Kultura

Opera w prezencie

  W pierwszy październikowy weekend Opera Nova oferuje specjalne bilety na spektakle Giuseppe Verdiego „Rigoletto” w ramach ogólnopolskiej akcji „Polska – zobacz więcej/weekend za pół ceny”. Trzecia edycja akcji organizowana przez Polską Organizację Turystyczną odbędzie się w dniach… »

Wiktoria Raczyńska,

Forma i przestrzeń Aleksandra Dętkosia

Otwarta 15 września w Bydgoskim Centrum Sztuki wystawa rzeźb Aleksandra Dętkosia ma wymiar szczególny. Znakomity rzeźbiarz, związany z Bydgoszczą, jest uczniem profesora Stanisława Horno-Popławskiego, patrona BCS. – Mam wielką wdzięczność dla profesora Horno-Popławskiego, bo nauczył mnie dyscypliny. Co… »

Marek Tomaszewski,
Reklama

W operze zrobi się baśniowo

Baśń braci Grimmów zamieniona na operę? Ależ tak! „Jaś i Małgosia” to świetnie zorkiestrowana i wymagająca dobrych głosów baśniowa opera, atrakcyjna zarówno dla młodej, jak i dojrzałej publiczności. Opery Nova zaprasza od 21 do 24 września 2017 roku. „Na… »

Wiktoria Raczyńska,

„Falstaff”: radość, komizm, romantyzm, fantastyka…

W Operze Nova już październiku premiera komicznej opery Verdiego „Falstaff”. Wystawiona ona zostanie po raz pierwszy w historii bydgoskiej sceny w jej 61. sezonie repertuarowym. Radość, komizm, romantyzm i fantastyka, zawrotne tempo akcji, barwny język muzyczny każdej postaci,… »

Marek Tomaszewski,

Festiwal tego, co teatr odrzuca, a widz oczekuje

W tym roku Festiwal Prapremier w bydgoskim Teatrze Polskim odbędzie się pod zmienioną nazwą: Premiery Nie/Chciane. Jak zapowiada nowy dyrektor bydgoskiej sceny Łukasz Gajdzis, ma on być otwarty, gościnny, zapraszający, a przede wszystkim różnorodny pod względem proponowanych stylów,… »

Marek Tomaszewski,

Wystawa rzeźb Aleksandra Dętkosia w BCS

Bydgoskie Centrum Sztuki serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy rzeźb Aleksandra Dętkosia, który odbędzie się 15 września 2017 roku o godzinie 18.00. Aleksander Dętkoś (ur. 1939 r. w Gorlicach) – w 1960 roku ukończył Państwowe Liceum Technik Plastycznych w Zakopanem.… »

Wiktoria Raczyńska,

TehoFest, czyli Święto Szlaku TeH2O w MOB

TehoFest, czyli Święto Szlaku TeH2O w Bydgoszczy kierowane jest do osób zainteresowanych przemysłową historią miasta oraz do miłośników industrialu z innych części kraju. Sobota, 16 września, to szczególny dzień i okazja by zwiedzić obiekty należące do szlaku. To… »

Wiktoria Raczyńska,

Nowy festiwal dla filmowców-amatorów

15 września kończy się nabór filmów niezależnych na pierwszy festiwal „Stopklatka”. Młodzi filmowcy niezależni i amatorzy – zostało już tylko kilka dni by zgłosić swój film na I Festiwal Filmów Amatorskich Stopklatka 2017. Festiwal organizuje rypiński Dom Kultury. Pula… »

Wiktoria Raczyńska,

Miasto–Ludzie–Rzeka. Bydgoska opowieść znad Brdy i Wisły

W ramach Roku Rzeki Wisły 2017, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy przygotowało wystawę czasową „Miasto–Ludzie–Rzeka. Bydgoska opowieść znad Brdy i Wisły”, która stanowiła część projektu wystawienniczego Oddziału Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich. Wystawa prezentuje funkcje rzek Brdy… »

Wiktoria Raczyńska,

„Tu Wersalu nie będzie!” w programie Teatr Polska

Barcin, Inowrocław, Koronowo, Tczew, Chełmno i Mogilno. To w tych miejscowościach bydgoski Teatr Polski pokaże spektakl „Tu Wersalu nie będzie!” w ramach ogólnopolskiego programu Teatr Polska. Teatr Polski w Bydgoszczy został zakwalifikowany do ogólnopolskiego programu Teatr Polska, którego… »

Marek Tomaszewski,

Jutro zaczyna się tu sezon…

Pięć przedstawień Straussowskiej „Zemsty nietoperza” otworzy 61. sezon artystyczny bydgoskiej opery. Ta operetka jest jedną z najstarszych realizacji obecnych w bieżącym repertuarze Opery Nova: jej premiera odbyła się 22 lata temu, a obecnie odbędzie się 120. przedstawienie. W… »

Wiktoria Raczyńska,

Nowy dyrektor Teatru Polskiego z nominacją

Łukasz Gajdzis otrzymał dziś (1 września) z rąk prezydenta Rafała Bruskiego powołanie na stanowisko dyrektora Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Nominacja została wręczona na okres trzech sezonów artystycznych. Łukasz Gajdzis ukończył PWST w Krakowie na wydziale aktorskim Państwowej Wyższej… »

Wiktoria Raczyńska,

Czarno-biały świat lat 60. w fotografii Ildefonsa Bańkowskiego

Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy zaprasza 12 września 2017 roku na wernisaż monograficznej wystawy fotografa Ildefonsa Bańkowskiego (1926–1982). Wystawa będzie próbą pokazania działalności artystycznej Ildefonsa Bańkowskiego w okresie tzw. „czarno-białym”, który przypada na lata 60. Zdjęcia z tamtych… »

Wiktoria Raczyńska,

Nowy sezon w operze

W przeszłym tygodniu pierwszy spektakl nowego sezonu artystycznego w Operze Nova. Zainauguruje go 120. przedstawienie operetki Johanna Straussa „Zemsta nietoperza”. Za pulpitem dyrygenckim stanie, podobnie jak 22 lata temu na premierze, Maciej Figas. W obsadach soliści Opery Nova… »

Wiktoria Raczyńska,

Wystawa studentów Achitektury Wnętrz UTP w bwa

Czy architektura powinna stanowić ciche, skromne tło dla życia? A może powinna dyscyplinować, kształtować swoich mieszkańców? Na ile powinna być otwartą formą, podatną na inwencję lokatorów, a na ile dziełem kompletnym realizującym wizję projektanta? Jak brzmią fundamentalne pytania,… »

Wiktoria Raczyńska,

Pożegnanie lata/Babie Lato dopiero 3 września

Tegoroczne myślęcińskie Pożegnanie Lata połączy siły z Babim Latem, dlatego też 3 września na polanie Różopole zagrają dwie gwiazdy: Sound`n`Grace i Margaret. Impreza odbędzie się 3 września na polanie Różopole w Myślęcinku. Zabawa rozpocznie się o godzinie 14.00. Tradycyjnie… »

Wiktoria Raczyńska,