Kultura

Lustra zmuszają do refleksji

Przed rozpoczęciem spektaklu widzowie patrzą we własne odbicia. Za chwilę to samo robią aktorzy. Grają oddzieleni od publiczności ze wszystkich stron weneckimi lustrami, nie wiedząc, co dzieje się po drugiej stronie. Nie odbierają bodźców z zewnątrz, a widzowie… »

Joanna Kloska,

Robię w stand-upie

Jakoś dziwnie często padało ze scenki Klubokawiarni 1138 pytanie: Wiecie, co to stand-up? Mało tego, niektórzy standuperzy próbowali tłumaczyć, dlaczego się tym zajmują. Jakby chcieli się usprawiedliwić przed licznie zgromadzoną publiką, że powiedzą coś, co niekoniecznie będzie śmieszne.… »

Tomasz Welcz,
Reklama

Nowy hip-hop z Bydgoszczy

29 marca nastąpi długo oczekiwana ogólnopolska premiera, pierwszego oficjalnego wydawnictwa płytowego bydgoskiego składu Partyzant. Płyta zatytułowana „Myśli kilka” jest jednocześnie pierwszą hiphopową produkcją muzyczną, która została zrealizowana w ramach projektu „Pierwsza Płyta” Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. Nagrania… »

Wiktoria Raczyńska,

Fascynujący świat Pegasusa i Atari

W Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej WSG można przenieść się w świat konsol i gier wideo sprzed 20-30 lat. Autorem prezentowanej tam wystawy jest Konrad Baśkiewicz, kolekcjoner tych „historycznych” urządzeń, twórca portalu Prehistoria.pl. Większość z nich działa, o czym mogli… »

Tomasz Welcz,

Teatr Usta Usta Republika wygrywa festiwal Klamra

Wieczorem, w sobotę 15 marca ogłoszono werdykt 22 Alternatywnych Spotkań Teatralnych Klamra. Głosami widzów nagrodę główną przyznano poznańskiej grupie Usta Usta Republika za spektakl „Uczta”. O trofeum toruńskiego festiwalu rywalizowało 12 przedstawień, najlepszych scen alternatywnych w kraju. Spektakl… »

Wiktoria Raczyńska,

Przygoda teatru z muzyką

Nowy spektakl „Cienie. Eurydyka mówi:” powstał w koprodukcji Teatru IMKA w Warszawie, Teatru Polskiego w Bydgoszczy oraz Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu. W sztuce, poza bydgoskimi aktorami, wystąpi też wokalistka Katarzyna Nosowska. Bydgoska premiera odbędzie się 26 marca.… »

Joanna Kloska,

Kobieta nigdy nie traci czujności

We wtorkowy wieczór w Klubokawiarni 1138 odbyła się debata z udziałem dr Grażyny Szabelskiej, dr Anny Wróblewskiej-Zawadzkiej, dr. Waldemara Rogowskiego i Kazimiery Szczuki pt. „Kobieta i mężczyzna. Czy przełom kulturowy?”. Inicjatorami spotkania byli doktoranci nauk o polityce UKW.… »

Wiktoria Raczyńska,

Klasyka na urodziny kina

Pierwsze i jak na razie jedyne kino studyjne w Bydgoszczy działa od marca 2012 roku. Z tej okazji od 14 do 17 marca w Kinie Orzeł MCK odbędzie się przegląd legendarnych produkcji, rzadko pokazywanych na dużym ekranie klasyków… »

Wiktoria Raczyńska,

Jakubik i Tymański palą blanty z UFO

Wyjątkową premierę przygotował toruński festiwal teatru alternatywnego „Klamra”, którego 22 edycja odbędzie się w dniach 8-15 marca. Arkadiusz Jakubik i Tymon Tymański ze swoją formacją „Jazz Out” wystąpią w Toruniu ze spektaklem „Paląc blanty z UFO”. Co się… »

Wiktoria Raczyńska,

Arktyka to sanktuarium przyrody

Do takich wniosków przekonywał dr Mikołaj Golachowski, biolog i polarnik, na spotkaniu w Klubokawiarni 1138. – Chciałbym, abyście wyszli z przekonaniem, że Arktyka to piękne miejsce i należy je chronić – mówił naukowiec i na tę okoliczność przygotował… »

Wiktoria Raczyńska,

Oni grają, my kibicujemy

To był mecz nietypowy, bo kto to widział, żeby drużyny współpracowały ze sobą zamiast rywalizować? Improwizacja teatralna rządzi się jednak zgoła innymi prawami niż rozgrywki sportowe. Dziewczyny z grupy wymyWammy po raz drugi zorganizowały spotkanie z innym zespołem,… »

Joanna Kloska,

Jak czytać teatr?

Chodzisz do teatru, z zainteresowaniem oglądasz najróżniejsze spektakle, ale chciałbyś wzbogacić swoją wiedzę teoretyczną. Być może jesteś praktykiem teatru, sam grasz w sztukach, ale myślisz o poszerzeniu warsztatu i wiedzy na temat źródeł pewnych technik teatralnych. Dla jednych… »

Joanna Kloska,

Yach Paszkiewicz jara się wideoklipami jak mało kto

W weekend w klubie „Mózg” w Bydgoszczy odbyły się warsztaty tworzenia wideoklipu, które poprowadziła legenda polskiego teledysku Yach Paszkiewicz. Tym razem gościem specjalnym było trio Mazol, Janicki i Janicki, do których utworu w ramach warsztatów został wykonany wideoklip.… »

Wiktoria Raczyńska,

MCK uchyla drzwi do kariery

Kolejna „Pierwsza płyta” zrealizowana przy współpracy z MCK-owskim A/V Studio wchodzi na rynek. Nowy album bydgoskiego składu Partyzant „Myśli kilka”, promuje „singiel wideo” pt. „Pomyśl”. „Myśli Kilka” to druga, po bardzo dobrze przyjętym materiale „Nagrania”, płyta zespołu. Płyta… »

Wiktoria Raczyńska,

Ukraina XXI wieku

Jak wygląda współczesna Ukraina? Tego można się było dowiedzieć podczas wystawy i wykładu „Współczesna architektura Ukrainy”, zorganizowanych w Miejskim Centrum Kultury. W przestrzeni foyer zostały powieszone duże plansze z planami i zdjęciami ukraińskich budowli z ostatnich lat. Będzie… »

Joanna Kloska,

Barka Lemara ma swoją radę

Podczas wczorajszego, wieczornego spotkania, powołana została do życia rada Miejskiego Centrum Kultury na Rzecz Przywrócenia Dziedzictwa Szyperskiego i Tradycji Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy. W skład rady weszli naukowcy, przedstawiciele środowisk wodniackich, archiwiści, muzealnicy oraz przedstawiciele MCK. Spotkanie odbyło… »

Wiktoria Raczyńska,