Kultura

Wszystko w ruch

Ruszają światła, elementy dekoracji, rusza scena obrotowa, po orbicie której krążą wykonawcy, kręci się karuzela… Próby do koncertów sylwestrowych trwać będą do sobotniej nocy. Przy komputerach ekipy: programistów świateł (trzeba rozpisać aktywność reflektorów porozwieszanych na 5 mostach świetlnych),… »

Wiktoria Raczyńska,

Filharmonia kupuje na potęgę. Niektóre instrumenty pamiętały 1976 rok

Całkowita wartość unijnej dotacji to prawie 15,5 mln złotych. Największa część tych pieniędzy obejmuje zakup instrumentów. W tym, jedynej w Polsce, harfy Horngachera. – W ramach projektu kupujemy całe mnóstwo instrumentów. Właściwie, poza skrzypcami i altówkami, wymieniamy wszystkie… »

Wiktoria Raczyńska,
Reklama

Boże Narodzenie od wieków inspiracją dla malarzy

„Bóg się rodzi! Motyw Narodzenia Pańskiego w malarstwie” to temat wykładu dra Mateusza Solińskiego, na który MOB zaprasza już w czwartek 13 grudnia, o godzinie 17.00 do Galerii Sztuki Nowoczesnej, ul. Mennica 8. Podczas wykładu zostanie zaprezentowana wielowiekowa… »

Wiktoria Raczyńska,

Zima w Towarzystwie Muzycznym

Towarzystwo Muzyczne im. I. J. Paderewskiego zaprasza na Wielkie Kolędowanie we wtorek, 18 grudnia, o godzinie 17.00 (sala koncertowa Towarzystwa Muzycznego im. Paderewskiego, ul. Skargi 7, 85-018 Bydgoszcz). W wykonaniu uczniów Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina w… »

Wiktoria Raczyńska,

Land art – gdy sztuki nie da się kupić

Bydgoskie Centrum Sztuki zaprasza na wykład „Land art – gdy sztuki nie da się kupić”, który odbędzie się we wtorek, 11 grudnia, o godzinie 17.00. Land art (sztuka ziemi) zaczął się od buntu. Powstał jako część ruchu konceptualistów… »

Wiktoria Raczyńska,

Nauka przez zabawę

„Zabawy ze sztuką” to nazwa nowej przestrzeni edukacyjnej w Centrum Edukacji Muzealnej, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, przy ul. Mennica 6. Organizatorzy przybliżają w niej podstawowe zagadnienia z zakresu teorii i historii sztuki, które wydają się… »

Wiktoria Raczyńska,

Kolejna Aukcja Rzeźby już za tydzień

Sopocki Dom Aukcyjny zaprasza na kolejną Aukcję Rzeźby, która odbędzie się w sobotę, 15 grudnia, o godzinie 17.00. Tegoroczna aukcja skupia się na rzeźbie polskiego świata rzeźbiarskiego: Magdalenie Abakanowicz, Xawerym Dunikowskim, Stanisławie Horno-Popławskim, Władysławie Hasiorze oraz wielu innych.… »

Wiktoria Raczyńska,

Waldemar Malicki i Filharmonia Dowcipu w Bydgoszczy

Wydaje Ci się, że muzyka klasyczna nie jest dla Ciebie? Nic bardziej mylnego. Poznaj najseksowniejszą w historii orkiestrę prowadzoną przez lewitującego dyrygenta i pełnego charyzmy pianistę. Wypełniony masą pozytywnej energii koncert, na który zapraszamy już 6 stycznia 2019… »

Artykuł Sponsorowany,

Spotkanie z profesorem Kotowskim

„Niemcy wobec sprawy polskiej w czasie pierwszej wojny światowej i wojenne losy Bydgoszczy” – Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy zaprasza na wystąpienie prof. dr hab. Alberta Kotowskiego, które odbędzie się 6 grudnia, o godzinie 17.00 w Spichrzu nad Brdą… »

Wiktoria Raczyńska,

Rozstanie z komicznym „Cyrulikiem…”

W tym tygodniu Opera Nova pożegna „Cyrulika sewilskiego”. Jest to jedyny spektakl w bieżącym repertuarze, który przygotowany był jeszcze na scenę Teatru Polskiego. Przedstawienie zejdzie z afisza bydgoskiej Opery po 31 latach. Realizacja w reżyserii Sławomira Żerdzickiego w… »

Wiktoria Raczyńska,

Krzysztof Iwaneczko i 400 niepełnosprawnych

Rozpoczęły się przesłuchania w ramach II etapu VII Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych fART. Gościem specjalnym czwartkowego finału będzie wokalista Krzysztof Iwaneczko. Tegoroczny festiwal odbywa się pod hasłem „To jest moja matka, ta ziemia! To jest moja matka, ta… »

Wiktoria Raczyńska,

„Okiem historyka sztuki” w BCS

Bydgoskie Centrum Sztuki zaprasza na cykl otwartych wykładów „Okiem historyka sztuki”, który rozpocznie się w czwartek, 29 listopada, o godzinie 17.00 prelekcją Małgorzaty Baki „Tradycje ludowe we współczesnej sztuce Afryki Subsaharyjskiej.” Małgorzata Baka uważa, że kojarzenie sztuki afrykańskiej… »

Wiktoria Raczyńska,

Aukcja Rzeźby XXI wieku już 1 grudnia

Sopocki Dom Aukcyjny zaprasza na kolejną Aukcję Rzeźby XXI wieku, która odbędzie się już w sobotę, 1 grudnia, o godzinie 17.00. Po raz kolejny chce skupić naszą uwagę na rzeźbie XXI wieku. W ofercie aukcyjnej zaprezentowane będą prace artystów,… »

Wiktoria Raczyńska,

Kawałek Europy na jubileusz

Węgrzy, Austriacy, Cyganie, Czesi spotykają się w rezydencji pięknej (bogatej i samotnej!) hrabiny, aby śpiewać, tańczyć i kochać. Operetka „Hrabina Marica”, która w Operze Nova wystawiona zostanie po raz 90-ty, to prawdziwy „muzyczny fajerwerk” – romanse, czardasze, kankan,… »

Wiktoria Raczyńska,

MCK otwiera nabór do młodzieżowej redakcji dziennikarskiej

Od stycznia 2019 ruszy w Miejskim Centrum Kultury młodzieżowa redakcja dziennikarska, której adepci i adeptki będą mogli poznać fach dziennikarza i dziennikarki zajmujących się kulturą. Tym samym instytucja ogłasza rozpoczęcie naboru. Idea utworzenia młodzieżowego zespołu dziennikarzy kulturalnych, zrodziła… »

Wiktoria Raczyńska,

Nasi w krakowskiej premierze

Soliści Opery Nova wystąpią w premierze opery „Manru” I. J. Paderewskiego, która odbędzie się jutro (16 listopada) w Operze Krakowskiej. Rolę tytułową wykona Janusz Ratajczak, zaś Ulaną będzie Jolanta Wagner. W obsadach spektaklu biorą udział także inni soliści… »

Wiktoria Raczyńska,