Kultura

LiterObrazki już w sobotę

Biblioteka Główna WIMBP w Bydgoszczy zaprasza 27 października (sobota) na ostatnią w tym roku odsłonę Festiwalu Książki Obrazkowej. Przygotowano sporo niespodzianek. Okiem Dziecka to nowy cykl zajęć prowadzonych przez najmłodszych i kierowanych do ich kolegów-rówieśników. Pomysł powstania cyklu zrodził… »

Magdalena Jabłońska,

Towarzystwo Muzyczne im. I. J. Paderewskiego poleca recital Hyuka Lee

Towarzystwo Muzyczne im. I. J. Paderewskiego, organizator Międzynarodowych Konkursów Pianistycznych im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy serdecznie poleca recital fortepianowy Hyuka Lee, zwycięzcy X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego, laureata nagrody specjalnej JM Rektora UMK. Recital… »

Magdalena Jabłońska,
Reklama

Baśnie – sensoryczne spotkanie z książką

Baśnie – no właśnie, czy są aktualną formą prezentowania dzieciom „innych światów”? Czy dzieci je rozumieją? Czy im nie straszne? Zabierzcie swoje dzieci w wieku od 1,5 do 4 lat i przyjdźcie na spotkanie z książkami ze śladami baśni. Poznajcie świat, dotykając… »

Magdalena Jabłońska,

Program i goście 16. MFF Tofifest

W konkursie On Air powalczy 12 filmów, znane są też składy jurorskie, a także goście, którzy w tym roku odwiedzą Toruń. Tofifest od lat pragnie wyróżnić i docenić twórców za ich wkład w rozwój kina i za twórczą niepokorność,… »

Wiktoria Raczyńska,

Pora na pora

Sensoryczne spotkanie z książką w ramach III cyklu CzyTAM Świat. Tym razem w roli głównej będą warzywa. Warzywa, piękny i kolorowy dar natury, czy przykry obowiązek zjadania? Kolejne sensoryczne spotkanie z książkami, rodzicami i dziećmi do 4. roku… »

Wiktoria Raczyńska,

Pan Tadeusz we Włoszech

Wkrótce rozpoczynają się próby sceniczne do premiery opery komicznej „Awantura w Recco, czyli drzewko wolności”, na którą Opera Nova w Bydgoszczy zaprasza 27 października. Jeśli wierzyć słowom Antoniego Edwarda Odyńca, przyjaciela Adama Mickiewicza z czasów filareckiej młodości i… »

Wiktoria Raczyńska,

Indie okiem podróżnika

Opowieść o wyprawie nie mogła zacząć się gorzej: już pierwszego dnia swojego pobytu w Indiach Piotr zostaje okradziony i pobity. Na szczęście dzięki ludziom, którzy postanowili udzielić mu pomocy, wkrótce wraca do zdrowia i postanawia, mimo wszystko, kontynuować… »

Magdalena Jabłońska,

Aż 17 filmów z Polski w konkursie From Poland

Wielcy mistrzowie i utalentowani debiutanci, kameralne dramaty i rozciągnięte na lata epopeje, laureaci prestiżowych festiwali i wyszperane odkrycia – tak przedstawia się tegoroczny Konkurs From Poland na 16. edycji Tofifest. Kino polskie jest w świetnej kondycji, więc nie… »

Wiktoria Raczyńska,

Jubileusz 115-lecia WiMBP w Bydgoszczy

W tym roku mija 115 lat od utworzenia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. W związku z jubileuszem, 5 października 2018 roku, o godzinie 10.00, w auli Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej w Bydgoszczy odbędzie się uroczystość uświetniająca to wydarzenie… »

Wiktoria Raczyńska,

Tofifest zaczyna nabór do Jury Młodych

Po raz piąty na Tofifest festiwalowe filmy konkursowe oceniać będzie Jury Młodych. Dzisiaj otwieramy nabór, którego zwycięzcy zasiądą w dwóch młodzieżowych składach jurorskich: Studenckim i Młodzieżowym. Nie przegapcie okazji by pokazać swój filmowy pazur. Tofifest to festiwal młodości… »

Wiktoria Raczyńska,

Cudze chwalicie…. „Manru” w bydgoskiej Operze Nova

Patriota, mąż stanu, człowiek o wielkich zasługach poniesionych dla niepodległości Polski i jednocześnie artysta podziwiany na kilku kontynentach: dokonania Ignacego Jana Paderewskiego są nie do przecenienia. Paderewski-pianista usuwał jednak w cień Paderewskiego-kompozytora. Nie wszyscy pamiętamy, iż w dorobku… »

Wiktoria Raczyńska,

Startuje „Kosmiczny” Festiwal Teatrów Impro

Kilkanaście grup z kraju i zagranicy wystąpi w 6. edycji Festiwalu Teatrów Impro IMPRODROM już 4 października. To festiwal „ulotnych chwil”, bo spektakle, w których możesz wziąć udział, tworzone są „tu i teraz” na oczach widzów. Motywami przewodnimi festiwalu… »

Wiktoria Raczyńska,

Tydzień „Zabawek…” i „Wesela…”

Od wtorku, 25 września, Opera Nova w Bydgoszczy zaprasza dzieci na kameralne przedstawienie baletowe pt. ”Magiczne zabawki”. To historia sympatycznego, acz nieposłusznego chłopca, który – zauroczony władzą różdżki ożywiającej zabawki – przywłaszcza ją sobie i rozpoczyna podróż przez… »

Wiktoria Raczyńska,

Łazarkiewicz, Olszańska, Zamecka, Bortkiewicz i Sauter jurorami Tofifest

Magdalena Łazarkiewicz, Michalina Olszańska, Anna Zamecka, Marcin Bortkiewicz i Marcin Sauter zasiądą w jury konkursu krótkometrażowego na Tofifest. To oni wybiorą najlepsze spośród trzydziestu zakwalifikowanych do konkursu filmów. Prawie połowa z nich to polskie premiery. W tym roku… »

Wiktoria Raczyńska,

Najnowszy film Marcina Sautera na festiwalu filmowym Przeźrocza

W najbliższy piątek, w Miejskim Centrum Kultury, reżyser Marcin Sauter pokaże po raz pierwszy w Bydgoszczy swój najbardziej osobisty film dokumentalny „Urosłam kiedy spałaś”. Projekcja filmu, który miał premierę na Krakowskim Festiwalu Filmowym, odbędzie się podczas czwartej edycji… »

Wiktoria Raczyńska,

Reguła koloru i Jan Zwolicki w BCS

Bydgoskie Centrum Sztuki zaprasza na wernisaż z udziałem Jana Zwolickiego, który odbędzie się w sobotę, 29 września, o godzinie 18.00 w Bydgoskim Centrum Sztuki (Jagiellońska 47). Wystawę będzie można obejrzeć do 4 listopada. – Malarstwo Jana Zwolickiego to… »

Wiktoria Raczyńska,