Kultura

Musical z Big Benem w tle

Wszystkie piosenki z „My Fair Lady” to przeboje, które od 63. lat niezmiennie zachwycają. Libretto do “My Fair Lady” odwołuje się do komedii Georga Bernarda Shawa, irlandzkiego dramaturga i publicysty, a ta z kolei do greckiego mitu o… »

Wiktoria Raczyńska,

Nagrody PISF po raz dwunasty

Rusza nabór zgłoszeń do Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Do 24 czerwca można zgłaszać kandydatury osób i instytucji, które w szczególny sposób wyróżniły się w upowszechnianiu polskiej kultury filmowej w 2018 roku. Nagrody PISF to jedyne polskie odznaczenia,… »

Wiktoria Raczyńska,
Reklama

Noc w teatrze

W nocy z 15 na 16 czerwca Teatr Polski zaprasza na warsztaty prowadzone przez twórców i realizatorów teatralnych, na co dzień pracujących w TPB. Noc rozpocznie się spektaklem „Beksińscy” w reżyserii Michała Siegoczyńskiego. Po spektaklu „Beksińscy” teatralni specjaliści… »

Wiktoria Raczyńska,

Koncert na 20. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Bydgoszczy

Fundacja Wiatrak zaprasza na wyjątkowy koncert muzyków bydgoskich z gościnnym udziałem Agnieszki Musiał, który odbędzie się z okazji 20. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Bydgoszczy. Koncert odbędzie się w sobotę (8 czerwca) o godzinie 19.30 w Bazylice… »

Magdalena Jabłońska,

Rzeka Muzyki Młodych – Bitamina, Snowman i Reni Jusis

Bitamina, Snowman i Reni Jusis – na te trzy koncerty pod gołym niebem Miasto zaprasza w ramach „Rzeki Muzyki Młodych”. Pierwszy z nich odbędzie się 12 lipca w amfiteatrze przy Operze Nova. Wstęp wolny. Jak co roku przygotowano… »

Wiktoria Raczyńska,

Rzeka Muzyki – czeka nas 8 koncertów

Tulia, Janusz Radek, Mitch&Mitch, a także Jacek Bończyk, The Whoop Group czy Meccore String Quartet – to tylko część artystów, która zaprezentuje się na tegorocznej edycji Rzeki Muzyki w amfiteatrze przy Operze Nova w każdą niedzielę lipca i… »

Wiktoria Raczyńska,

A tu kulig mknie!

Opera Nova zaprasza w piątek, sobotę i niedzielę (7,8,9 czerwca) na popremierowe spektakle „Strasznego dworu”. Tę „Moniuszkowską epopeję operową” odczytać można poprzez pogodny świat Kalinowa (jak Soplicowa), sielankę szlachecką. Jaki sekret skrywa ten polski dwór? Jaki potrzebny jest… »

Wiktoria Raczyńska,

Warsztaty dla kobiet w Teatrze Polskim

Teatr Polski zaprasza na cykl spotkań dla kobiet poświęcony budowaniu nowych narracji emancypacyjnych. Widoczne zmiany w dyskursie feministycznym niewątpliwie prowokują do refleksji nad obecną pozycją kobiety w życiu społecznym, zawodowym, politycznym, czy naukowym. Czy obserwując coraz większą liczbę… »

Wiktoria Raczyńska,

Powroty. Szwajcarska kolekcja Zbigniewa Mikulskiego

Ponad 80 dzieł sztuki ze zbiorów nestora polskich filatelistów powróciło do Polski i po raz pierwszy od lat zostały udostępnione szerokiej publiczności na wystawie „Powroty. Szwajcarska kolekcja Zbigniewa Mikulskiego” w Bydgoskim Centrum Sztuki. Wśród nich znalazły się dzieła… »

Wiktoria Raczyńska,

W tym roku 10 lat Klasy Talentów

Klasa Talentów Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy została powołana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie. Powołanie tego rodzaju klasy w bydgoskiej szkole muzycznej jest ogromnym wyróżnieniem, bowiem obok szkół muzycznych w Warszawie… »

Wiktoria Raczyńska,

Prokofiew w Operze Nova

Opera Nova zaprasza na przedstawienia baletu fantastycznego Sergiusza Prokofiewa „Kopciuszek” w czwartek i piątek, 30 i 31 maja, o godzinie 17.00 oraz w sobotę, 1 czerwca, o godzinie 11.00. Prokofiew, wirtuoz fortepianu i jeden z pierwszych artystów, którzy… »

Wiktoria Raczyńska,

Bajkowy czerwiec w Teatrze Polskim

Teatr Polski w Bydgoszczy zaprasza dzieci i młodzież wraz z rodzicami na bajkowy czerwiec. „Kopciuszek”, „Sprzedawcy bajek” oraz „Pchła Szachrajka” to spektakle, które będzie można zobaczyć w czerwcu na deskach bydgoskiego teatru. 1 i 2 czerwca Bajkowy czerwiec… »

Wiktoria Raczyńska,

Operowe spojrzenie na młodość

Ruggiero Leoncavallo i Giacomo Puccini, jednocześnie i niezależnie od siebie, zainteresowali się autobiograficzną powieścią Sceny z życia cyganerii Henry’ego Murgera. Szybszy okazał się . Zaproszeni przez niego libreciści w książce znaleźli temat idealny: miłość od pierwszego wejrzenia, namiętność,… »

Wiktoria Raczyńska,

Artyści Śpiewacy świętują

Znakomici artyści w znakomitych dziełach. Zespoły Opery Nova przygotowują dzieła Berlioza i Pucciniego. Pięć dni po zakończeniu XXVI Bydgoskiego Festiwalu Operowego Opera Nova zaprasza na „Potępienie Fausta”. Legenda dramatyczna Berlioza wg dramatu Goethego o Fauście – poszukiwaczu szczęścia… »

Wiktoria Raczyńska,

Nowy cykl spotkań w Teatrze Polskim

Teatr Polski inicjuje cykl spotkań dla kobiet „Rodzaj żeński” poświęcony budowaniu nowych narracji emancypacyjnych. Pierwsze warsztaty odbędą się 16 maja. Widoczne zmiany w dyskursie feministycznym niewątpliwie prowokują do refleksji nad obecną pozycją kobiety w życiu społecznym, zawodowym, politycznym,… »

Wiktoria Raczyńska,

Spotkanie z Wojciechem Tochmanem

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy zaprasza 23 maja (czwartek), o godzinie 18.00 do Biblioteki Głównej (Stary Rynek 24) na spotkanie z Wojciechem Tochmanem – reporterem, autorem książek, m.in.: „Schodów się nie pali”, „Jakbyś kamień jadła”, „Córeńka”,… »

Wiktoria Raczyńska,