Kultura

Spotkanie z V. V. Severskim

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy zaprasza na spotkanie z Vincentem Victorem Severskim (Włodzimierzem Sokołowskim) – autorem powieści sensacyjnych: „Nielegalni”, „Niewierni”, „Nieśmiertelni”, „Niepokorni”, „Zamęt”, „Odwet”. Ponad 26 lat przepracował w służbach wywiadowczych PRL oraz RP. Odbył 140… »

Wiktoria Raczyńska,

Na premierę do opery przyjdź z… lalką

Czy pamiętają Państwo operę Jacquesa Offenbacha ”Opowieści Hoffmanna”? Jej tytułowy bohater to niemiecki poeta i dramaturg doby późnego romantyzmu Ernst Teodor Amadeus Hoffmann. W XIX wieku Hoffmann cieszył się we Francji ogromną popularnością. We francuskiej operze, opowiadającej o… »

Wiktoria Raczyńska,
Reklama

Łowca światła w BCS

Bydgoskie Centrum Sztuki zaprasza na wieczór autorski Romana Konika z okazji premiery dwóch książek o Leonie Wyczółkowskim – fabularyzowanej powieści biograficznej „Łowca światła” oraz biografii „Portret malarza”. „Łowca światła” to barwna opowieść o świecie dziewiętnastowiecznego malarstwa polskiego. Śledząc… »

Wiktoria Raczyńska,

Listopad w Teatrze Polskim w Bydgoszczy

Premiera nowego spektaklu, długo wyczekiwane pokazy „Innej duszy” oraz „Koniec miłości” z Katarzyną Herman i Juliuszem Chrząstowskim to tylko niektóre z propozycji, które znalazły się w listopadowym repertuarze Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Listopadowy afisz TPB otworzy premiera spektaklu… »

Wiktoria Raczyńska,

I Światowy Dzień Opery

Pierwszy w historii Światowy Dzień Opery odbędzie się w piątek, 25 października 2019 roku. Międzynarodowa kampania w mediach koordynowana przez stowarzyszenie OperaEurope z siedzibą w Brukseli i wspierana przez UNESCO oraz lokalne wydarzenia na całym świecie, zwracają uwagę… »

Wiktoria Raczyńska,

Koncert-widowisko „Romantyczna dusza”

Przez dwa dni w Bydgoszczy, młodzi muzycy świętować będą Rok Stanisława Moniuszki śpiewając, grając i recytując najpiękniejsze i najbardziej znane dzieła tego kompozytora. Celem zadania jest popularyzacja twórczości Stanisława Moniuszki w połączeniu z integracją pokoleń i uczczeniem 200.… »

Wiktoria Raczyńska,

Wędrowny zakład fotograficzny w MOB

Już w czwartek, 24 października 2019 roku, o godzinie 17.00 w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego odbędzie się spotkanie z Agnieszką Pajączkowską, autorką książki „Wędrowny zakład fotograficzny”. Podczas spotkania będzie mowa o podróżach Agnieszki Pajączkowskiej. Goście porozmawiają na… »

Wiktoria Raczyńska,

OPERAcja Sylwester

Opera Nova informuje, iż sprzedaż biletów na koncerty sylwestrowo-noworoczne 2019/2020 rozpocznie w poniedziałek, 21 października od godziny 8.30 w kasie biletowej oraz online. Już od kilku miesięcy pracownicy opery odbierali pytania dotyczące tych okolicznościowych wieczorów koncertowych. Ich najbliższa… »

Wiktoria Raczyńska,

XI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. I. J. Paderewskiego

10 listopada 2019 roku rozpocznie się XI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego (10-24 listopada 2019). Konkurs odbywać się będzie pod Narodowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. W Konkursie mogą brać udział pianiści… »

Wiktoria Raczyńska,

Czekając na Pucciniego

W XIX w. podczas przemian cywilizacyjnych w Japonii pojawiały się hasła, że Japończycy przez mieszane małżeństwa powinni zapewnić swojej rasie dopływ wyższej jakościowo krwi z Zachodu. W Nagasaki, kosmopolitycznym porcie japońskim, zdarzały się historie jak opisana w powieści… »

Wiktoria Raczyńska,

Spotkanie z Krzysztofem Drozdowskim w WiMBP

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy zaprasza 18 października (piątek) o godzinie 17.30 na promocję książki pt. ,,W piekle wojny na trzech kontynentach”. Są to wspomnienia oficera, który po przeżyciu katorżniczej pracy w sowieckich gułagach rozpoczął służbę… »

Wiktoria Raczyńska,

Grand Prix dla „Kowbojów”

Po obejrzeniu 12 spektakli konkursowych XVIII Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy jury w składzie: Agata Duda-Gracz (przewodnicząca), Magdalena Drab i Maciej Stroiński, przyznało następujące nagrody: Grand Prix w wysokości 10 950 zł dla twórców spektaklu „Kowboje” z Teatru im.… »

Wiktoria Raczyńska,

Biblioteka na wynos

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr Witolda Bełzy w Bydgoszczy zaprasza na spotkania z kulturą w niestandardowych miejscach. Kupowanie, wybieranie, przymierzanie, spożywanie, smakowanie, poszukiwanie najlepszych towarów, najniższych cen, najkorzystniejszych rozwiązań. Wszystkie te czynności mogą powodować lekką nerwowość… »

Wiktoria Raczyńska,

Cieszę się, że jesteś… w goglach VR

„Nietota” Krzysztofa Garbaczewskiego, która pojawiła się aż trzykrotnie podczas Festiwalu Prapremier w Teatrze Polskim w Bydgoszczy to spektakl dla ekstrawertyków i miłośników gier komputerowych. Każdy kto choć trochę odbiega od tego wzorca będzie miał z tym przedstawieniem problem,… »

Wiktoria Raczyńska,

Głos na miarę gwiazd

Opera bydgoska niemal od swego początku zyskała sławę miejsca, gdzie można bez przeszkód kształcić swój głos i zdobywać doświadczenia artystyczne. Sceniczne i wokalne sukcesy w mieście nad Brdą dawały asumpt do rozkwitu wspaniałych karier i z czasem wybitni… »

Wiktoria Raczyńska,

Mała książka – wielki człowiek, czyli książki dla maluchów

„Pierwsze czytanki dla…” przedszkolaka to kolejna odsłona kampanii Mała książka – wielki człowiek, organizowanej przez Instytut Książki. Każdy przedszkolak, który przyjdzie z rodzicem do biblioteki otrzyma w prezencie niezwykłą książkę „Pierwsze czytanki dla…”, przygotowaną specjalnie przez Instytut Książki.… »

Wiktoria Raczyńska,