99. Rocznica Powrotu Bydgoszczy do Macierzy

mck_gal_1

Miejsce: Miejskie Centrum Kultury, ul. Marcinkowskiego 12, przestrzeń miejska

Czas: 19.01.2019, od godz. 12.00

Koszt: bezpłatny

W tym roku świętujemy 99. Rocznicę Powrotu Bydgoszczy do Macierzy. Z tej okazji, jak co roku, miasto przygotowało liczne atrakcje.

Program na sobotę:

12.00 – „Bydgoskim torem…” – kurs zabytkowym tramwajem – trasa: Wilczak – Las Gdański (przejazd darmowy).

Symbolicznymi bohaterkami tej edycji obchodów 99. rocznicy powrotu Bydgoszczy w granice Polski będą znane bydgoskie kobiety z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Historię bydgoskich aktywistek będzie można poznać, podróżując zabytkowym tramwajem. Wycieczka obfitować będzie w wiele ciekawych niespodzianek i atrakcji.

17.00 – „Łuczniczki” – performance w kawiarni Szpulka.

Łuczniczki to performance ruchowy, inspirowany dwiema bydgoskimi rzeźbami: klasycznym pomnikiem Łuczniczki Ferdinanda Lepckego z 1908 roku, znajdującym się przed Teatrem Polskim w Bydgoszczy oraz rzeźbą Marcina Jagodzińskiego-Jagenmeera, odsłoniętą w 2013 roku przed Operą Nova. Do obu rzeźb artystom pozowały modelki, których tożsamość nie jest dziś właściwie znana. To właśnie skomplikowana relacja artysty i jego muzy, polityczność kanonów estetycznych oraz rzeźbiarski potencjał ciała stały się dla choreografki Agnieszki Kryst impulsem do potraktowania ruchu jako narzędzia emancypacji.

Koncepcja i choreografia: Agnieszka Kryst, kreacja i wykonanie: Agnieszka Kryst, Katarzyna Sikora, dramaturgia: Anka Herbut, muzyka: Kamil Tuszyński.

19.00 – „Niezmienna” – koncert. Uwaga! Obowiązują bezpłatne wejściówki, do odbioru w kasie MCK. Bydgoszcz, Polska i muzyka – to ONA! Silna, niezależna, mądra i… zmienna. NIEZMIENNA to muzyczna podróż po pełnym wrażliwości i emocji świecie kobiety. To historie szczęśliwych, spełnionych, ale też zagubionych i samotnych kobiet. Ich zmagania z rzeczywistością skomentują słowem bydgoskie dziennikarki. Osobiste interpretacje piosenek zaprezentują bydgoscy wokaliści przy akompaniamencie zespołu pod kierownictwem Miłosza Wośki – pianisty i aranżera. NIEZMIENNA to niezwykłe elektroniczne aranżacje utworów przygotowane specjalnie na tę okazję. Podczas wieczoru publiczność stworzy integralną całość z artystami.

20.30 – „Ruk cug! Dechy czekają!” – potańcówka. W klimat lat 20. i 30. minionego wieku wprowadzi uczestników duet Przedwojenne Piosenki, który powstał z inicjatywy Tomka Grdenia – kontrabasisty i wokalisty. Tomek zaprosił do współpracy Malwinę Paszek, która dodała nie tylko akordeon, altówkę i śpiew, ale także swoje zamiłowanie do muzyki ludowej. Stąd, oprócz pięknych i znanych szlagierów sprzed stu lat, takich jak Zimny drań czy Miłość ci wszystko wybaczy, będzie można usłyszeć też zapomniane melodie, często z wpływami muzyki cygańskiej czy węgierskiej. Na koncercie, prócz kontrabasu czy akordeonu, pojawią się mniej znane, a charakterystyczne dla okresu międzywojennego instrumenty, jak mandolina, banjola, banjoukulele czy ukulele.