Kultura

Zwiedzanie „Ku Wolności. Bydgoszcz 1914-1920” z kuratorką

W sobotę, 8 lutego, o godzinie 14.30 w Spichrzach nad Brdą wspólnie z kuratorką zwiedzicie ekspozycję przygotowaną specjalnie z okazji 100. rocznicy powrotu Bydgoszczy do Polski. Fotoplastykon, słuchowiska, oryginalny symboliczny klucz do bram miasta, szklane slajdy uwieczniające codzienne… »

Wiktoria Raczyńska,

Krzysztof Materna i Olga Bołądź w marcu w Teatrze Polskim

W ramach cyklu spektakli gościnnych Teatr Polski zaprasza 16 marca na spektakl pt. „Dobry wieczór Państwu”. Duet Materna i Bołądź wyjaśnią jak wygląda show-biznes z perspektywy Mistrza i jego młodej, niedoświadczonej asystentki. „Dobry wieczór Państwu” to autoironiczny spektakl… »

Wiktoria Raczyńska,
Reklama

Kobiety z batutą, czyli Awantura w Recco

W 1797 roku starania generała Jana Henryka Dąbrowskiego doprowadziły do powstania na terenie Włoch Legionów Polskich, formacji wojskowej, która miała walczyć o niepodległość Polski przy boku wojsk włoskich i francuskich, dowodzonych przez Napoleona Bonaparte. Akcja opery komicznej Macieja… »

Wiktoria Raczyńska,

Prof. Jerzy Bralczyk zawita do WiMBP

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy zaprasza 18 lutego (wtorek), o godzinie 18.00 na Stary Rynek 24, na spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem – językoznawcą, specjalistą w zakresie języka mediów, reklamy i polityki, jednym z najpopularniejszych autorytetów… »

Wiktoria Raczyńska,

Koncert Zuzy Wiśniewskiej w bibliotece

Ukuleleistka, autorka tekstów i muzyki, obserwatorka świata. Utwory spod jej pióra są z reguły efektem nadmiaru emocji, który się z niej, jak to sama określa, wylewa na kartkę, a ponieważ często zdarza jej się coś podśpiewywać – melodie… »

Wiktoria Raczyńska,

Jojo Mayer&The Nerve kolejną gwiazdą Drums Fusion

New York Sessions in Bydgoszcz to debiutująca w 2020 roku formuła na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Perkusyjnej Drums Fusion. Cykl ten przybliża publiczności legendarne sylwetki ze świata perkusyjnego wywodzące się z Nowego Jorku, lub stacjonujące w ciągu swojej kariery w… »

Wiktoria Raczyńska,

Patriotyczne przedszkole w muzeum

Już w najbliższą niedzielę, 2 lutego 2020 roku, o godzinie 11.00 w Spichrzach nad Brdą, przy ul. Grodzkiej 7-11 odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Niedziela w Muzeum. Spotkanie będzie nosiło tytuł „Patriotyczne przedszkole” i będzie poświęcone 100.… »

Wiktoria Raczyńska,

Bajkowe ferie z BCS

Bydgoskie Centrum Sztuki zaprasza na bajkoterapię, bajkomalarstwo i karawanę opowieści. 28 stycznia (wtorek) i 30 stycznia (czwartek) BAJKOTERAPIA 16.00-17.00 4 lutego (wtorek) i 6 lutego (czwartek) BAJKOMALARSTWO 11.30-13.30 8 lutego (sobota) KARAWANA OPOWIEŚCI 12.00 Wstęp wolny, obowiązują zapisy… »

Wiktoria Raczyńska,

Jak być królem, czyli wielka opera Verdiego w Operze Nova

Na spektakle jedynej w karnawałowym repertuarze heroicznej grand opéra Opera Nova zaprasza 25 w sobotę, 26 w niedzielę i 28 stycznia we wtorek. Choć tytułowym bohaterem opery Verdiego jest infant hiszpański Don Carlos, to dominującą postacią – zarówno… »

Wiktoria Raczyńska,

Wystawy w ramach obchodów setnej rocznicy powrotu Bydgoszczy do Macierzy

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy, w ramach obchodów setnej rocznicy powrotu Bydgoszczy do Macierzy, zaprasza na dwie wystawy czasowe. Ekspozycja pt. „Sto lat u siebie. Zabytki piśmiennictwa polskiego w zbiorach bydgoskiej książnicy” czynna będzie od 17… »

Wiktoria Raczyńska,

Spektakl Teatru Polskiego w Bydgoszczy jedzie do Japonii

Pod koniec lutego „Wycinanki. List z morza” zostaną zaprezentowane w New National Theater w Tokio. Spektakl dedykowany najmłodszym zostanie zagrany w Japonii trzy razy. „Wycinanki. List z morza” w reżyserii Yojiro Ichikawy to spektakl koprodukcji polsko-japońskiej, który dedykowany… »

Wiktoria Raczyńska,

Zakopiańczyk nad morzem. O Hasiorze raz jeszcze

Bydgoskie Centrum Sztuki zaprasza 18 stycznia (sobota), o godzinie 14.00 na wykład Jacka Gernata (UAM) „Zakopiańczyk nad morzem. O pomnikach Władysława Hasiora raz jeszcze” z cyklu „Okiem Historyka Sztuki”. Wstęp wolny. W twórczości pomnikowej Władysława Hasiora – Zakopiańczyka, artysty… »

Wiktoria Raczyńska,

Od Helu po Los Angeles. Sunset Boulevard w Bydgoszczy

Historia wystawiania musicali w Polsce sięga roku 1964. Bydgoska scena operowa po raz pierwszy sięgnęła po ten gatunek w 1965 roku i był „Hel” z muzyką Jerzego Lawiny-Świętochowskiego. Kolejne lata przyniosły jeszcze siedem realizacji, m.in. „Skrzypka na dachu”,… »

Wiktoria Raczyńska,

Wystawa „Ku Wolności…” w Muzeum Okręgowym

W 100. rocznicę powrotu Bydgoszczy do Polski Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy nie zapomina o udziale w tym przełomowym dla naszego miasta wydarzeniu Polek-patriotek. Obok Wincentyny Teskowej, Stefanii Tuchołkowej, Marii i Eugenii Czarlińskich, Melanii Gońskej, działalność społeczno-kulturalną i narodową… »

Wiktoria Raczyńska,

Masterclass z Alfredem Brendelem

W nowym roku Akademia Muzyczna imienia Feliksa Nowowiejskiego gościć będzie legendarnego Alfreda Brendela oraz towarzyszącego mu fantastycznego czeskiego pianistę Jana Bartoša. Alfred Brendel to austriacki pianista, pedagog, pisarz i poeta, jeden z największych pianistów XX wieku, wybitny wykonawca… »

Wiktoria Raczyńska,

Sylwestrowy pociąg operowy

W tegorocznej edycji koncertów sylwestrowo-noworocznych Opera Nova pobiła rekord sprzedaży biletów. Wszystkie, które wróciły do ponownego obrotu w ostatnich dniach, odsprzedawane zostały „na pniu”. Nie brak także chętnych na „wejściówki” – miejsca stojące w atrakcyjnych cenach: 50, 60… »

Wiktoria Raczyńska,