Kultura

Oni grają, my kibicujemy

To był mecz nietypowy, bo kto to widział, żeby drużyny współpracowały ze sobą zamiast rywalizować? Improwizacja teatralna rządzi się jednak zgoła innymi prawami niż rozgrywki sportowe. Dziewczyny z grupy wymyWammy po raz drugi zorganizowały spotkanie z innym zespołem,… »

Joanna Kloska,

Jak czytać teatr?

Chodzisz do teatru, z zainteresowaniem oglądasz najróżniejsze spektakle, ale chciałbyś wzbogacić swoją wiedzę teoretyczną. Być może jesteś praktykiem teatru, sam grasz w sztukach, ale myślisz o poszerzeniu warsztatu i wiedzy na temat źródeł pewnych technik teatralnych. Dla jednych… »

Joanna Kloska,
Reklama

Yach Paszkiewicz jara się wideoklipami jak mało kto

W weekend w klubie „Mózg” w Bydgoszczy odbyły się warsztaty tworzenia wideoklipu, które poprowadziła legenda polskiego teledysku Yach Paszkiewicz. Tym razem gościem specjalnym było trio Mazol, Janicki i Janicki, do których utworu w ramach warsztatów został wykonany wideoklip.… »

Wiktoria Raczyńska,

MCK uchyla drzwi do kariery

Kolejna „Pierwsza płyta” zrealizowana przy współpracy z MCK-owskim A/V Studio wchodzi na rynek. Nowy album bydgoskiego składu Partyzant „Myśli kilka”, promuje „singiel wideo” pt. „Pomyśl”. „Myśli Kilka” to druga, po bardzo dobrze przyjętym materiale „Nagrania”, płyta zespołu. Płyta… »

Wiktoria Raczyńska,

Ukraina XXI wieku

Jak wygląda współczesna Ukraina? Tego można się było dowiedzieć podczas wystawy i wykładu „Współczesna architektura Ukrainy”, zorganizowanych w Miejskim Centrum Kultury. W przestrzeni foyer zostały powieszone duże plansze z planami i zdjęciami ukraińskich budowli z ostatnich lat. Będzie… »

Joanna Kloska,

Barka Lemara ma swoją radę

Podczas wczorajszego, wieczornego spotkania, powołana została do życia rada Miejskiego Centrum Kultury na Rzecz Przywrócenia Dziedzictwa Szyperskiego i Tradycji Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy. W skład rady weszli naukowcy, przedstawiciele środowisk wodniackich, archiwiści, muzealnicy oraz przedstawiciele MCK. Spotkanie odbyło… »

Wiktoria Raczyńska,

Improwizacja, która bawi

Patrząc na wyczyny dziewczyn z grupy wymyWammy, można dojść do wniosku, że nie ma nic prostszego niż improwizacja teatralna. Czy aby na pewno? Granie bez scenariusza, spontanicznie reagując zarówno na kreację partnera na scenie, jak i na sugestie… »

Joanna Kloska,

Gender bez przełomu

Gender – słowo, które budzi ostatnio sporo emocji. Świadomość społeczna tego, co się pod nim kryje, jest jednak wciąż niewielka. Strach ma wielkie oczy, czy nie taki diabeł straszny jak go malują? W nadziei, że dowiemy się w… »

Joanna Kloska,

Zwierzak w Eljazzie

W piątek do „Eljazzu” zawitał ponownie Rafał Zwierzak Zieliński. Rozpoczął jak zwykle z opóźnieniem. Nie żeby kazał na siebie czekać i gwiazdorzył, ale kluby w piątek zapełniają się później niż 20.30. Niemniej, kiedy sala pękała już w szwach,… »

Wiktoria Raczyńska,

Orkiestra grała, a Rynek pękał w szwach

Dawno żaden koncert nie przyciągnął na Stary Rynek takich tłumów jak Donatan, Cleo i Mesajah. To był strzał w dziesiątkę. Ogromną trudność sprawiało nam również przeciskanie się między zamaskowanymi żołnierzami, jednostkami policji, zabytkowym samochodem i wielkim, biało-czarnym tirem.… »

Tomasz Welcz,

W szale zamieniania

Zamieniada w Miejskim Centrum Kultury i tym razem cieszyła się dużym zainteresowaniem. Było też stoisko z męskimi rzeczami. Choć wciąż większość panów przywozi i odbiera tylko swoje panie. Im to jednak nie przeszkadza – czują się jak ryby… »

Wiktoria Raczyńska,

Włącz mikrofon

Niewielu cwaniaków zdecydowałoby się na stand up. W branży uważa się, że to najtrudniejsza forma uprawiania kabaretu. Nic dziwnego. Nie dosyć, że musisz wymyślić monolog długi jak rolka papieru toaletowego, to jeszcze swym dowcipem podszczypywać publiczność, której reakcji… »

Wiktoria Raczyńska,

Oto, jak Polak się weseli

Obraz Polski i Polaka wyłaniający się z „Wesela” Marcina Libera nie napełnia optymizmem. Czy naprawdę jesteśmy tylko popiołem? Widownia zapełnia się równocześnie ze sceną. Niektórzy widzowie zostają poczęstowani ogórkami, które smacznie zagryzają, inni patrzą po aktorach w oczekiwaniu.… »

Joanna Kloska,