„Beksiński. Leszczyński. Fantasmagorie” – wernisaż w BCS

plakat

Miejsce: Bydgoskie Centrum Sztuki, ul. Jagiellońska 47

Czas: 14.11.2017, godz. 18.00 (czynna do 12 stycznia 2018)

Koszt: wstęp na wernisaż bezpłatny (w pozostałe dni bilety w cenie 3 i 5 zł)

Bydgoskie Centrum Sztuki zaprasza na wernisaż wystawy „Beksiński. Leszczyński. Fantasmagorie”, który odbędzie się w ramach 25. Międzynarodowego Festiwalu Autorów Sztuki Filmowej Camerimage.

Większość prac prezentowanych na wystawie „Beksiński. Leszczyńśki. Fantasmagorie” pochodzi z kolekcji prywatnych, część z nich będzie dostępna dla szerszej publiczności po raz pierwszy. Dzieła artystów jeszcze nigdy wspólnie nie dzieliły przestrzeni wystawienniczej. Beksińskiego i Leszczyńskiego łączy w sztuce odwołanie się do swobodnej gry wyobraźni i użycie tradycyjnego warsztatu artystycznego.

Zarówno prezentowane obrazy Beksińskiego, jak i rysunki Leszczyńskiego, ukazują rzeczywistość odmienną od tej, którą znamy z codziennego życia, fantasmagorie odwołujące się do snów, wizji i marzeń, przeniknięte oniryczną atmosferą grozy, tajemniczości i nostalgii. „Pragnę malować tak, jakbym fotografował marzenia i sny. Jest to więc z pozoru realna rzeczywistość, która jednak zawiera ogromną ilość fantastycznych szczegółów” – tak o swojej twórczości mówił Beksiński i deklaracja ta pasuje jako motto do prac obydwu twórców.

Oprócz tradycyjnych prac malarskich i rysunkowych na wystawie znajdzie się też wirtualna prezentacja „De profundis. Beksiński VR”. Nowoczesna technologia umożliwi gościom odwiedzającym wystawę, wniknąć w świat obrazów, stworzonych w oparciu o niezwykłą wyobraźnię Beksińskiego.