Kultura

Językiem opery o miłości, przyjaźni, polityce i samotności

„Don Carlos” Giuseppe Verdiego pulsuje namiętnościami równie mocnymi w sferze uczuć, jak i polityki. Ta grand opéra została zrealizowana w 2016 roku po raz drugi w całej historii bydgoskiej sceny. To prawdziwy „operowy kolos”, trudny dla orkiestry i… »

Wiktoria Raczyńska,

Napój… dla zawodowców i studentów

W ostatni weekend lutego (22, 23, 24) Opera Nova zaprasza na operę ze szczęśliwym zakończeniem: ”Napój miłosny” Gaetana Donizettiego. Libretto to historia z wątkiem romansowym (leżąca u podstaw literatury europejskiej celtycka legenda o napoju miłosnym łączącym na wieki… »

Wiktoria Raczyńska,
Reklama

Opowieści dwóch światów w BCS

Wystawa „Opowieści dwóch światów”, która startuje już w piątek, 1 marca, o godzinie 18.00, w Bydgoskim Centrum Sztuki pokaże twórczość Marcina Myśliwca i Piotra Worońca, którzy spotkali się na Uniwersytecie Ludowym Rzemiosła Artystycznego w Woli. „(…) Myśliwiec inspiruje… »

Wiktoria Raczyńska,

To był dobry rok dla Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego

Idea Roku Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego to wspólny projekt miasta Bydgoszczy, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego, Miejskiego Centrum Kultury oraz przedstawicieli obiektów Szlaku TeH2O i Wyższej Szkoły Gospodarki. W ciągu całego 2018 roku łącznie odbyło się prawie 270 wydarzeń… »

Wiktoria Raczyńska,

Kultowa 5’Nizza wystąpi na festiwalu Ethniesy

5’nizza, czyli „piatnica” to fenomenalny ukraiński duet, którego założyciele – Andriej „Sun” Zaporożec i Sergiej Babkin – stworzyli unikalny styl muzyczny. Krytycy piszą o 5’Nizzy „to jak Manu Chao, Bob Marley i Włodzimierz Wysocki w jednym”. Zespół zagra… »

Wiktoria Raczyńska,

Sztuka kochania w Indiach

Bydgoskie Centrum Sztuki zaprasza na wykład „Sztuka kochania w Indiach”, który odbędzie się w czwartek, 21 lutego, o 17.00. Jako że luty jest miesiącem miłości, słuchacze tym razem zgłębiać będą współczesną sztukę Indii – stolicy Kamasutry, i dowiedzą… »

Wiktoria Raczyńska,

„Grzegorz Przyborek. KOAN” w MOB

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy organizuje ekspozycję prac fotograficznych i obiektów pt. „Grzegorz Przyborek. KOAN”, która będzie prezentowana w terminie od 28 lutego 2019 roku do 19 maja 2019 roku, w Galerii Sztuki Nowoczesnej przy ul.… »

Wiktoria Raczyńska,

Co się szykuje w kulturze?

Dofinansowanie od miasta w ramach wieloletniego konkursu na projekty artystyczne otrzymało 11 przedsięwzięć kulturalnych. Dzięki temu w Bydgoszczy odbędą się, m.in., Festiwal Muzyki Kameralnej, FONOMO, Boski Fest czy prestiżowy Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. I. J. Paderewskiego. To już… »

Wiktoria Raczyńska,

Sycylijska robota

Zmysłowe, przebogate w melodie i emocje „Rycerskość wieśniacza” i „Pajace”, dwie jednoaktowe opery włoskich kompozytorów Mascagniego i Leoncavalla, po premierze (1890 roku) uznane zostały za dzieła wprowadzające nowy typ wykonawstwa scenicznego: werystyczny. Pojawiający się na afiszach teatrów operowych… »

Wiktoria Raczyńska,

Spotkanie z Radosławem Sikorskim

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy zaprasza na spotkanie z Radosławem Sikorskim – politykiem, politologiem, dziennikarzem, autorem książek: „Prochy świętych – podróż do Heratu w czas wojny”, „The Polish House – an Intimate History of Poland” oraz… »

Wiktoria Raczyńska,

Rigoletto bez maski

Dramat Victora Hugo „Król się bawi” stał się podstawą libretta opery Rigoletto. W dziele Verdiego takie imię (wł. wesołek) nosi błazen. Na zewnątrz to garbaty trefniś, który nienawidzi dworzan, ludzi w ogóle. Jest intrygantem, człowiekiem równie okrutnym jak… »

Wiktoria Raczyńska,

Balonowe Show powraca do Bydgoszczy

Agencja koncertowa „Pan Koncert” zaprasza na międzynarodowe widowisko dla dużych i małych „Funny Balls Show”, w którym spełniają się najpiękniejsze sny, a marzenia najmłodszych stają się rzeczywistością. Tu dzieją się rzeczy niezwykłe, tu radość nie schodzi z dziecięcych… »

Wiktoria Raczyńska,

Spotkanie z okazji 151. rocznicy urodzin inż. J. Nowkuńskiego

W Muzeum Okręgowym organizowane jest spotkanie z okazji 151. rocznicy urodzin inż. Józefa Nowkuńskiego. Muzeum zaprasza 24 stycznia 2019 roku, o godzinie 17.00 do Spichrzy nad Brdą (ul. Grodzka 7-11) na wydarzenie organizowane z okazji 151. rocznicy urodzin inż. Józefa Nowkuńskiego.… »

Wiktoria Raczyńska,

Sposób na Moniuszkę… i Verdiego

Na wczorajszym (20 stycznia) spektaklu opery „Halka” nagrywane były wejście publiczności i oklaski po zakończeniu przedstawienia. Dzieło Moniuszki, którego znakomicie przyjęta premiera odbyła się w Operze Nova w 2013 roku, nagrywane jest dla potrzeb DVD, kolejnej w dorobku… »

Wiktoria Raczyńska,

Karolak&Karolak w BCS

Bydgoskie Centrum Sztuki zaprasza na wernisaż wystawy Forma/Kolor Tomasza Karolaka i Doriana Karolaka, który odbędzie się w piątek, 18 stycznia, o godzinie 18.30. To pierwsza wystawa, na której będzie można zobaczyć obrazy doświadczonego już malarza, Doriana Karolaka i… »

Wiktoria Raczyńska,

Wymarzone muzeum

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy organizuje konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych i integracyjnych oraz specjalnych z województwa kujawsko-pomorskiego. Do jakiego muzeum najchętniej przychodziłyby dzieci? Ich kreatywność i wyobraźnia niekiedy zaskakuje nawet najbardziej tęgie umysły. Tym… »

Wiktoria Raczyńska,