Kultura

Staram się złamać bohatera

Wczoraj swoją bydgoską premierę miał film „Stacja Warszawa”, opowiadający o losach współczesnych, pogubionych w rzeczywistości ludzi. To pięć przeplatających się ze sobą nowel, nad którymi czuwało pięciu reżyserów. Główną rolę w jednej z nich gra Łukasz Simlat, z którym… »

Joanna Kloska,

Niestety kameralne spotkanie z komiksem

Konwent w Bydgoszczy to zjawisko rzadkie, wręcz niespotykane. Dlatego plakat głoszący: Bydgoski Konwent Komiksu i Gier mógł wywołać nie lada emocje. Bo słowo „konwent” jest kluczem, które przywodzi na myśl tłumy i mnóstwo atrakcji. Budynek Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej… »

Marta Sobiecka,
Reklama

Zaszczytem jest już miejsce na liście

Nieformalna Grupa Inicjatywna zaprosiła w środowy wieczór do Klubokawiarni 1138 pięć pań – kandydatek do Parlamentu Europejskiego. Paprotki czy liderki? To pytanie było pretekstem do debaty na temat roli kobiety w polityce, a także, a może przede wszystkim,… »

Tomasz Welcz,

„Stacja Warszawa” w Kinie Orzeł

Kino Orzeł zaprasza na premierę filmu „Stacja Warszawa” i spotkanie autorskie z reżyserami – bydgoszczaninem Maciejem Cuske i Mateuszem Rakowiczem oraz odtwórcą jednej z głównych ról – Łukaszem Simlatem. Spotkanie odbędzie się w cyklu „Bydgoska Tożsamość Filmowa” w… »

Wiktoria Raczyńska,

W impro rządzi publiczność

Teatr wymyWammy jest pierwszym i wciąż jedynym zespołem impro w Bydgoszczy. Ma już na swoim koncie kilka sukcesów, między innymi, drugie miejsce w igrzyskach na festiwalu „Podaj Wiosło” w Gdańsku. O jego początkach, trudnościach z kłopotliwymi postaciami i o tym,… »

Joanna Kloska,

Sceniczny spontan, czyli Improwizatornia

Czym jest Improwizatornia? – Jest to przestrzeń artystyczna, która ma w pełni wykorzystać potencjał impro, czyli teatru improwizowanego – mówi Alicja Dobrowolna, koordynatorka Improwizatorni. Organizacyjnie to część Pracowni Teatru i Tańca Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. – Punktem… »

Tomasz Welcz,

Grand Prix festiwalu Animocje „Do serca twego”

Film „Do serca Twego” w reżyserii Ewy Borysewicz zdobył Bydgoską Nagrodę za Najlepszy Film Animowany podczas 4. Festiwalu Filmów Animowanych Animocje w Bydgoszczy. Nagrodę przyznano w czasie sobotniej (12 kwietnia) gali zakończenia. W konkursie wystartowało 28 wyselekcjonowanych animacji… »

Wiktoria Raczyńska,

Masakruję głos na wszelkie możliwe sposoby

Jest aktorem teatralnym, filmowym i dubbingowym. W Bydgoszczy na Festiwalu Filmów Animowanych „Animocje” organizowanym przez Miejskie Centrum Kultury odbierze dziś nagrodę za całokształt pracy w dziedzinie dubbingu. Z Jarosławem Boberkiem rozmawiamy o Królu Julianie i innych postaciach, niemożności… »

Joanna Kloska,

28 filmów w konkursie festiwalu Animocje

Dwadzieścia osiem filmów animowanych stanie do walki o Bydgoską Nagrodę dla najlepszej animacji, przyznawaną przez Festiwal Filmów Animowanych ANIMOCJE. Konkursowi towarzyszyć będą pokazy specjalne, spotkania ze znanymi twórcami animacji oraz warsztaty z zakresu filmu i gier komputerowych. Do… »

Wiktoria Raczyńska,

Różne oblicza animacji

Bydgoszcz ma swój własny festiwal filmów animowanych, którego czwarta edycja rozpocznie się 9 kwietnia w Miejskim Centrum Kultury. Mowa o FFA Animocje, który pokazuje, że animacje mają różne oblicza. Będą pokazy konkursowe, rozbudowana sekcja warsztatowa i spotkania z… »

Joanna Kloska,

Klubokawiarnia 1138 nawarzyła piwa

Lata temu ulica Kujawska słynęła z jednego – Kujawiak Browary Bydgoskie był dumą miasta. Przechodząc obok lub przemierzając Toruńską, wdychało się specyficzną woń – znak, że piwowarzy pracują pełną parą, by uwarzyć znanego wszystkim Kujawiaka. Dziś to smętne… »

Marta Sobiecka,

Bardowie wolności w Koronowie

IV Marcowy Festiwal Wolności, który odbył się w sobotę w Koronowie, jak mówi jego pomysłodawca i organizator Piotr Kubiak, był hołdem dla tych, którzy walczyli o wolność i prawdę w latach 80. Chodzi o to, aby nie zniknęła pamięć… »

Tomasz Welcz,

Lustra zmuszają do refleksji

Przed rozpoczęciem spektaklu widzowie patrzą we własne odbicia. Za chwilę to samo robią aktorzy. Grają oddzieleni od publiczności ze wszystkich stron weneckimi lustrami, nie wiedząc, co dzieje się po drugiej stronie. Nie odbierają bodźców z zewnątrz, a widzowie… »

Joanna Kloska,

Robię w stand-upie

Jakoś dziwnie często padało ze scenki Klubokawiarni 1138 pytanie: Wiecie, co to stand-up? Mało tego, niektórzy standuperzy próbowali tłumaczyć, dlaczego się tym zajmują. Jakby chcieli się usprawiedliwić przed licznie zgromadzoną publiką, że powiedzą coś, co niekoniecznie będzie śmieszne.… »

Tomasz Welcz,

Nowy hip-hop z Bydgoszczy

29 marca nastąpi długo oczekiwana ogólnopolska premiera, pierwszego oficjalnego wydawnictwa płytowego bydgoskiego składu Partyzant. Płyta zatytułowana „Myśli kilka” jest jednocześnie pierwszą hiphopową produkcją muzyczną, która została zrealizowana w ramach projektu „Pierwsza Płyta” Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. Nagrania… »

Wiktoria Raczyńska,

Fascynujący świat Pegasusa i Atari

W Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej WSG można przenieść się w świat konsol i gier wideo sprzed 20-30 lat. Autorem prezentowanej tam wystawy jest Konrad Baśkiewicz, kolekcjoner tych „historycznych” urządzeń, twórca portalu Prehistoria.pl. Większość z nich działa, o czym mogli… »

Tomasz Welcz,