Kultura

Czekając na Pucciniego

W XIX w. podczas przemian cywilizacyjnych w Japonii pojawiały się hasła, że Japończycy przez mieszane małżeństwa powinni zapewnić swojej rasie dopływ wyższej jakościowo krwi z Zachodu. W Nagasaki, kosmopolitycznym porcie japońskim, zdarzały się historie jak opisana w powieści… »

Wiktoria Raczyńska,

Spotkanie z Krzysztofem Drozdowskim w WiMBP

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy zaprasza 18 października (piątek) o godzinie 17.30 na promocję książki pt. ,,W piekle wojny na trzech kontynentach”. Są to wspomnienia oficera, który po przeżyciu katorżniczej pracy w sowieckich gułagach rozpoczął służbę… »

Wiktoria Raczyńska,
Reklama

Grand Prix dla „Kowbojów”

Po obejrzeniu 12 spektakli konkursowych XVIII Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy jury w składzie: Agata Duda-Gracz (przewodnicząca), Magdalena Drab i Maciej Stroiński, przyznało następujące nagrody: Grand Prix w wysokości 10 950 zł dla twórców spektaklu „Kowboje” z Teatru im.… »

Wiktoria Raczyńska,

Biblioteka na wynos

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr Witolda Bełzy w Bydgoszczy zaprasza na spotkania z kulturą w niestandardowych miejscach. Kupowanie, wybieranie, przymierzanie, spożywanie, smakowanie, poszukiwanie najlepszych towarów, najniższych cen, najkorzystniejszych rozwiązań. Wszystkie te czynności mogą powodować lekką nerwowość… »

Wiktoria Raczyńska,

Cieszę się, że jesteś… w goglach VR

„Nietota” Krzysztofa Garbaczewskiego, która pojawiła się aż trzykrotnie podczas Festiwalu Prapremier w Teatrze Polskim w Bydgoszczy to spektakl dla ekstrawertyków i miłośników gier komputerowych. Każdy kto choć trochę odbiega od tego wzorca będzie miał z tym przedstawieniem problem,… »

Wiktoria Raczyńska,

Głos na miarę gwiazd

Opera bydgoska niemal od swego początku zyskała sławę miejsca, gdzie można bez przeszkód kształcić swój głos i zdobywać doświadczenia artystyczne. Sceniczne i wokalne sukcesy w mieście nad Brdą dawały asumpt do rozkwitu wspaniałych karier i z czasem wybitni… »

Wiktoria Raczyńska,

Mała książka – wielki człowiek, czyli książki dla maluchów

„Pierwsze czytanki dla…” przedszkolaka to kolejna odsłona kampanii Mała książka – wielki człowiek, organizowanej przez Instytut Książki. Każdy przedszkolak, który przyjdzie z rodzicem do biblioteki otrzyma w prezencie niezwykłą książkę „Pierwsze czytanki dla…”, przygotowaną specjalnie przez Instytut Książki.… »

Wiktoria Raczyńska,

Dwa balety. A nawet trzy

W tym tygodniu z Baletem Opery Nova pracować będą dwaj znakomici choreografowie i tancerze związani z Polskim Baletem Narodowym. Robert Bondara – w Operze Nova „zadomowiony” od 2011 roku, kiedy wystawił swój pierwszy balet współczesny, a obecnie uznany… »

Wiktoria Raczyńska,

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

W tym roku po raz 18 obchodzić będziemy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto ustanowione zostało przez Polską Izbę Książki, ma na celu promocję lektury i głośnego czytania. Dzień Głośnego Czytania to wydarzenie, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci, bowiem… »

Wiktoria Raczyńska,

Grupa plastyczna „Impresja” w Modraczku

Dom Kultury „Modraczek” (Ogrody 15) zaprasza 19 września 2019 roku, o godzinie 18.00 na wernisaż prac grupy plastycznej „Impresja” działającej przy Klubie I Brygady Logistycznej w Bydgoszczy pod kierunkiem artystki plastyka mgr Małgorzaty Biernat-Świtoniak. Wystawa odbędzie się pt. „Bydgoszcz… »

Wiktoria Raczyńska,

Justyna Ptaszyńska w Sztuka-Terii

Wystawa „Utopia Will Finally Come” Justyny Ptaszyńskiej, to zbiór grafik/kolaży – onirycznych, surrealistycznych i irracjonalnych. Postaci, niczym plastikowe fantomy z przyklejonym, sztucznym uśmiechem, zdają się ożywać w psychodelicznej fantazji artystki. Morficzne kompozycje hipnotyzują, ale i niepokoją. W piątek,… »

Wiktoria Raczyńska,

Ostatnia Explo Niedziela w tym roku

Exploseum, czyli wybuchowa historia Bydgoszczy na wyciągnięcie ręki. Już 29 września na zwiedzających to miejsce, czekać będzie wiele wyjątkowych niespodzianek, w tym takie, z których nie można skorzystać na co dzień. Przed nami ostatnia Explo Niedziela w tym… »

Wiktoria Raczyńska,

Koncert muzyki tajskiej

Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy zaprasza na wyjątkowy koncert organizowany w ramach projektu RID – Regionalna Inicjatywa Doskonałości. Koncert muzyki tajskiej „Court to Common: From Thai classical to Thai folk music” 21 września 2019, o godzinie… »

Wiktoria Raczyńska,

Seniorzy „weselą się” za złotówkę

W ramach dorocznej ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „60+KULTURA” Opera Nova w Bydgoszczy prowadzić będzie sprzedaż biletów na trzy wrześniowe przedstawienia opery Mozarta „Wesele Figara” (27, 28, 29 września) w cenie 1 zł/sztuka. Sprzedaż rozpocznie się… »

Wiktoria Raczyńska,

Jubileusz Sikorowskiego w Filharmonii

Już wkrótce, 13 października 2019 roku, o godzinie 18.00, na scenie Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy wystąpi, z jubileuszowym koncertem, wybitna indywidualność polskiej sceny muzycznej – poeta, autor tekstów, kompozytor, piosenkarz i gitarzysta, lider grupy Pod Budą, felietonista, twórca… »

Wiktoria Raczyńska,

Opera za pół ceny

Opera Nova w Bydgoszczy włącza się do kolejnej edycji akcji „Metropolia za pół ceny”. Od dziś (wtorek) nabywać można bilety na operę Mozarta „Wesele Figara” wystawianą w dniach 27 i 29 września. Przygotowana jest pula 100 biletów na… »

Wiktoria Raczyńska,