Kultura

Wyspa Moniuszki?

Kompozytor Stanisław Moniuszko stanie się patronem bydgoskiej Wyspy Młyńskiej. Z takim pomysłem wystąpiła Opera Nova. Pomysł zmiany nazwy zostanie poddany pod głosowanie Rady Miasta Bydgoszczy. Jeżeli miejscy radni poprą pomysł to w sercu miasta zamiast Wyspy Młyńskiej pojawi… »

Wiktoria Raczyńska,

39 mocnych animacji walczy o Grand Prix festiwalu Animocje

O Grand Prix 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMOCJE zawalczy 39 animacji. W konkursie międzynarodowym zobaczycie filmy z Chorwacji, Argentyny, Japonii, Gruzji, Izraela, Iranu, Serbii, Singapuru i wielu innych. Start 7 kwietnia. Twórcy konkursowych animacji poruszają całe spektrum… »

Wiktoria Raczyńska,
Reklama

Gala Wiedeńska w Adrii

Podczas gali usłyszycie obdarzonych wspaniałymi głosami, fantastycznych solistów operowych. Towarzyszyć im będą wybitni, polscy kameraliści młodego pokolenia, występujący na co dzień z najlepszymi orkiestrami i dyrygentami w Polsce i Europie. Tej gali nie można przegapić, 30 marca, o… »

Wiktoria Raczyńska,

Julio Estrada – seminarium kompozytorskie w Bydgoszczy

Wydział Kompozycji, Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku Akademii Muzycznej w Bydgoszczy 12 kwietnia 2019 roku organizuje seminarium kompozytorskie Julio Estrada Velasco, jednego z najbardziej kreatywnych twórców muzyki współczesnej. Zasłynął jako autor teorii kompozycji discontinuum – continuum zainspirowanej brzmieniowymi… »

Wiktoria Raczyńska,

Schadzka z Falstaffem w Operze Nova

Literatura często wykorzystuje motyw wojaka-samochwały; z rodzimych pisarzy przywołać można Fredrę i postać Papkina z „Zemsty”, Sienkiewicza i jego Pana Zagłobę. Impulsem dla tej literackiej tradycji była postać Szekspirowskiego Falstaffa. Na pojawienie się tego bohatera mogło złożyć się… »

Wiktoria Raczyńska,

Bator, Lipszyc, Grynberg na Festiwalu Literatury Przeczytani

Joanna Bator, Adam Lipszyc, Mikołaj Grynberg to tylko niektórzy z gości „Przeczytanych”, którzy rozpoczną się 25 marca. To jedyny w kraju festiwal literacki w całości programowany i prowadzony przez licealistów. Hasłem tej edycji jest słowo „Wokół”. Podczas festiwalu… »

Wiktoria Raczyńska,

Polak w Italii, czyli „Awantura w Recco…”

„Awantura w Recco, czyli drzewko wolności” jest drugim wspólnym dziełem scenicznym Macieja Małeckiego – kompozytora, Wojciecha Młynarskiego – autora libretta i Macieja Wojtyszki – reżysera (pierwszym był musical „Cień”, także do tekstów Młynarskiego). Prapremiera miała miejsce w 1979… »

Wiktoria Raczyńska,

Teatr Polski przybliża Europę młodzieży

Niedawno zakończył się międzynarodowy projekt Erasmus+ realizowany po części w Teatrze Polskim w Bydgoszczy pod hasłem „Post Europa”. Poza młodzieżą z Francji i Niemiec, zakwalifikowało się do niego również sześciu uczniów ze szkoły podstawowej w Łochowie. Projekt miał… »

Wiktoria Raczyńska,

Spotkanie z Dionisiosem Sturisem w WiMBP

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy zaprasza na spotkanie z Dionisiosem Sturisem – dziennikarzem, specjalizującym się w polityce zagranicznej, autorem licznych reportaży prasowych i radiowych oraz książek reporterskich: „Grecja. Gorzkie pomarańcze”, „Gdziekolwiek mnie rzucisz … Wyspa Man… »

Wiktoria Raczyńska,

„Kopciuszek” z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru

Międzynarodowy Dzień Teatru został ustanowiony z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) w roku 1961 dla upamiętnienia inauguracji w Paryżu w 1957 roku Teatru Narodów – festiwalu, na którym spotkały się zespoły z obu stron „żelaznej kurtyny”. 17 marca… »

Wiktoria Raczyńska,

Interaktywne widowisko balonowe dla całej rodziny

Zapraszamy na międzynarodowe widowisko dla dużych i małych „Funny Balls Show”, w którym spełniają się najpiękniejsze sny, a marzenia najmłodszych stają się rzeczywistością. Tu dzieją się rzeczy niezwykłe, tu radość nie schodzi z dziecięcych twarzy. Rodzice doskonale wiedzą,… »

Wiktoria Raczyńska,

Rusza festiwal muzyki etno i folk Ethniesy

Najciekawsze zespoły prezentujące muzykę tradycyjną z Polski i zagranicy, a wśród nich Babadag, 5’nizza czy Gulaza, do tego warsztaty śpiewu, tańca i spotkania dla dzieci – rozpoczyna się 7 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Tradycyjnej i „Ethniesy”. Festiwal otwiera… »

Wiktoria Raczyńska,

Bawełniane urodziny BCS

Bydgoskie Centrum Sztuki zaprasza dorosłych i dzieci na drugie urodziny. Już od 10.30 zaprasza dzieci na podchody pod hasłem „Rzeźbiarska eskapada”. Będzie też owijanie w bawełnę, ale bez obaw, nie dosłownie – w samo południe rozpoczną się warsztaty… »

Wiktoria Raczyńska,

Camerimage o rzut beretem

27. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE odbędzie się w dniach 9-16 listopada 2019 roku w Toruniu. To dla Camerimage powrót do korzeni – zarówno festiwalu, którego pierwsze siedem edycji odbyło się jeszcze w XX wieku… »

Wiktoria Raczyńska,

Program 7. Festiwalu Muzyki Ludowej i Tradycyjnej Ethniesy

14 marca Miejskie Centrum Kultury „odpala” Wiosnę Festiwali. Pierwszym z nich jest festiwal Ethniesy, którym od 7 lat ogłasza nadejście kalendarzowej i artystycznej wiosny w Bydgoszczy. Szczegółowy program festiwalu: 14 marca, czwartek: godzina 18.00, foyer MCK – wystawa… »

Magdalena Jabłońska,