Kultura

Rigoletto jako studium moralności

Nie można pokazać wyuzdania bez wyuzdania – tłumaczy team Natalii Babińskiej, który przygotowuje na 18 października premierę „Rigoletta”, Giuseppe Verdiego. Przekaz ma być silny. Odważnie i ambitnie. Wyzwanie postawiono też baletowi. To opera, która ostatnio pojawiła się jeszcze na… »

Wiktoria Raczyńska,

Z klubem kibica na Karoliadę

W roku kanonizacji Jana Pawła II obchody czternastego już Dnia Papieskiego przebiegać będą pod hasłem „Świętymi bądźcie”. Ich ukoronowaniem w diecezji bydgoskiej będzie III Karoliada, czyli rozgrywki sportowe na wesoło już w najbliższą niedzielę, 12 października, w hali… »

Tomasz Welcz,
Reklama

Z popcornem na „Dziady”, czyli „Towiańczycy, królowie chmur”

Konkursowy pokaz XIII Festiwalu Prapremier zakończyła długo oczekiwana inscenizacja Teatru Starego w Krakowie pod tytułem „Towiańczycy, królowie chmur”, na podstawie sztuki Jolanty Janiczak. Po części było to zapewne spowodowane bardzo mocną obsadą, w zdecydowanej większości znaną z kina… »

Kinga Puchowska,

Śródmieście inne niż z pocztówki

„Fragmenty Śródmieścia” to książka szczególna. Fotoreporter Tymon Markowski zaprosił w niej na fotograficzny spacer po zakątkach bydgoskiego Śródmieścia. Oglądamy kamienice, podwórka, niby doskonale znane, rozpoznawalne, ale jednocześnie inne. Pokazane w zaskakujący, wręcz malarski sposób. – Mieszkam w Śródmieściu… »

Tomasz Welcz,

Trzynastu kandydatów do Złotych Aniołów Tofifest

Festiwal filmowy Tofifest ujawnia selekcję konkursu głównego On Air. Wystartuje w nim trzynaście filmów z Ukrainy, Polski, Niemiec, Izraela, Słowenii, Gruzji, Grecji, Wielkiej Brytanii i Etiopii. W stawce znajdzie się budzący zachwyt krytyki gruziński „Corn Island”, ukraiński epos… »

Wiktoria Raczyńska,

Balet ma głos

Często jest jakby tłem do spektakli operowych, operetkowych, musicali, a tymczasem to balet szkolony przez najlepszych choreografów na świecie, balet z ambicjami, który aż krzyczy, że chce wyjść z cienia. Co kilka miesięcy na warsztaty z baletu współczesnego… »

Wiktoria Raczyńska,

Sięgnij gwiazd z Camerimage

Festiwal Camerimage rozpoczyna nabór kandydatów na wolontariuszy. Aby zostać wolontariuszem należy dokładnie zapoznać się z informacjami na www.camerimage.pl i wypełnić formularz zgłoszeniowy. Kolejnym krokiem organizatorów będzie zaproszenie kandydatów na rozmowy kwalifikacyjne, które odbędą się w siedzibie Akademickiej Przestrzeni… »

Wiktoria Raczyńska,

Bydgoska publiczność uciszona jednym gestem

19 września w Filharmonii Pomorskiej w ramach 52. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego Musica Antiqua Europae Orientalis melomani mieli przyjemność posłuchać chóru Ławry Troicko-Sergijewskiej pod dyrekcją Archimandryta Gleb Kożewnikow. Blisko Moskwy znajdują się miasta, które tworzą tzw. Złoty Pierścień Rosji.… »

Wiktoria Raczyńska,

Na urodziny Most Królowej Jadwigi

W tym roku mija trzydzieści lat od ukazania się pierwszego wydania „Mostu Królowej Jadwigi” Jerzego Sulima-Kamińskiego. Z okazji tego jubileuszu wznowione zostało trzytomowe wydanie tej najbardziej bydgoskiej książki tego autora. Grafiki, które zostały w niej zamieszczone, są autorstwa… »

Tomasz Welcz,

Wymywammy wygrywa Flow-Impro we Wrocławiu

We Wrocławiu Bydgoski Teatr Improwizacji popisał się kunsztem instruktorskim. Nagrodę dla najlepszego improwizatora festiwalu Flow-Impro otrzymał warsztatowicz poprowadzony przez WymyWammy – Adam Cybulski. Odbierając nagrodę podziękował bydgoskiej grupie, stwierdzając „Dziewczyny zrobiły zdecydowanie największy szlif na mnie w roli improwizatora!”.… »

Wiktoria Raczyńska,

Po Uzdrowisku, pora na EZOczwartki

W zeszłą sobotę Uzdrowisko poszerzyło się o strefę EZO. Podczas oficjalnego otwarcia można było posłuchać bardzo wyciszającego koncertu na misach kryształowych. Była też prelekcja dotycząca pozytywnego myślenia i kreowania rzeczywistości. Sporo osób skusiło się na badanie zdrowia kwantowym… »

Wiktoria Raczyńska,

Etniczne sporty Tomasza Gudzowatego

Tomasz Gudzowaty to z pewnością jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich fotografików na świecie, laureat prestiżowych konkursów, m.in., World Press Photo, Pictures of the Year, w dodatku bardzo rzadko prezentujący swoje prace w kraju. Okazję do ich zobaczenia mają… »

Tomasz Welcz,

To będzie muzyczna uczta

Dzisiaj w Filharmonii Pomorskiej rozpoczyna się 52. Bydgoski Festiwal Muzyczny – Musica Antiqua Europea Orientalis. Zainauguruje go koncert „Ofiarom wszystkich wojen”, który uświetni dzieło Romana Maciejewskiego „Missa pro defunctis, czyli Requiem na 4 głosy solowe, chór i orkiestrę.… »

Tomasz Welcz,

Taniec bociana z kastanietami

Performance z kastanietami, które imitowały klekot bociana, i rozrzucaniem pierza oraz instalacja na Teatrze Kameralnym złożyły się na happening „Taniec bociana” projektu Relokacje Fundacji Nowa Sztuka West Music, który odbył się w minioną sobotę. Jego autorkę Annę Leśniak… »

Tomasz Welcz,

Komplet solistów na barce Lemara

Pierwszą premierą – już 18 października – w nowym sezonie artystycznym Opery Nova będzie „Rigoletto” Giuseppe Verdiego w reżyserii Natalii Babińskiej. – Od lat prowadziliśmy rozmowy z wieloma reżyserami na temat zrobienia tej najbardziej znanej opery Verdiego, ale… »

Tomasz Welcz,

Nad kanałem z wizytą u Petersona

W związku z Rokiem Kanału Bydgoskiego mieszkańców czekają kolejne ciekawe wydarzenia i to jeszcze we wrześniu. Dzisiaj na barce Lemara przedstawiono je dziennikarzom. Na konferencji prasowej zapowiedziano również pokazy filmów z okazji rocznicy września 1939 roku. Jak poinformowali… »

Tomasz Welcz,