Regionalne odkrycia

Vintage na Wełnianym

Pod koniec miesiąca w Bydgoszczy otworzy się pierwszy w mieście Vintage Shop, czyli sklep z używaną odzieżą z minionych epok. Projekt dwóch przyjaciółek – Aleksandry i Kornelii stoi w kontrze do komercyjnej mody dla mas. W ofercie Vintage… »

Wiktoria Raczyńska,

Skarb z bydgoskiej katedry w całej okazałości

Złote monety, biżuterię i inne cenne precjoza odkryte przez archeologów w bydgoskiej katedrze będzie można oglądać od 13 lutego w Europejskim Centrum Pieniądza na Wyspie Młyńskiej. – Skarb z katedry porusza wyobraźnię. Ze względu na wagę tego odkrycia… »

Marek Tomaszewski,
Reklama

Wielki brat podgląda sikorki bogatki

Do budki lęgowej zawieszonej na drzewie przed Szkołą Podstawowa nr 60 przy ulicy Glinki zapewne niedługo wprowadzi się nowy lokator. Od kilku dni sikorka bogatka zagląda do środka i chyba szykuje się do założenia w nim gniazda. Skąd… »

Wiktoria Raczyńska,

Pierwsze w tym roku szkolenia Resolute Support w JFTC w Bydgoszczy

Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) rozpoczęło pierwsze szkoleniem w tym roku. 23 stycznia generał dywizji Wilhelm Grün, dowódca JFTC, zainaugurował kolejną edycję szkolenia dla przyszłych członków misji Resolute Support. Tym razem do JFTC przybyło ponad 200 żołnierzy, przygotowujących… »

Wiktoria Raczyńska,

Wystawa w Europejskim Centrum Pieniądza już 13 lutego

Precjoza, w tym monety, broszki, zawieszki, wisiorki i inną biżuterię odkryto 2 stycznia 2018 roku w prezbiterium bydgoskiej fary. Skarb został zabezpieczony przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków przy dokonaniu wstępnej inwentaryzacji. Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego podpisało umowę depozytową… »

Wiktoria Raczyńska,

Skarb z Bydgoskiej Katedry zostanie pokazany w muzeum

Skarb odkopany przez archeologów w Bydgoskiej Katedrze zostanie pokazany na ekspozycji w Muzeum Okręgowym. Na wystawie będzie można zobaczyć wszystkie znalezione przez badaczy przedmioty, w tym ponad 480 cennych monet. To było niespodziewane odkrycie – 2 stycznia pod… »

Wiktoria Raczyńska,

„Elektronik” w czołówce techników w Polsce

Technikum Elektroniczne Zespołu Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy zajęło drugie miejsce w prestiżowym rankingu szkół ponadgimnazjalnych „Perspektywy 2018”. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku szkoła zajęła pierwsze miejsce w tym zestawieniu. Fundacja Edukacyjna Perspektywy już po raz dwudziesty opublikowała ranking. Głównym… »

Marek Tomaszewski,

Niezwykłe odkrycie w Bydgoskiej Katedrze

Niemal 500 złotych monet pochodzących z XVII wieku, a także kosztowności, biżuteria i cenne dewocjonalia – bydgoscy archeolodzy dokonali wczoraj (2 stycznia) niezwykłego odkrycia. W Bydgoskiej Katedrze pod posadzką prezbiterium odkopali skarb. Wczoraj, 2 stycznia, przy południowej ścianie… »

Wiktoria Raczyńska,

Jak odkrywać ciekawe miejsca regionu?

MIASTO – LUDZIE – MUZEUM to projekt wystawienniczy Oddziału Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich i muzeów województwa kujawsko-pomorskiego, którego pierwsza edycja odbyła się w 2017 roku. Projekt zakładał realizację wystaw (wraz z wydarzeniami towarzyszącymi i wydawnictwami), prezentujących opowieść o… »

Marek Tomaszewski,

UKW i UTP chcą utworzyć związek

Rektorzy Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego i Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego, prof. Jacek Woźny i prof. Tomasz Topoliński, podpisali w poniedziałek, 11 grudnia, list intencyjny w sprawie utworzenia związku bydgoskich uczelni publicznych. Jak podkreślają rektorzy obu uczelni, podpisanie listu otwiera możliwość rozpoczęcia… »

Marek Tomaszewski,

Aukcja rzeźby

To pierwsza taka aukcja rzeźby. Już 16 grudnia, o godzinie 17.00 w bydgoskim oddziale Sopockiego Domu Aukcyjnego. Na grudniową aukcję Sopocki Dom Aukcyjny zebrał, m.in., pracę ze słynnego cyklu „Kobiety brzemienne” Xawerego Dunikowskiego, która powstała we wczesnym okresie… »

Wiktoria Raczyńska,

Muzeum Mydła i Historii Brudu najlepszym produktem turystycznym w Polsce

Muzeum Mydła i Historii Brudu uzyskało tytuł Najlepszego Produktu Turystycznego w Polce w 2017 roku. To najważniejsza nagroda turystyczna w kraju. W październiku tego roku muzeum przy ul. Długiej zdobyło tytuł najlepszego produktu turystycznego w regionie. Była to… »

Marek Tomaszewski,

Przez 24 godziny tworzyli gry wideo

Już po raz drugi studio Huuuge Games zorganizowało Huuuge Game Jam. Przez 24 godziny ekipy złożone z pasjonatów gier, którzy zjechali do Biblioteki Głównej UKW w Bydgoszczy z całej Polski, tworzyły nowe gry. – Uczestnicy do końca nie… »

Marek Tomaszewski,

Młodzi filmowcy nagrodzeni w konkursie „Kamera! Akcja! Reakcja!”

Młodzi filmowcy z I Liceum Ogólnokształcącego im. Floriana Ceynowy w Świeciu zwyciężyli w VI edycji konkursu filmowego „Kamera! Akcja! Reakcja”. Konkurs jest realizowany w ramach programu edukacyjno-alternatywnego „Sztuka wyboru”. Program edukacyjny „Sztuka Wyboru” organizowany jest w ramach rządowego… »

Marek Tomaszewski,

Co się będzie mieścić w czwartym kręgu opery?

Zakończone zostały prace nad koncepcją rozbudowy bydgoskiej Opery Nova. Cała inwestycja, według wstępnych szacunków, ma kosztować około 80 milionów złotych. W czwartym kręgu opery znalazłyby się sala kameralna pełniącą funkcję sali scenicznej, służącej także do prób, z widownią… »

Marek Tomaszewski,

EKOSYMBOL 2017 dla bydgoskiej ProNatury

Tytuł został przyznany bydgoskiej spółce ProNatura w uznaniu za „uruchomienie z sukcesem, a następnie eksploatację nowoczesnego Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych”. Zdaniem Kapituły programu, godne wyróżnienia jest uporządkowanie i organizacja systemu gospodarki odpadami w związku z koniecznością dostosowania… »

Wiktoria Raczyńska,