Kultura

Kobieta nigdy nie traci czujności

We wtorkowy wieczór w Klubokawiarni 1138 odbyła się debata z udziałem dr Grażyny Szabelskiej, dr Anny Wróblewskiej-Zawadzkiej, dr. Waldemara Rogowskiego i Kazimiery Szczuki pt. „Kobieta i mężczyzna. Czy przełom kulturowy?”. Inicjatorami spotkania byli doktoranci nauk o polityce UKW.… »

Wiktoria Raczyńska,

Klasyka na urodziny kina

Pierwsze i jak na razie jedyne kino studyjne w Bydgoszczy działa od marca 2012 roku. Z tej okazji od 14 do 17 marca w Kinie Orzeł MCK odbędzie się przegląd legendarnych produkcji, rzadko pokazywanych na dużym ekranie klasyków… »

Wiktoria Raczyńska,
Reklama

Jakubik i Tymański palą blanty z UFO

Wyjątkową premierę przygotował toruński festiwal teatru alternatywnego „Klamra”, którego 22 edycja odbędzie się w dniach 8-15 marca. Arkadiusz Jakubik i Tymon Tymański ze swoją formacją „Jazz Out” wystąpią w Toruniu ze spektaklem „Paląc blanty z UFO”. Co się… »

Wiktoria Raczyńska,

Arktyka to sanktuarium przyrody

Do takich wniosków przekonywał dr Mikołaj Golachowski, biolog i polarnik, na spotkaniu w Klubokawiarni 1138. – Chciałbym, abyście wyszli z przekonaniem, że Arktyka to piękne miejsce i należy je chronić – mówił naukowiec i na tę okoliczność przygotował… »

Wiktoria Raczyńska,

Oni grają, my kibicujemy

To był mecz nietypowy, bo kto to widział, żeby drużyny współpracowały ze sobą zamiast rywalizować? Improwizacja teatralna rządzi się jednak zgoła innymi prawami niż rozgrywki sportowe. Dziewczyny z grupy wymyWammy po raz drugi zorganizowały spotkanie z innym zespołem,… »

Joanna Kloska,

Jak czytać teatr?

Chodzisz do teatru, z zainteresowaniem oglądasz najróżniejsze spektakle, ale chciałbyś wzbogacić swoją wiedzę teoretyczną. Być może jesteś praktykiem teatru, sam grasz w sztukach, ale myślisz o poszerzeniu warsztatu i wiedzy na temat źródeł pewnych technik teatralnych. Dla jednych… »

Joanna Kloska,

Yach Paszkiewicz jara się wideoklipami jak mało kto

W weekend w klubie „Mózg” w Bydgoszczy odbyły się warsztaty tworzenia wideoklipu, które poprowadziła legenda polskiego teledysku Yach Paszkiewicz. Tym razem gościem specjalnym było trio Mazol, Janicki i Janicki, do których utworu w ramach warsztatów został wykonany wideoklip.… »

Wiktoria Raczyńska,

MCK uchyla drzwi do kariery

Kolejna „Pierwsza płyta” zrealizowana przy współpracy z MCK-owskim A/V Studio wchodzi na rynek. Nowy album bydgoskiego składu Partyzant „Myśli kilka”, promuje „singiel wideo” pt. „Pomyśl”. „Myśli Kilka” to druga, po bardzo dobrze przyjętym materiale „Nagrania”, płyta zespołu. Płyta… »

Wiktoria Raczyńska,

Ukraina XXI wieku

Jak wygląda współczesna Ukraina? Tego można się było dowiedzieć podczas wystawy i wykładu „Współczesna architektura Ukrainy”, zorganizowanych w Miejskim Centrum Kultury. W przestrzeni foyer zostały powieszone duże plansze z planami i zdjęciami ukraińskich budowli z ostatnich lat. Będzie… »

Joanna Kloska,

Barka Lemara ma swoją radę

Podczas wczorajszego, wieczornego spotkania, powołana została do życia rada Miejskiego Centrum Kultury na Rzecz Przywrócenia Dziedzictwa Szyperskiego i Tradycji Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy. W skład rady weszli naukowcy, przedstawiciele środowisk wodniackich, archiwiści, muzealnicy oraz przedstawiciele MCK. Spotkanie odbyło… »

Wiktoria Raczyńska,

Improwizacja, która bawi

Patrząc na wyczyny dziewczyn z grupy wymyWammy, można dojść do wniosku, że nie ma nic prostszego niż improwizacja teatralna. Czy aby na pewno? Granie bez scenariusza, spontanicznie reagując zarówno na kreację partnera na scenie, jak i na sugestie… »

Joanna Kloska,

Gender bez przełomu

Gender – słowo, które budzi ostatnio sporo emocji. Świadomość społeczna tego, co się pod nim kryje, jest jednak wciąż niewielka. Strach ma wielkie oczy, czy nie taki diabeł straszny jak go malują? W nadziei, że dowiemy się w… »

Joanna Kloska,

Zwierzak w Eljazzie

W piątek do „Eljazzu” zawitał ponownie Rafał Zwierzak Zieliński. Rozpoczął jak zwykle z opóźnieniem. Nie żeby kazał na siebie czekać i gwiazdorzył, ale kluby w piątek zapełniają się później niż 20.30. Niemniej, kiedy sala pękała już w szwach,… »

Wiktoria Raczyńska,

Orkiestra grała, a Rynek pękał w szwach

Dawno żaden koncert nie przyciągnął na Stary Rynek takich tłumów jak Donatan, Cleo i Mesajah. To był strzał w dziesiątkę. Ogromną trudność sprawiało nam również przeciskanie się między zamaskowanymi żołnierzami, jednostkami policji, zabytkowym samochodem i wielkim, biało-czarnym tirem.… »

Tomasz Welcz,

W szale zamieniania

Zamieniada w Miejskim Centrum Kultury i tym razem cieszyła się dużym zainteresowaniem. Było też stoisko z męskimi rzeczami. Choć wciąż większość panów przywozi i odbiera tylko swoje panie. Im to jednak nie przeszkadza – czują się jak ryby… »

Wiktoria Raczyńska,

Włącz mikrofon

Niewielu cwaniaków zdecydowałoby się na stand up. W branży uważa się, że to najtrudniejsza forma uprawiania kabaretu. Nic dziwnego. Nie dosyć, że musisz wymyślić monolog długi jak rolka papieru toaletowego, to jeszcze swym dowcipem podszczypywać publiczność, której reakcji… »

Wiktoria Raczyńska,