Kultura

Warsztatów w teatrze nie zabraknie

Teatr Polski w Bydgoszczy rusza z projektami edukacyjnymi skierowanymi do wszystkich grup odbiorów, od dzieci, przez młodzież gimnazjalną, studentów, po osoby z przedziału 50 plus. Do współpracy zaprasza fachowców z najwyższej półki. I do teatru wprowadza taniec współczesny.… »

Wiktoria Raczyńska,

Karnawał w operze

Karnawał 2015 w Operze Nova upłynie wśród śpiewu i tańca. Skoro czas uciech i zabaw, to bez muzyki Johanna Straussa ani rusz. Opera rozpocznie ten rok czterema spektaklami „operetki na bogato”, czyli „Barona cygańskiego” (9-13 stycznia). Potem zrobi… »

Wiktoria Raczyńska,
Reklama

Opera Nova na półmetku

Biały walc Kilara (w 1. rocznicę śmierci kompozytora) wprowadza do wirtualnego wnętrza przedwojennego Teatru Miejskiego w Bydgoszczy, gdzie już czekają: Mozart w łóżku, żywe obrazy w Prado, peerelowski milicjant kroczący ku zakochaniu, ”Celon Tuhajbejowicz”, czyli bydgoski Freddie Mercury,… »

Wiktoria Raczyńska,

Sylwestrowy pociąg w Operze Nova

Aż siedem razy zaprezentuje się zespół bydgoskiej Opery Nova podczas Koncertów Sylwestrowych i Noworocznych. Pierwszy już 28 grudnia, ostatni – 2 stycznia. Nad ich przygotowaniem pracuje znany od lat skład realizatorów: Maciej Figas – kierownictwo muzyczne, Sebastian Gonciarz… »

Tomasz Welcz,

Cicha noc w tramwaju

W czwartkowe przedpołudnie spotykamy się na przystanku na rondzie Jagiellonów. Kilkuosobowa grupa młodych ludzi w mikołajowych czapkach wskakuje do pierwszego nadjeżdżającego tramwaju. Już po chwili pasażerowie słuchają pięknych polskich kolęd. Uczniowie Zespołu Szkół Handlowych w Bydgoszczy, „dyrygowani” przez… »

Tomasz Welcz,

Improwizacja na całego

Tym razem 13 grudnia o 19.00, jak zwykle w sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury, gośćmi dziewczyn z wymyWammy będą muzycy improwizatorzy z Krakowa, zespół Impro Band. Będzie to wydarzenie z pewnością niezwykłe. Pierwszy raz na scenie MCK teatrowi… »

Wiktoria Raczyńska,

Co anioł powiesił na sznurku

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego zaprosiło dzieci na mikołajki. Maluchy wraz z rodzicami wzięły udział w rodzinnych warsztatach artystycznych, tworząc niezwykłe ozdoby świąteczne. Potem było wspólne kolędowanie z solistami Akademii Muzycznej. Chętnych do robienia świątecznych ozdób było tylu,… »

Tomasz Welcz,

Krzysztof ze Stand up Poznań zrobił show

W ubiegły weekend klubokawiarnia 1138 gościła Stand up Poznań. Trzeba przyznać, że tak jak dwóch pierwszych gości oglądało się rzadko rozszerzając usta w uśmiechu, tak Krzysztof zrekompensował to w dwójnasób. Powolna, tkwiąca w zamyśleniu, z wyrazem ciągłego zastanawiania… »

Wiktoria Raczyńska,

Prawykonanie na wiolonczelę

Państwowy Zespół Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie oraz Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie zapraszają w poniedziałek, 15 grudnia 2014 roku na nadzwyczajny koncert – prawykonanie, który odbędzie się… »

Wiktoria Raczyńska,

Kopciuszek na Mikołaja

Laserowa wiązka światła zawisa nad sceną, niby falujące skrzydło, tiulowa kurtyna osłania tajemniczą przemianę drzewa w karetę, książęca świta galopem obiega odległe zakątki ziemi w poszukiwaniu właścicielki maleńkiego pantofelka… – oto kilka obrazów z baletu Sergiusza Prokofiewa „Kopciuszek”… »

Wiktoria Raczyńska,

Rekordzista w Operze Nova

Dobra wiadomość dla wielbicieli muzyki Johanna Straussa: Opera Nova od czwartku, 27 listopada do „andrzejkowej” niedzieli, 30 listopada gra operetkę „Baron cygański”. Zła wiadomość to ta, że zostało kilka sztuk biletów i raczej należy nastawić się na kupno… »

Wiktoria Raczyńska,

Ad Hoc zaimprowizuje z wymyWammy

W najbliższą niedzielę w Miejskim Centrum Kultury teatr impro wymyWammy gościć będzie genialną grupę z Krakowa – Ad Hoc, która wystąpi w Bydgoszczy po raz pierwszy. Zaprezentuje program, który na pewno warto zobaczyć. Do improwizacji dołączą dziewczyny z… »

Wiktoria Raczyńska,

Sam spektakl to dla dzieci za mało

„Rozpakuj teatr” – pod takim hasłem Teatr Polski w Bydgoszczy proponuje najmłodszym widzom, ale także ich rodzicom cykl edukacyjnych warsztatów teatralnych. Jak podkreślają organizatorzy, nie są to warsztaty aktorskie, ale zaproszenie do twórczego dialogu, bo dopiero wówczas teatr… »

Tomasz Welcz,

Oprawcy książek zaszpanują w Kamienicy 12

Bookszpan to akcja skierowana do moli książkowych, którzy nie wstydzą się, że w dzisiejszych czasach wciąż kochają czytać. 23 listopada w Kamienicy 12 będzie można wymienić się, sprzedać lub kupić ciekawą literaturę i o niej podyskutować. Nie może być… »

Wiktoria Raczyńska,

Polak wygrał konkurs Rubinsteina

Szymon Nehring (Polska) wygrał X Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam”. Ma dopiero 19 lat, a gra jak prawdziwy wirtuoz. Zachwycał od pierwszych przesłuchań konkursowych. Podobnie było podczas finałów. Publiczności tak spodobała się jego interpretacja koncertu… »

Wiktoria Raczyńska,

Open Mic i rozgrzewka przed niedzielą

W najbliższą niedzielę o 20.00 do 1138 zjadą członkowie Polskiej Ligi Stand-upu. Gości będzie sporo – w tym kobieta – to miła odmiana. Nie zabraknie też ulubieńców bydgoskiej publiczności ze Stand-up Bydgoszcz. Jeśli Błażej choć w części powtórzy… »

Wiktoria Raczyńska,