Kultura

W Filharmonii Pomorskiej emocje sięgają zenitu

Wczoraj w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy w ramach X Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów „Artur Rubinstein in memoriam” zagrali wybitnie utalentowani młodzi pianiści z Polski i Włoch. W ich wykonaniu jury usłyszało piękne dzieła epoki romantyzmu. Były to koncerty… »

Wiktoria Raczyńska,

Bydgoszcz europejską stolicą fortepianu

Bydgoszcz, rok 2002. Yulianna Avdeeva i Rafał Blechacz – laureaci kolejno I i II nagrody na V Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam”. Dziś oboje są zwycięzcami kolejnych edycji (XV i XVI) Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im.… »

Wiktoria Raczyńska,
Reklama

Jak straszyło w Kamienicy 12

Duchy, strzygi, wampirki i inne straszydła wypełniły w Zaduszki  rodzINNE podwórko Kamienicy 12. Kto nie był przebrany, mógł liczyć na stosowny malunek na buzi, nie pozostawiający wątpliwości, że tu chodzi o straszenie. Strrrrrasznie fajna zabawa na Poznańskiej 12… »

Tomasz Welcz,

Bydgoszcz na Instagramie

Kilka dni temu powstał na Instagramie dedykowany profil poświęcony Bydgoszczy. Zdjęcia VSCO Trójmiasta, Wrocławia czy Górnego Śląska już od jakiegoś czasu zapierają dech w piersiach. Ich twórcy stawiają na jakość, prostotę, ale i kreatywność. Wydaje nam się, że… »

Wiktoria Raczyńska,

„Manru” na deskach Opery Nova

„Manru” pozostaje do dziś jedyną polską operą, która trafiła na deski New York Metropolitan Opera. W powojennej Polsce opera I. J. Paderewskiego grywana była rzadko. Obecnie zobaczyć „Manru” można tylko w Bydgoszczy, na scenie Opery Nova 5 i… »

Wiktoria Raczyńska,

NasTROJE w Galerii Miejskiej bwa

30 października o godzinie 18 w Galerii Miejskiej bwa otwarta zostanie wystawa prac plastycznych uczestników międzynarodowego spotkania artystycznego „NasTROJE”. W tegorocznej edycji udział bierze 18 nauczycieli przedmiotów artystycznych ze szkół plastycznych Polski, Czech i Słowacji. Tytuł „NasTROJE” przywołuje… »

Tomasz Welcz,

Rozmowa o Afryce

Jeśli Teatr Polski zaplanował „Afrykę” po to, aby wywołać dyskusję o niej – to na pewno zamysł się powiódł. Tylko, że jej istotą nie stała się sama Afryka, a spór, jakie oczekiwania mamy wobec teatru w Bydgoszczy w… »

Wiktoria Raczyńska,

Siła filmu z Kujaw i Pomorza – Lokalizacje Tofifest

23 filmy, teledyski i animacje wystartują w drugiej edycji konkursu „Lokalizacje” na festiwalu filmowym Tofifest. Konkurs pokazuje filmy stworzone przez filmowców związanych z regionem kujawsko-pomorskim. O Złotego Anioła Lokalizacji zawalczą zwycięzca Konkursu Młodego Kina w Gdyni, poruszający dokument… »

Wiktoria Raczyńska,

Ostatnia droga księdza Jerzego

– Wszyscy wiemy, że te dramatyczne wydarzenia miały miejsce tu, w Bydgoszczy, dokładnie 30 lat temu – 19 października. O księdzu Jerzym Popiełuszce powstało rzeczywiście wiele filmów, ale dokumentu, który mówi o ostatnich godzinach życia księdza, nie ma… »

Tomasz Welcz,

Afryka odkryta w pokoju

To bardziej esej teatralny, a poszczególne miasta, które odwiedza reporter nie są ze sobą linearnie powiązane, za to połączone jakby pomostami – historii, a ze współczesnych tematem śmieci elektronicznych i wydobycia koltanu. To próba konfrontacji naszych stereotypów, ale… »

Wiktoria Raczyńska,

Olbrychski, Szaflarska i Hoffman ze Złotymi Aniołami Tofifest

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest ogłosił nazwiska laureatów honorowych Złotych Aniołów. Otrzymają je znakomici aktorzy Daniel Olbrychski i Danuta Szaflarska oraz reżyser Jerzy Hoffman. Podczas rozpoczynającego się 18 października festiwalu w 16 pasmach pokazanych zostanie ponad 150 filmów. Imprezie… »

Wiktoria Raczyńska,

Dużo Bydgoszczy na ekranie i na scenie Tofifest

Rozpoczynający się 18 października Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest pokaże wiele filmów bydgoskich twórców. W ramach pasma muzycznego Audiowizje na scenach festiwalowych o tytuł Najlepszej Grupy zawalczy 6 bydgoskich zespołów. Specjalną nagrodę festiwalową – Flisaka Tofifest – odbierze zaś… »

Wiktoria Raczyńska,

Rigoletto jako studium moralności

Nie można pokazać wyuzdania bez wyuzdania – tłumaczy team Natalii Babińskiej, który przygotowuje na 18 października premierę „Rigoletta”, Giuseppe Verdiego. Przekaz ma być silny. Odważnie i ambitnie. Wyzwanie postawiono też baletowi. To opera, która ostatnio pojawiła się jeszcze na… »

Wiktoria Raczyńska,

Z klubem kibica na Karoliadę

W roku kanonizacji Jana Pawła II obchody czternastego już Dnia Papieskiego przebiegać będą pod hasłem „Świętymi bądźcie”. Ich ukoronowaniem w diecezji bydgoskiej będzie III Karoliada, czyli rozgrywki sportowe na wesoło już w najbliższą niedzielę, 12 października, w hali… »

Tomasz Welcz,

Z popcornem na „Dziady”, czyli „Towiańczycy, królowie chmur”

Konkursowy pokaz XIII Festiwalu Prapremier zakończyła długo oczekiwana inscenizacja Teatru Starego w Krakowie pod tytułem „Towiańczycy, królowie chmur”, na podstawie sztuki Jolanty Janiczak. Po części było to zapewne spowodowane bardzo mocną obsadą, w zdecydowanej większości znaną z kina… »

Kinga Puchowska,

Śródmieście inne niż z pocztówki

„Fragmenty Śródmieścia” to książka szczególna. Fotoreporter Tymon Markowski zaprosił w niej na fotograficzny spacer po zakątkach bydgoskiego Śródmieścia. Oglądamy kamienice, podwórka, niby doskonale znane, rozpoznawalne, ale jednocześnie inne. Pokazane w zaskakujący, wręcz malarski sposób. – Mieszkam w Śródmieściu… »

Tomasz Welcz,