Kultura

Filip Łobodziński czyta Boba Dylana

Bydgoskie Centrum Sztuki zaprasza na literacko – muzyczne spotkanie z Filipem Łobodzińskim, które odbędzie się 25 kwietnia (środa) o godzinie 18.00. Filip Łobodziński jest nie tylko tłumaczem tekstów Boba Dylana, ale też doskonałym przewodnikiem po jego twórczości.  Wydarzenie jest… »

Wiktoria Raczyńska,

Urodziny Mistrza Leona

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego zaprasza do urodzinowego stołu! 21 kwietnia świętuje 166. rocznicę urodzin Leona Wyczółkowskiego. W programie: Pod okiem artysty – otwarty plener malarski i rysunkowy z uczniami Bydgoskiego Zespołu Szkół Plastycznych (malujemy portrety gości –… »

Wiktoria Raczyńska,
Reklama

Dzień Wolnej Sztuki

Dzień Wolnej Sztuki odbędzie się 21 kwietnia (dzisiaj), w godzinach 12.00–14.00 w Galerii Sztuki Nowoczesnej (ul. Mennica 8, Wyspa Młyńska). Wstęp wolny. Badania mówią, że zwiedzający muzea statystycznie spędzają przed każdym dziełem sztuki osiem sekund. Wchodząc do muzeum,… »

Wiktoria Raczyńska,

„Sprzedawcy bajek” za 300 groszy w Teatrze Polskim

Teatr Polski w Bydgoszczy już po raz czwarty przyłącza się do ogólnopolskiej akcji teatralnej „Bilety za grosze”. 12 maja o godz. 16.00 młodsi i starsi widzowie będą mogli zobaczyć najnowsze przedstawienie z repertuaru Teatru Polskiego – „Sprzedawcy bajek”… »

Marek Tomaszewski,

Rzeka Muzyki popłynie po raz piąty

Piosenka autorska, jazz, flamenco, specjalny koncert z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę – przez całe lato na scenie nad Brdą w amfiteatrze Opery Nova będą się odbywały koncerty w ramach piątej już edycji Rzeki Muzyki. – To… »

Marek Tomaszewski,

Krzysztof Kowalewski: Polskich seriali nie oglądam, nie daję rady

W tym roku nagroda za szczególne osiągnięcia w dziedzinie dubbingu, przyznawana na festiwalu Animocje, trafiła do popularnego aktora Krzysztofa Kowalewskiego. Jego głos można było usłyszeć między innymi w takich filmach jak „Lilo i Stich”, „Zebra z klasą”, „Szeregowiec… »

Marek Tomaszewski,

Eksperymenty z formą malarską

Bydgoskie Centrum Sztuki im. Stanisława Horno-Popławskiego zaprasza 13 kwietnia (godz. 19.00) na wernisaż wystawy prac Dilana Abdulli „Nocne sesje malarskie”. Na wystawie zaprezentowane zostaną prace z najnowszej serii zatytułowanej „Spękania”, które powstawały od początku 2017 roku. Obrazy te… »

Marek Tomaszewski,

Spotkanie z Markiem Pindralem

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy serdecznie zaprasza na spotkanie z Markiem Pindralem – anglistą, autorem pokazów multimedialnych, fotograficznych wystaw. Odwiedził kilkadziesiąt krajów, poza Chinami mieszkając dłużej w Wielkiej Brytanii i Omanie. Autor książek Chiny od góry do… »

Wiktoria Raczyńska,

Animocje 2018: polska premiera nominowanego do Oscara „The Breadwinner”!

Nominowany do Oscara i Złotego Globu, zdobywca 6 najważniejszych nagród kina animowanego – Annie Awards. To tylko część sukcesów animacji „The Breadwinner”, która będzie miała na bydgoskim festiwalu Animocje polską premierę. Producentem filmu jest Angelina Jolie. Światowa premiera… »

Marek Tomaszewski,

Anne Applebaum o ludobójstwie na Ukrainie

Anne Applebaum będzie promowała w Bydgoszczy swoją najnowszą książkę „Czerwony głód”. Nagrodzona Pulitzerem autorka „Gułagu” udowadnia w niej, że wielki głód na Ukrainie był drugim, po Holocauście, największym aktem ludobójstwa XX wieku. Spotkanie odbędzie się we wtorek, 27… »

Marek Tomaszewski,

Operowa Cyganeria w Międzynarodowym Dniu Teatru

Giacomo Puccini to mistrz operowych „portretów” kobiecych. Jego muzyczne heroiny są wrażliwe, zmysłowe, kierujące się logiką serca, odważne i wierne. Takie są Floria Tosca, Liu, Butterfly i… Mimi. Ta ostatnia tworzy wraz z poetą Rudolfem niezapomnianą główną parę… »

Marek Tomaszewski,

Międzynarodowy Dzień Teatru w Teatrze Polskim

23 marca Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy w ramach tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru zaprasza na spektakl „Maria Antonia. Ślad Królowej” w reżyserii Wojciecha Farugi. Wydarzeniem towarzyszącym przedstawieniu będzie gala, w trakcie której wręczone zostaną nagrody… »

Marek Tomaszewski,

Rozpoczyna się Festiwal Literacki Prze-czytani

Od 22 do 27 marca w MCK, Galerii Wspólnej, amfiteatrze przy Mostowej oraz w VI Liceum Ogólnokształcącym odbywać się będą spotkania i warsztaty tegorocznej edycji „Prze-czytanych”. W tym roku odwiedzą go Robert Makłowicz, Grzegorz Wasowski, Olga Drenda i… »

Marek Tomaszewski,

Ponad dwa miliony złotych na działalność kulturalną

Konkursy na realizację zadań w zakresie wspierania kultury zostały rozstrzygnięte. Ponad milion 300 tysięcy złotych przeznaczono, m.in., na projekty, które wspierają bydgoską kulturę i popularyzują tradycję i dziedzictwo kulturowe. Dodatkowo miasto wesprze kwotą ponad 600 tys. zł inne ważne wydarzenia… »

Marek Tomaszewski,

Między dniem a nocą, czyli Czarodziejski flet

Gdyby Mozart napisał tylko „Czarodziejski flet” wystarczyłoby, aby uznać go za geniusza. Opera była gatunkiem najbliższym sercu kompozytora, a to ostatnie jego operowe dokonanie jest arcydziełem, uwielbianym przez wszystkie pokolenia. Upierzony i gadatliwy Papageno, rycerski książę Tamino, wrażliwa… »

Marek Tomaszewski,

Wystawa Stanisław Brzęczkowski (1897-1955). Grafika

Wystawa towarzyszy promocji książki „Stanisław Brzęczkowski (1897-1955). Monografia. Katalog zbiorów”, która odbędzie się 15 marca (czwartek), o godz. 17.00 w Galerii Sztuki Nowoczesnej. Gościem specjalnym będzie Bogusław Brzęczkowski – syn artysty. Spotkaniu będzie towarzyszył koncert w wykonaniu młodzieży… »

Tomasz Welcz,