Kultura

Spektakl Teatru Polskiego w Bydgoszczy jedzie do Japonii

Pod koniec lutego „Wycinanki. List z morza” zostaną zaprezentowane w New National Theater w Tokio. Spektakl dedykowany najmłodszym zostanie zagrany w Japonii trzy razy. „Wycinanki. List z morza” w reżyserii Yojiro Ichikawy to spektakl koprodukcji polsko-japońskiej, który dedykowany… »

Wiktoria Raczyńska,

Zakopiańczyk nad morzem. O Hasiorze raz jeszcze

Bydgoskie Centrum Sztuki zaprasza 18 stycznia (sobota), o godzinie 14.00 na wykład Jacka Gernata (UAM) „Zakopiańczyk nad morzem. O pomnikach Władysława Hasiora raz jeszcze” z cyklu „Okiem Historyka Sztuki”. Wstęp wolny. W twórczości pomnikowej Władysława Hasiora – Zakopiańczyka, artysty… »

Wiktoria Raczyńska,
Reklama

Od Helu po Los Angeles. Sunset Boulevard w Bydgoszczy

Historia wystawiania musicali w Polsce sięga roku 1964. Bydgoska scena operowa po raz pierwszy sięgnęła po ten gatunek w 1965 roku i był „Hel” z muzyką Jerzego Lawiny-Świętochowskiego. Kolejne lata przyniosły jeszcze siedem realizacji, m.in. „Skrzypka na dachu”,… »

Wiktoria Raczyńska,

Wystawa „Ku Wolności…” w Muzeum Okręgowym

W 100. rocznicę powrotu Bydgoszczy do Polski Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy nie zapomina o udziale w tym przełomowym dla naszego miasta wydarzeniu Polek-patriotek. Obok Wincentyny Teskowej, Stefanii Tuchołkowej, Marii i Eugenii Czarlińskich, Melanii Gońskej, działalność społeczno-kulturalną i narodową… »

Wiktoria Raczyńska,

Masterclass z Alfredem Brendelem

W nowym roku Akademia Muzyczna imienia Feliksa Nowowiejskiego gościć będzie legendarnego Alfreda Brendela oraz towarzyszącego mu fantastycznego czeskiego pianistę Jana Bartoša. Alfred Brendel to austriacki pianista, pedagog, pisarz i poeta, jeden z największych pianistów XX wieku, wybitny wykonawca… »

Wiktoria Raczyńska,

Sylwestrowy pociąg operowy

W tegorocznej edycji koncertów sylwestrowo-noworocznych Opera Nova pobiła rekord sprzedaży biletów. Wszystkie, które wróciły do ponownego obrotu w ostatnich dniach, odsprzedawane zostały „na pniu”. Nie brak także chętnych na „wejściówki” – miejsca stojące w atrakcyjnych cenach: 50, 60… »

Wiktoria Raczyńska,

Łowcy światła poszukiwani

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego zaprasza do udziału w XIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Śladami Leona Wyczółkowskiego – łowca światła”. Tegoroczna tematyka zachęca do pójścia w ślad za patronem muzeum i poszukiwania promieni świetlnych. Gra światła stała się… »

Wiktoria Raczyńska,

Naprawione filmy ponownie na taśmie 35mm

Projekt „Cyfrowa rekonstrukcja i digitalizacja polskich filmów(..)” przewiduje digitalizację i cyfrową rekonstrukcję około 160 fabularnych produkcji pełnometrażowych, a także 10 000 minut filmów animowanych, seriali animowanych i krótkometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych oraz 3000 wydań Polskiej Kroniki Filmowej.… »

Wiktoria Raczyńska,

Oprowadzanie kuratorskie w Galerii Sztuki Nowoczesnej

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Wojciech Jakubowski. Księga wyobraźni – miedzioryt”, na którym będzie można dowiedzieć się więcej o autorze prac, technikach wykonywania i ciekawostkach związanych z powstawaniem ekslibrisów, rycin… »

Wiktoria Raczyńska,

Teatr Polski zaprasza na „Kopciuszka” i „Klub Kawalerów” do… Opery Nova

Teatr Polski w Bydgoszczy zaprasza w styczniu na „Kopciuszka” z udziałem Katarzyny Figury. 14 stycznia 2020 produkcja teatru zostanie wyjątkowo zaprezentowana na dużej scenie Opery Nova. Spektakl zostanie zagrany dwukrotnie, o godzinie 11.00 i 18.00. „Kopciuszek” Joëla Pommerata… »

Wiktoria Raczyńska,

Lanosem też można

W grudniu, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, zaprasza na drugą część serii Ze Szlakiem w świat! Tym razem będzie o kobiecym podróżowaniu, ale nadal pozostaniecie w sferze motoryzacji. Monika Jendrzejewska – bydgoska dziennikarka radiowa, podróżuje od 20, a samotnie od… »

Wiktoria Raczyńska,

Studenci pokażą swoją wizję Pierzei Zachodniej

SARP Oddział Bydgoszcz zaprasza na podsumowanie warsztatów architektonicznych, których głównym zadaniem warsztatowym postawionym młodym architektom była Pierzeja Zachodnia Starego Rynku. Po zakończeniu warsztatów architektonicznych, 14 grudnia 2019 o godzinie 18.00, w Galerii Wspólnej nastąpi podsumowanie i publiczna prezentacja… »

Wiktoria Raczyńska,

Koncerty za koncertami

W bieżącym tygodniu w Operze Nova praca wre – przeplatają się tutaj bowiem próby zespołów artystycznych do przygotowywanych koncertów – sylwestrowo-noworocznych i kolędowych. Od dzisiaj, 9 grudnia, z artystami spotyka się reżyser „sylwestrów”, Sebastian Gonciarz, który te okazjonalne… »

Wiktoria Raczyńska,

Odkryj Rzeźbę w Sopockim Domu Aukcyjnym w Bydgoszczy

Już 13 grudnia, o godzinie 18.00, rozpocznie się Aukcja Rzeźby XXI wieku, na której SDA zgromadził prace młodych rzeźbiarek i rzeźbiarzy, m.in., Tomasza Górnickiego, Magdaleny Karłowicz, Piotra Sochy, Andrzeja Sobiepana, czy Pawła Otwinowskiego. Zaraz po licytacji prac młodych… »

Wiktoria Raczyńska,

Niesieni grą trzech tetryków

Już przed premierą „Ptaka” Jerzego Szaniawskiego w reżyserii Magdy Drab dyrekcja nie ukrywała nadziei zastąpienia „Klubu kawalerów” właśnie tą produkcją tym bardziej, że ta pierwsza znika w styczniu po 100 wystawieniu z afisza na amen. I sądzę, że… »

Wiktoria Raczyńska,

Bóg się rodzi, moc truchleje w MOB

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy zaprasza na specjalne świąteczne zajęcia poświęcone przedstawieniom Bożego Narodzenia w sztuce. Lekcja „Bóg się rodzi! Motyw Bożego Narodzenia w malarstwie”, skierowana jest do uczniów szkół średnich. Podczas wykładu zostanie zaprezentowana wielowiekowa tradycja ikonografii Bożego… »

Wiktoria Raczyńska,