Regionalne odkrycia

Przywrócić życie zdegradowanym zabytkom

W wielu miastach europejskich są obiekty o architektonicznej i historycznej wartości, niestety, często  zapomniane, zaniedbane i opuszczone. Jak przywrócić je do życia, nadać im nową funkcję, jak je zagospodarować na cele kulturowe – o tym dyskutowano podczas międzynarodowej… »

Marek Tomaszewski,

Dowództwo operacyjne na ćwiczeniach w JFTC

W Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) rozpoczęło się ćwiczenie Trident Joust 2017. Bojowe ćwiczenie sztabowe dla Dowództwa Sojuszniczych Sił Połączonych z Neapolu (JFC Naples) ruszyło 11 września i przywiodło do Bydgoszczy ponad 600 uczestników. To już drugie ćwiczenie… »

Wiktoria Raczyńska,
Reklama

Zainwestuj w swój rozwój

Jak się przebranżowić, zadbać o swój rozwój osobisty, poszerzyć umiejętności, czy jak prawidłowo napisać CV – odpowiedzi, m.in., na te pytania można było znaleźć podczas Targów Rozwoju i Edukacji, które odbyły się 10 września w kompleksie sportowym Zawiszy.… »

Marek Tomaszewski,

Polscy znawcy instrumentów zjeżdżają do Ostromecka

W poniedziałek, 11 września, w ostromeckich pałacach rusza pierwsza w historii Ogólnopolska Konferencja Instrumentologiczna. To spotkanie przedstawicieli wszystkich specjalistów zajmujących się zawodowo instrumentami zabytkowymi. Na miejsce konferencji wybrano Ostromecko, w uznaniu znaczenia znakomitej Kolekcji Fortepianów, która eksponowana jest… »

Wiktoria Raczyńska,

Mamy skarb, który czas docenić

Szlak wody, przemysłu i rzemiosła, czyli TeH2O od trzech lat stara się wypromować Muzeum Okręgowe im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy organizując TehoFest. To 15 unikatowych budynków i miejsc porozrzucanych po całym mieście – od Spichrzy nad Brdą począwszy… »

Wiktoria Raczyńska,

Śliwka świętuje po raz siedemnasty

Piątkowe opady deszczu nie powstrzymały gospodarzy ze Strzelec Dolnych przed zorganizowaniem już po raz siedemnasty Święta Śliwki. Błotnisty teren wymagał jednak sporo zabiegów, a pomogli sami wystawcy. Rozpoczęta 2 września impreza jak zwykle przyciąga prawdziwe tłumy. Można tu… »

Marek Tomaszewski,

Budowa szkoły w Fordonie zakończona

W najbliższą sobotę, 2 września, można skorzystać z „drzwi otwartych” Szkoły Podstawowej nr 9 przy ul. „Bora” Komorowskiego 2 w Fordonie i na własne oczy zobaczyć, jak wygląda najnowocześniejszy budynek oświatowy w regionie. Na zwiedzających czekają atrakcje. Zwiedzanie rozpocznie się… »

Wiktoria Raczyńska,

Trwa renowacja fortepianu Zygmunta Noskowskiego

Fortepian Zygmunta Noskowskiego (1846-1909) ze zbioru w Ostromecku przechodzi renowację. Instrument trafił do pracowni konserwatorskiej. Jego restauracja będzie pięknym prezentem na pierwszą I Ogólnopolską Konferencję Instrumentologiczną, która odbędzie się w dniach 10-12 września w Ostromecku. Fortepian to dzieło warszawskiej firmy… »

Wiktoria Raczyńska,

Z piernikiem w roli głównej

Święto Toruńskiego Piernika, które odbyło się 11-12 sierpnia, zamieniło toruńską Starówkę i Błonia Nadwiślańskie w kulinarno-kulturalną oraz festiwalową scenę. Niezwykłe pokazy kulinarne połączone z degustacją w wykonaniu szefów kuchni znanych z programów telewizyjnych – Pascala Brodnickiego, Maliki Szyc-Juchnowicz… »

Marek Tomaszewski,

Ta tratwa prostuje kręgosłup

W sobotę na Wyspie Młyńskiej obchodziliśmy 100-lecie bydgoskiego harcerstwa. A my wczoraj, podczas spaceru, przy marinie, zauważyliśmy zacumowaną tratwę z harcerzami z Płocka, którą płyną do Gdańska. – Jesteśmy umówieni na kawę z Neptunem – mówi nam phm.… »

Wiktoria Raczyńska,

Jarmark Cysterski wciąż przyciąga tłumy

To była już XV, jubileuszowa jego odsłona. Jarmark Cysterski w Koronowie, poza rekonstrukcją bitwy pod Byszewem i Koronowem, to również w tym roku, między innymi, imponujący pokaz sokolnika, turniej dam, czy występ Koronowskiej Komandorii Templariuszy. A wszystko zaczęło… »

Wiktoria Raczyńska,

Powstała Tymczasowa Galeria Sztuki Nieużytku

W ubiegły weekend powstało nowe miejsce w śródmieściu Bydgoszczy. Potrzebuje jednak wsparcia bydgoszczan, aby zrealizować otwarte wydarzenia dla wszystkich mieszkańców miasta. Kontynuując działania rozpoczęte w 2016 roku w ramach projektu OSWOIĆ MIEJSKIE NIEUŻYTKI realizowanego w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa… »

Wiktoria Raczyńska,

Niezwykła „Alicja…” na deskach MCK

Któż nie zna Alicji w krainie czarów? Ten fantastyczny utwór Lewisa Carrolla zyskał setki adaptacji zarówno filmowych jak i teatralnych, a mimo to kolejni twórcy wciąż znajdują w nim źródło natchnienia i inspiracji. Dlaczego? Na to pytanie odpowiedzą… »

Wiktoria Raczyńska,

Nadzwyczajny koncert Szymona Nehringa

Towarzystwo Muzyczne im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy oraz Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy zapraszają na nadzwyczajny koncert z okazji 76. rocznicy śmierci Ignacego Jana Paderewskiego.  Szymon Nehring jest studentem IV roku Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, zwycięzcą XV… »

Wiktoria Raczyńska,

Plenerowy koncert zapowiada modernizację Opery Nova

8 czerwca o godzinie 19.00 Opera Nova w Bydgoszczy zaprasza na koncert plenerowy w  amfiteatrze nad Brdą z okazji Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego promujący projekt „Modernizacja Opery Nova w Bydgoszczy”. Wykonawcami koncertu pod nazwą „Chóry na fali” będą chór… »

Wiktoria Raczyńska,

„Nieśmiertelny” objawia talenty

W Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Łochowie już po raz dziesiąty zorganizowano koncert młodych talentów na cześć patrona szkoły, który uświetniła swoją obecnością Maja Babyszka, wybitnie uzdolniona pianistka z Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina… »

Wiktoria Raczyńska,