dehumanizacją i współodpowiedzialnością w zbiorowym zabijaniu zwierząt, a jednak ktoś musi ją wykonywać, bowiem mięso jest jednym z wyznaczników żywieniowych współczesnego świata. Ludzki bohater filmu, którego zadaniem jest doprowadzanie całych grup krów i świń na miejsce ich śmierci, nie jest natomiast bestialskim mordercą. To normalny chłopak z planami i marzeniami, który czuje się czasami przytłoczony wykonywaną pracą, ale potrzebuje pieniędzy do życia. Jest też zwierzęcy bohater, zdecydowanie bardziej tragiczny – pies chłopaka, który przesiaduje z nim całymi nocami w rzeźni, będąc zmuszonym patrzeć w czasami przerażone, a czasami zupełnie spokojne oczy tłoczących się w niewielkich pomieszczeniach, przygotowywanych na stracenie zwierząt. Nie wiadomo, co pies myśli, czy jest świadomy swego szczęścia, że urodził się psem i nic mu w tym miejscu nie grozi. Taki dualizm perspektyw pozwala jednak na ukazanie rzeźni w zupełnie innym świetle.

W Kalendarium Bydgoszcz Inaczej zapowiadamy wyłącznie projekcje filmów biorących udział w Konkursie Głównym o nagrodę Złotej Żaby. Przypominamy, że szczegółowy harmonogram pozostałych konkursów, a także przeglądów, seminariów i wydarzeń festiwalowych znajdą Państwo na stronie camerimage.pl.

Konkurs Główny o nagrodę Złotej Żaby to najważniejszy punkt festiwalu od początku jego istnienia czyli od pierwszej edycji w 1993 roku. Konkurs zwraca uwagę na ogromny wkład autora zdjęć w dzieło filmowe. Celem Konkursu Głównego jest prezentacja filmów o szczególnych walorach wizualnych oraz wybór i nagrodzenie autorów najlepszych zdjęć filmowych przez międzynarodowe Jury.