Kultura

Kochamy „Traviatę”

„Traviata” należy do szczególnych utworów, które – słuchane nawet wielokrotnie – zawsze podbijają słuchacza muzyczną urodą. Historia Violetty i Alfreda zawarta w muzyce Verdiego (podobnie jak ich literackich pierwowzorów Małgorzaty i Armada z XIX –wiecznego bestselleru Aleksandra Dumasa)… »

Wiktoria Raczyńska,

Trędowaci naszych czasów

W sztuce „Trędowata. Melodramat” Wojciecha Farugi miłość zostaje wplątana w sieć nieszczęśliwych i powierzchownych relacji. Niektórzy zadowolenie i satysfakcję znajdują w poniżaniu zakochanych, mimo że sami pragną być kochani. Spektakl początkowo bawi. Potem jednak skrzywienie większości bohaterów przestaje… »

Joanna Kloska,
Reklama

Pięć sekund na podniesienie pieguska

Niedawno wybraliśmy się ponownie na stand up. Niestety, a może i stety nadmiar pracy nie pozwalał nam przysiąść do tekstu. Może to i dobrze, bo dłuższe trawienie podobno jest zdrowsze. Tylko Błażej, który wygrał open mica w Bydgoszczy,… »

Wiktoria Raczyńska,

Dzisiejsze emocje w dawnym kostiumie

7 maja na deskach Teatru Polskiego w Bydgoszczy odbędzie się premiera sztuki „Trędowata. Melodramat” na podstawie powieści Heleny Mniszkówny. Nie będzie to jednak parodia, ale próba ukazania autentycznych napięć międzyludzkich. Historia niezwykłej miłości szlachcianki Stefanii Rudeckiej i ordynata… »

Joanna Kloska,

Staram się złamać bohatera

Wczoraj swoją bydgoską premierę miał film „Stacja Warszawa”, opowiadający o losach współczesnych, pogubionych w rzeczywistości ludzi. To pięć przeplatających się ze sobą nowel, nad którymi czuwało pięciu reżyserów. Główną rolę w jednej z nich gra Łukasz Simlat, z którym… »

Joanna Kloska,

Niestety kameralne spotkanie z komiksem

Konwent w Bydgoszczy to zjawisko rzadkie, wręcz niespotykane. Dlatego plakat głoszący: Bydgoski Konwent Komiksu i Gier mógł wywołać nie lada emocje. Bo słowo „konwent” jest kluczem, które przywodzi na myśl tłumy i mnóstwo atrakcji. Budynek Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej… »

Marta Sobiecka,

Zaszczytem jest już miejsce na liście

Nieformalna Grupa Inicjatywna zaprosiła w środowy wieczór do Klubokawiarni 1138 pięć pań – kandydatek do Parlamentu Europejskiego. Paprotki czy liderki? To pytanie było pretekstem do debaty na temat roli kobiety w polityce, a także, a może przede wszystkim,… »

Tomasz Welcz,

„Stacja Warszawa” w Kinie Orzeł

Kino Orzeł zaprasza na premierę filmu „Stacja Warszawa” i spotkanie autorskie z reżyserami – bydgoszczaninem Maciejem Cuske i Mateuszem Rakowiczem oraz odtwórcą jednej z głównych ról – Łukaszem Simlatem. Spotkanie odbędzie się w cyklu „Bydgoska Tożsamość Filmowa” w… »

Wiktoria Raczyńska,

W impro rządzi publiczność

Teatr wymyWammy jest pierwszym i wciąż jedynym zespołem impro w Bydgoszczy. Ma już na swoim koncie kilka sukcesów, między innymi, drugie miejsce w igrzyskach na festiwalu „Podaj Wiosło” w Gdańsku. O jego początkach, trudnościach z kłopotliwymi postaciami i o tym,… »

Joanna Kloska,

Sceniczny spontan, czyli Improwizatornia

Czym jest Improwizatornia? – Jest to przestrzeń artystyczna, która ma w pełni wykorzystać potencjał impro, czyli teatru improwizowanego – mówi Alicja Dobrowolna, koordynatorka Improwizatorni. Organizacyjnie to część Pracowni Teatru i Tańca Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. – Punktem… »

Tomasz Welcz,

Grand Prix festiwalu Animocje „Do serca twego”

Film „Do serca Twego” w reżyserii Ewy Borysewicz zdobył Bydgoską Nagrodę za Najlepszy Film Animowany podczas 4. Festiwalu Filmów Animowanych Animocje w Bydgoszczy. Nagrodę przyznano w czasie sobotniej (12 kwietnia) gali zakończenia. W konkursie wystartowało 28 wyselekcjonowanych animacji… »

Wiktoria Raczyńska,

Masakruję głos na wszelkie możliwe sposoby

Jest aktorem teatralnym, filmowym i dubbingowym. W Bydgoszczy na Festiwalu Filmów Animowanych „Animocje” organizowanym przez Miejskie Centrum Kultury odbierze dziś nagrodę za całokształt pracy w dziedzinie dubbingu. Z Jarosławem Boberkiem rozmawiamy o Królu Julianie i innych postaciach, niemożności… »

Joanna Kloska,

28 filmów w konkursie festiwalu Animocje

Dwadzieścia osiem filmów animowanych stanie do walki o Bydgoską Nagrodę dla najlepszej animacji, przyznawaną przez Festiwal Filmów Animowanych ANIMOCJE. Konkursowi towarzyszyć będą pokazy specjalne, spotkania ze znanymi twórcami animacji oraz warsztaty z zakresu filmu i gier komputerowych. Do… »

Wiktoria Raczyńska,

Różne oblicza animacji

Bydgoszcz ma swój własny festiwal filmów animowanych, którego czwarta edycja rozpocznie się 9 kwietnia w Miejskim Centrum Kultury. Mowa o FFA Animocje, który pokazuje, że animacje mają różne oblicza. Będą pokazy konkursowe, rozbudowana sekcja warsztatowa i spotkania z… »

Joanna Kloska,

Klubokawiarnia 1138 nawarzyła piwa

Lata temu ulica Kujawska słynęła z jednego – Kujawiak Browary Bydgoskie był dumą miasta. Przechodząc obok lub przemierzając Toruńską, wdychało się specyficzną woń – znak, że piwowarzy pracują pełną parą, by uwarzyć znanego wszystkim Kujawiaka. Dziś to smętne… »

Marta Sobiecka,

Bardowie wolności w Koronowie

IV Marcowy Festiwal Wolności, który odbył się w sobotę w Koronowie, jak mówi jego pomysłodawca i organizator Piotr Kubiak, był hołdem dla tych, którzy walczyli o wolność i prawdę w latach 80. Chodzi o to, aby nie zniknęła pamięć… »

Tomasz Welcz,