Aktualności

Energooszczędne i inteligentne

Ponad 7300 starych sodowych lamp na bydgoskich ulicach zostanie wymienionych na nowoczesne oprawy typu LED. Dzięki temu znacznie zostaną obniżone koszty ich utrzymania. Wyposażenie natomiast latarni w urządzenia zdalnego monitoringu sprawi, że wszelkie awarie ulicznego oświetlenia będą mogły… »

Tomasz Welcz,

Remont Bydgoskiej nieprędko

Jak już informowaliśmy, w sobotę, 4 października, mieszkańcy starego Fordonu zablokują ulicę Bydgoską. Ich zdaniem, władze miasta zupełnie zapomniały o tej dzielnicy. Lista skarg jest bardzo długa, między innymi fatalny stan jezdni i chodników, sypiące się kamienice, zaniedbania… »

Tomasz Welcz,
Reklama

Strzał kostką brukową

Na ulicy Bydgoskiej w starym Fordonie kilka dni temu doszło do zdarzenia, którego mogło zakończyć się tragicznie. Spod kół przejeżdżającego samochodu ciężarowego wystrzeliła kostka brukowa, przeleciała przez chodnik i wpadła w bramę wjazdową warsztatu samochodowego. Dosłownie dziesięć sekund wcześniej przechodziła… »

Tomasz Welcz,

Ta rudera złoży się… komuś na głowę

W Bydgoszczy opuszczonych kamienic jest wiele, ale widok tej na Zygmunta Augusta 28 mrozi krew w żyłach nie tylko strażników miejskich, ale i samego inspektora nadzoru budowlanego. Niestety, procedury jak zwykle biorą górę nad bezpieczeństwem mieszkańców… do czasu.… »

Wiktoria Raczyńska,

Promocja mistrzostw świata na ruinach

Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn rozpoczynają się dosłownie za kilka dni. Bydgoszcz jest jednym z miast gospodarzy tej największej w tym roku imprezy sportowej w Polsce. Czy miasto żyje mistrzostwami? Bo można odnieść wrażenie, że promocją –… »

Tomasz Welcz,

Na marinie naturalnie szarzeje drewno…

– Co się dzieje z mariną? Ten dach i elewacja wyglądają jak po pożarze – pytali mnie znajomi z Łodzi, którzy niedawno odwiedzili Bydgoszcz. – Budynek jest piękny, ale ta drewniana elewacja chyba wymaga już renowacji. Wygląda to… »

Tomasz Welcz,

I stanie się jasność?

– Chce pan pomóc? – zapytał mnie pan Jarek, śluzowy na śluzie Czersko Polskie. – Jeżeli tylko będę mógł, to oczywiście, pomogę – odpowiedziałem. Okazało się, że problem mają mieszkańcy dwóch ADM-owskich budynków przy ulicy Łowickiej, znajdujących się… »

Tomasz Welcz,

Czy reagować na pijanego kierowcę?

Po materiale nadanym przez stację TVN24, dotyczącym wypadku pijanego kierowcy wiozącego miód, napisał do nas Czytelnik. Przypomnijmy, że do zdarzenia doszło we wtorek około godziny 20 na drodze krajowej nr 10 w okolicach Bydgoszczy. Pan Dawid, za naszym… »

Wiktoria Raczyńska,

Na skrzyżowaniach ma być inteligentnie

Sygnał od kierowców był taki: po co drogowcy grzebali przy sygnalizacji świetlnej na rondzie Poznańskim – było dobrze, jest gorzej. Okazało się, że testowano wprowadzenie Inteligentnych Systemów Transportowych. Na początku lipca przesterowano sygnalizację świetlną u zbiegu ulic Szubińskiej,… »

Tomasz Welcz,

Remontowa kumulacja

– Ładny mam widok z okna? – pyta pani z odnawianej kamienicy przy Starym Rynku przechodzących ulicą Jezuicką strażników miejskich. – Bardzo, remont z każdej strony – odpowiadają. Takiej oto krótkiej rozmowy byliśmy świadkami wczoraj. Co w niej… »

Tomasz Welcz,

Parkingowy pat na Seminaryjnej

Parkowanie przed Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii na ulicy Seminaryjnej dla wielu kierowców jest problemem nie do przeskoczenia. – Przywiozłem mamę do szpitala, muszę poczekać parę godzin, a nie mam gdzie postawić samochodu. Na kilka minut zatrzymuję się na zakazie,… »

Tomasz Welcz,

O dobrych uczynkach się nie pisze?

W naszej kulturze dużo mówi się o znieczulicy społecznej, o tym, że interesuje nas jedynie czubek własnego nosa, a tu ku naszemu zaskoczeniu pan Zbigniew zwraca się do nas z niecodzienną prośbą. Sam mówi, że pisze się tylko… »

Wiktoria Raczyńska,

Tylko świnie siedzą w kinie

A dokładnie w małej sali bydgoskiego Teatru Polskiego z ekranem na okoliczność projekcji spektaklu „Golgota Picnic”. I w tej małej sali zebrało się około setki desperatów, gotowych tę projekcję obejrzeć. Przyznaję się bez bicia, że ja też tam… »

Tomasz Welcz,

Z pasją wyjść na ulicę

Przygotowując materiały podczas długiego majowego weekendu miałam wrażenie, że wyprowadziłam się do innego miasta. Tak wielu imprez dla młodego pokolenia jeszcze nie było. Trickline na Wyspie Młyńskiej, I Mistrzostwa Świata w Przechodzeniu przez Rzekę i Nightskating ulicami miasta.… »

Wiktoria Raczyńska,

Co nam zrobił król Kazimierz?

Dzisiaj wypadają urodziny Bydgoszczy (czy też Bydgoszczu – jak woli Jan Vincent Rostowski, kandydat do Parlamentu Europejskiego). Już 668. – jak ten czas leci. Miastowość zawdzięczamy królowi Kazimierzowi Wielkiemu. I z tej wdzięczności w 2006 roku zafundowaliśmy królowi… »

Tomasz Welcz,

Różnić można się pięknie

Debata „Kobieta i mężczyzna. Czy przełom kulturowy?”, która w środę odbyła się w Klubokawiarni 1138, należała do jednych z ciekawszych w ostatnim okresie w Bydgoszczy. Była, niestety, przynajmniej o pół godziny za długa, co powodowało znużenie u niektórych… »

Wiktoria Raczyńska,