Kultura

Wianki na Brdzie

Noc Kupały na Wyspie Młyńskiej już w niedzielę, 22 czerwca. To słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca, które przypada 21 czerwca. Znane jest również pod nazwą noc świętojańska, kupalnocka, wigilia św. Jana, Zielone Świątki, sobótka. Najpiękniejsza noc w… »

Wiktoria Raczyńska,

Podróżuj między krokami

Z Anną Nowak, artystką, która prowadzi warsztaty z różnych technik tańca i choreografii w Londynie, Rzymie, Amsterdamie, Pekinie, Moskwie, Montrealu oraz – ponownie – w Operze Nova a od 2008 roku współpracuje z jednym z najważniejszych współczesnych choreografów… »

Wiktoria Raczyńska,
Reklama

Laboratorium Rejs zwróci oko kamery na rzekę

Już w piątek Laboratorium Rejs pojawi się na bydgoskiej przystani. Na pokładzie statku „Władysław Łokietek” i koszarki „Barbara” odbędą się trzydniowe warsztaty filmowe oraz plenerowe pokazy Rzecznej Akademii Filmu Dokumentalnego. Laboratorium Rejs to nowatorski projekt artystyczno-edukacyjny, będący kontynuacją… »

Wiktoria Raczyńska,

Łowca reniferów, kobieta wyklęta i Mózg

W piątek na scenie Teatru Polskiego druga odsłona „Historii bydgoskich”. Trzy historyjki zostały wyreżyserowane przez Pawła Łysaka. Spektakl jest jego pożegnaniem z bydgoskim teatrem. Ale komisja konkursowa rekomendowała już następcę dyrektora – Pawła Wodzińskiego. Pierwsza historia „Łowca reniferów”… »

Tomasz Welcz,

Zmieniamy 1138

Popularna bydgoska Klubokawiarnia 1138 sama postanowiła się odświeżyć. Przeprowadza się z ulicy Sienkiewicza na Wełniany Rynek 11. Związane to jest przede wszystkim z planami rozszerzenia działalności. Na pewno nie zmienią się klimat i charakter 1138. – Wszelkie zmiany… »

Tomasz Welcz,

Kogo trafiła Strzała Łuczniczki?

Krzysztof Gruse, Dariusz Tomasz Lebioda oraz Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego zostali laureatami „Strzały Łuczniczki”, czyli Bydgoskiej Nagrody Literackiej 2013 Roku. Tak zdecydowało jury w składzie Zbigniew Gordziej, Jerzy Grupiński, Artur Nowaczewski. Już po raz jedenasty uhonorowani zostali… »

Tomasz Welcz,

Wolność a… piractwo internetowe

Do wyboru mieli trzy zagadnienia: Przymus wyborczy – obowiązek głosowania w wyborach powszechnych i referendum; Obowiązkowa matura z historii współczesnej – XX i XXI wieku oraz Legalizacja piractwa internetowego. I w głosowaniu  padło na to ostatnie. Uczniowie Zespołu… »

Tomasz Welcz,

Cyganeria zawsze młoda

Od ponad 100 lat „Cyganerii”, wystawianej na scenach całego świata, towarzyszą żywe emocje słuchaczy. Utożsamiają oni swe doświadczenia życiowe z nadziejami, uczuciami, entuzjazmem i dramatami młodych bohaterów tej werystycznej opery Pucciniego. Kompozytor był mistrzem operowych „portretów” kobiecych. Bohaterki… »

Wiktoria Raczyńska,

Dobry albo zły, ale nie alternatywny

W Miejskim Centrum Kultury zakończył się Międzynarodowy Festiwal Teatralny Inne Sytuacje. O grupie Komuna//Warszawa, która podczas festiwalu zaprezentowała dwa spektakle, rozmawiamy z Grzegorzem Laszukiem, jej założycielem. W swoich spektaklach korzystacie z różnych form wyrazu – tańca, śpiewu, instalacji… »

Tomasz Welcz,

Kultura szeroko otwarta

Obywatelska Rada Kultury powołana została w 2011 roku. Jest to jedyne w Polsce tego rodzaju ciało doradcze, wspierające działania bydgoskiego samorządu w sferze kultury. Na 9 czerwca zaplanowano walne zebranie rady, które ma wprowadzić istotne zmiany w jej… »

Tomasz Welcz,

Imponujący Trójkąt Literacki

Między 4 a 18 czerwca w Bydgoszczy odbędzie się Trójkąt Literacki. W tym roku cały festiwal poświęcony jest literaturze tzw. niefikcjonalnej, a dokładnie dwóm jej gatunkom – reportażowi i esejowi. Jak mówi Michał Tabaczyński, kurator Pracowni Literatury Miejskiego Centrum… »

Tomasz Welcz,

Bydgosko-toruński Dżej Dżej

– Dałem się złapać na stary fortel: „Tę rolę napisałem specjalnie dla ciebie”. To łyknąłem… jak pelikan cegłę – stwierdził po niedzielnym pokazie filmu „Dżej Dżej” w kinie „Orzeł” Borys Szyc, odtwórca głównej roli. Prapremiery tej komedii w… »

Tomasz Welcz,

Miejsce teatru alternatywnego

W poniedziałek rozpoczyna się IV Międzynarodowy Festiwal Teatralny Inne Sytuacje. Jak mówił podczas konferencji prasowej dr Artur Duda, krytyk teatralny z UMK w Toruniu, tegoroczna edycja festiwalu pokazuje, że przedstawień nie można ułożyć w jakiś kanon teatralny. Trzeba… »

Tomasz Welcz,

Żyjemy w świecie, gdzie wszystkie chwyty są dozwolone

Maciej Balcar to jedna z gwiazd koncertu galowego 6. Festiwalu Pamięci Andrzeja Zauchy „Serca Bicie”. Rozmawialiśmy z nim o Dżemie, karierze solowej i o tym, jak dzisiaj odnaleźć się w muzycznym świecie. Jak to jest być spadkobiercą takiej… »

Joanna Kloska,

Straszyński poprowadzi Lakmé

W czwartek, sobotę i niedzielę (22, 24, 25 maja godz.19.00) nadarza się okazja do spotkania ze sztuką dyrygencką wybitnego artysty, Andrzeja Straszyńskiego, który sprawuje kierownictwo muzyczne opery Delibesa „Lakmé”. W karierze zawodowej maestro Straszyński odnotował występy z takimi… »

Wiktoria Raczyńska,

Teatr w Innej Sytuacji

Dwa teatry warszawskie – Studium Teatralne i Komuna// Warszawa, międzynarodowa grupa Coicidentia plus niemiecki teatr Figurentheater Wild & Vogel oraz Teatr Novogo Fronta z Czech  – to grupy, które zaprezentują się 26-30 maja w Miejskim Centrum Kultury podczas… »

Tomasz Welcz,