Znakomity baryton w Cyruliku sewilskim

Wiktoria Raczyńska
,

W tym tygodniu spektakle w Operze Nova odbywać się będą na obu scenach: na kameralnej premiera baletu dla dzieci „Magiczne zabawki”, na dużej – opera komiczna Rossiniego.

Historia europejskiej muzyki operowej byłaby niewyobrażalna bez „Cyrulika sewilskiego”. To popis maestrii kompozytorskiej, melodyjności, dowcipu; o tej operze komicznej Gioacchina Rossiniego można pisać w samych superlatywach. Doskonałe libretto na podstawie francuskiej komedii przekona słuchaczy, że wobec siły miłości i kobiecej przebiegłości zazdrość i „zbyteczna ostrożność” mężczyzn są bezsilne. Tytułowy cyrulik, to sympatyczny nicpoń i zręczny intrygant doprowadzajmy do połączenia kochanków, znany czytelnikom Beumarchais’go i miłośnikom muzyki.

Na afiszu bydgoskiej opery „Cyrulik sewilski” gości 28 lat: przedstawienie w reżyserii nieżyjącego już Sławomira Żerdzickiego miało swe wznowienie w 2002 r. W sobotę i niedzielę, 21 i 22 marca Opera Nova zaprasza na tę – obleganą przez widzów – operę komiczną. „Cyrulik sewilski” to bogactwo muzyczne, niewyczerpane zasoby komizmu i akcja w szalonym tempie. Przyjemność dla widzów tym większa, że w głównych partiach solowych występują soliści znakomicie śpiewający „morderczą” partyturę Gioacchina Rossiniego i równie udanie oddający komizm libretta.
W roli tytułowej wystąpi znakomity baryton pochodzenia ukraińskiego, Stanisław Kufluk. Artysta od lat współpracuje z polskimi teatrami operowymi; w Operze Nova wykonuje także rolę Silvia w „Pajacach” Mascagniego.

Rolę Rozyny wykonywać będą kolejno Victoria Vatutina i Joanna Moskowicz. Jako Hrabia Almaviva wystąpią: Pavlo Tolstoy i Leszek Świdziński. Jako Don Bartolo: Ryszard Smęda.
Orkiestrę Opery Nova poprowadzi Jerzy Wołosiuk.

materiały nadesłane: Opera Nova

Reklama