Kultura

Miastostan. Zgubimy się?

W ostatni piątek kwietnia lokal przy ul. Marcinkowskiego 22 zamieni się w Miastostan. Sztuka•Teria zaprasza na wernisaż. Lokalny. W piątek, 26 kwietnia 2019 roku, o godzinie 19.00 w nowej siedzibie Fundacji Sztuka•Teria, przy ul. Marcinkowskiego 22 odbędzie się… »

Wiktoria Raczyńska,

Jacek Lebioda – wystawa fotografii przyrodniczej

Dom Kultury Orion na osiedlu Błonie (ul.16 Pułku Ułanów Wielkopolskich nr 1) zaprasza 18 kwietnia (czwartek), o godzinie 17.00 na wystawę zdjęć Jacka Lebiody. Gościem specjalnym będzie znany podróżnik, Arkady Radosław Fiedler. Jacek Lebioda – bydgoszczanin od 48… »

Wiktoria Raczyńska,
Reklama

Szwedzi wygrywają Animocje

Szwedzka animacja „Min börda”/”The Burden” zdobyła Grand Prix 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMOCJE w Bydgoszczy. O nagrodę walczyło 39 animacji z kilkunastu krajów. Za najlepszy polski film uznano „25/25”. Grand Prix! Po ośmiu dniach animowanego maratonu filmowego,… »

Wiktoria Raczyńska,

Z cyklu „Okiem historyka sztuki”

Na kolejnym spotkaniu w Bydgoskim Centrum Sztuki 25 kwietnia (czwartek), o godzinie 17.00, jego uczestnicy porozmawiają o tym, jakie tematy budzą kontrowersje, dlaczego tak się dzieje, i co nam daje konfrontacja ze sztuką, która jest dla nas niewygodna. Nienormatywne… »

Wiktoria Raczyńska,

Hop w obcasy

Opera Nova sięga po narodową operę „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki. Będzie to piąta realizacja tego tytułu w historii bydgoskiej sceny operowej, a zarazem pierwsza przygotowywana we własnym gmachu Opery Nova przy ul. Marszałka Focha. W pracowniach Opery Nova… »

Wiktoria Raczyńska,

Nasze „Wymarzone Muzeum”

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy zaprasza na wernisaż Wystawy Pokonkursowej „Wymarzone Muzeum”. Ekspozycja jest efektem zorganizowanego przez muzeum konkursu dla uczniów klas I-VI o tym samym tytule. Otwarcie nastąpi 7 kwietnia 2019 roku o godzinie 11.00, dla gości przygotowano… »

Wiktoria Raczyńska,

„Zmiana klimatu. O jakimś końcu świata” – debata w Teatrze Polskim

12 kwietnia, o godzinie 20.00 w Teatrze Polskim w Bydgoszczy odbędzie się debata pt. „Zmiana klimatu. O jakimś końcu świata”. To kolejna z cyklu debat, które tworzą przestrzeń do zadawania pytań o bieżące problemy współczesnego świata. W podpisanym… »

Wiktoria Raczyńska,

Wyspa Moniuszki?

Kompozytor Stanisław Moniuszko stanie się patronem bydgoskiej Wyspy Młyńskiej. Z takim pomysłem wystąpiła Opera Nova. Pomysł zmiany nazwy zostanie poddany pod głosowanie Rady Miasta Bydgoszczy. Jeżeli miejscy radni poprą pomysł to w sercu miasta zamiast Wyspy Młyńskiej pojawi… »

Wiktoria Raczyńska,

39 mocnych animacji walczy o Grand Prix festiwalu Animocje

O Grand Prix 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMOCJE zawalczy 39 animacji. W konkursie międzynarodowym zobaczycie filmy z Chorwacji, Argentyny, Japonii, Gruzji, Izraela, Iranu, Serbii, Singapuru i wielu innych. Start 7 kwietnia. Twórcy konkursowych animacji poruszają całe spektrum… »

Wiktoria Raczyńska,

Gala Wiedeńska w Adrii

Podczas gali usłyszycie obdarzonych wspaniałymi głosami, fantastycznych solistów operowych. Towarzyszyć im będą wybitni, polscy kameraliści młodego pokolenia, występujący na co dzień z najlepszymi orkiestrami i dyrygentami w Polsce i Europie. Tej gali nie można przegapić, 30 marca, o… »

Wiktoria Raczyńska,

Julio Estrada – seminarium kompozytorskie w Bydgoszczy

Wydział Kompozycji, Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku Akademii Muzycznej w Bydgoszczy 12 kwietnia 2019 roku organizuje seminarium kompozytorskie Julio Estrada Velasco, jednego z najbardziej kreatywnych twórców muzyki współczesnej. Zasłynął jako autor teorii kompozycji discontinuum – continuum zainspirowanej brzmieniowymi… »

Wiktoria Raczyńska,

Schadzka z Falstaffem w Operze Nova

Literatura często wykorzystuje motyw wojaka-samochwały; z rodzimych pisarzy przywołać można Fredrę i postać Papkina z „Zemsty”, Sienkiewicza i jego Pana Zagłobę. Impulsem dla tej literackiej tradycji była postać Szekspirowskiego Falstaffa. Na pojawienie się tego bohatera mogło złożyć się… »

Wiktoria Raczyńska,

Bator, Lipszyc, Grynberg na Festiwalu Literatury Przeczytani

Joanna Bator, Adam Lipszyc, Mikołaj Grynberg to tylko niektórzy z gości „Przeczytanych”, którzy rozpoczną się 25 marca. To jedyny w kraju festiwal literacki w całości programowany i prowadzony przez licealistów. Hasłem tej edycji jest słowo „Wokół”. Podczas festiwalu… »

Wiktoria Raczyńska,

Polak w Italii, czyli „Awantura w Recco…”

„Awantura w Recco, czyli drzewko wolności” jest drugim wspólnym dziełem scenicznym Macieja Małeckiego – kompozytora, Wojciecha Młynarskiego – autora libretta i Macieja Wojtyszki – reżysera (pierwszym był musical „Cień”, także do tekstów Młynarskiego). Prapremiera miała miejsce w 1979… »

Wiktoria Raczyńska,

Teatr Polski przybliża Europę młodzieży

Niedawno zakończył się międzynarodowy projekt Erasmus+ realizowany po części w Teatrze Polskim w Bydgoszczy pod hasłem „Post Europa”. Poza młodzieżą z Francji i Niemiec, zakwalifikowało się do niego również sześciu uczniów ze szkoły podstawowej w Łochowie. Projekt miał… »

Wiktoria Raczyńska,