Jakich palet używać w Europie

Palety to takie konstrukcje, bez których trudno wyobrazić sobie bezpieczne składowanie oraz sprawny transport większości towarów. Są one od wielu lat używane w logistyce i spedycji i nic nie wskazuje na to, że przestaną być potrzebne. Te proste oraz niezawodne produkty pozwalają na bezpieczne przewożenie materiałów w obrębie magazynu oraz na samochodach dostawczych. Jakie palety są używane w Europie? 

Najpopularniejsze palety i ich rozmiary 

Paleta to taka platforma magazynowo-transportowa, której zadaniem jest formowanie jednostek transportowych. Dzięki niej można nie tylko z łatwością przewozić towary na znaczne odległości, lecz także przenosić i ustawiać ładunki przy pomocy wózka widłowego.

Najpopularniejszym typem palet stosownych w przewozie towarów jest europaleta. Jest ona potocznie nazywana paletą EURO, EPAL lub EURO EPAL. Podlega ona ochronie prawnej zgodnie z nowelizacją Ustawy „Prawo własności przemysłowej” z 1 listopada 2007 roku. 

Wymiary europalety standardowej wynoszą 800 x 1200 x 150 mm. Jest ona oznaczana jako EUR1. Co prawda rzadziej, ale można także spotkać się z innymi rozmiarami palet:

– 800 × 600 mm – taka półpaleta jest oznaczana symbolem EUR2,

– 1000 × 1200 mm – która to jest oznaczana jako EUR3.

Rodzaje palet a materiał wykonania

Podział palet opiera się nie tylko w oparciu o wymiary, lecz także z uwzględnieniem tworzywa, z którego zostały wykonane. Najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do produkcji palet jest drewno. Wykonane z tego tworzywa palety dzieli się na: 

– palety otwarte EPAL – to najbardziej popularne standardowe europalety – otwarte czterowejściowe. Są one powszechnie użytkowane w większości europejskich magazynach, poza Wielką Brytanią. Europaleta o wymiarach 800 × 1200 mm potrafi wytrzymać  obciążenie do 1,5 tony. Konstrukcja ta jest wielokrotnego użytku. Każda z tych palet jest trwale oznakowana na wspornikach zewnętrznych napisem EPAL. Taka paleta może być uznana za europaletę europejską, jeśli jest zgodna z normą EN 13698-1 oraz Kodeksem UIC 435. Musi mieć dokładnie 84 gwoździe.

– palety zamknięte LPR oraz CHEP – takie palety czterowejściowe są powszechnie używane w Wielkiej Brytanii. Charakteryzują się one połączeniem bloków ze wszystkich stron deskami. Tego typu konstrukcje są w kolorze niebieskim lub czerwonym oraz są znakowane jako LPR lub CHEP.

W transporcie dozwolone jest także użytkowanie palet wykonanych z plastiku. Są one najczęściej wykorzystywane w przemyśle spożywczym. Jest to spowodowane tym, że konstrukcje wykonane z tego tworzywa są znacznie łatwiejsze do utrzymania w czystości, a higiena jest bardzo ważnym elementem w transporcie poszczególnych produktów spożywczych. Tego typu konstrukcje dość mocno przypominają palety drewniane, z tym że mają znacznie mniejszą wagę. Niestety, plastikowe palety są znacznie mniej wytrzymałe. Są one podatne na odkształcenia oraz szybsze zniszczenie.

Palety odgrywają niezwykle bardzo ważną rolę w transporcie. Dzięki nim można w bezpieczny oraz stabilny sposób przewozić towary na znaczną odległość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here