Znajdą się pieniądze na IV krąg

Wiktoria Raczyńska
,

We wtorek, 12 czerwca, Miasto Bydgoszcz i samorząd województwa zawarły porozumienie w sprawie rozbudowy Opery Nova o IV krąg wraz z infrastrukturą parkingową. Inwestycja wzmocni rangę i potencjał kulturalny i kongresowy miasta.

– Koncepcja architektoniczna IV kręgu jest gotowa ale, aby rozpocząć inwestycję musimy najpierw przygotować projekt budowlany. Pierwsza rzecz, która nas zatem czeka to sfinansowanie tego etapu. Obiekt na pewno będzie realizowany zgodnie z zamysłem architektów, którzy są autorami tego gmachu. W nowym „skrzydle” opery pojawi się przede wszystkim przestrzeń, której do tej pory brakowało operze, czyli część konferencyjna. Mamy również nadzieję, że będziemy mogli wszystkim korzystającym z opery zapewnić możliwość dogodnego parkowania. Chciałbym życzyć wszystkim, aby budowa IV kręgu nie trwała tak długo jak opery i może proporcjonalnie do ilości kręgów, które budowali nasi poprzednicy. Taki mamy plan – zamknąć budowę włącznie z projektem w ciągu 3 lat – zapewnił na dzisiejszej konferencji prasowej marszałek województwa, Piotr Całbecki.

– Na pierwsze prace potrzebna jest kwota 2,7 mln. Połowę na projekt techniczny przygotuje samorząd województwa, drugą część Miasto Bydgoszcz. Opera Nova jest przygotowana na ogłoszenie przetargu. Nic więcej, jak tylko budować – emanował optymizmem Roman Jasiakiewicz.

DSC_7346

– Jest to bardzo dobry przykład współpracy pomiędzy miastem, a samorządem, a także docenienie jakości całej instytucji, od jej dyrektora, Macieja Figasa, po zespół, który przez wiele lat budował swoją markę. Na dzisiejszym spotkaniu jest również obecnych, poza samorządowcami, którzy wspierali ten projekt, dwóch skromnych bohaterów, którym muszę podziękować –  wicedyrektor Opery Nova, Wojciech Bartczak i mój doradca, Stefan Markowski, którzy zajęli się przygotowaniem dokumentacji projektowej – dziękował im z kolei prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski. – I już dzisiaj zapraszamy za 3 lata na otwarcie IV kręgu.

– Prawdę mówiąc, kiedy ponad 2 lata temu po raz pierwszy przypomnieliśmy bydgoszczanom, że w pierwotnej koncepcji nieżyjącego już prof. Józefa Chmiela, architekta Opery Nova był czwarty krąg, nikt z nas wówczas nie spodziewał się, że po 2 latach spotkamy się w tym miejscu i dojdzie do podpisania porozumienia, z którego jesteśmy bardzo zadowoleni. Cieszę się, że dzisiaj nikt nie jest w stanie nam zarzucić, że ten okres (tych 2 lat) zmarnowaliśmy – podkreślił dyrektor Opery Nova, Maciej Figas.

– Chcę za tę przychylność serdecznie podziękować Miastu Bydgoszcz. To rzadko spotykana sytuacja, kiedy jako samorząd województwa możemy liczyć na 50-procentowy wkład – to naprawdę ogromna pomoc. Trudności w pozyskaniu środków unijnych na ten projekt na pewno się pojawią, będziemy aplikować do różnych źródeł, ale zapewne nie będą to środki wystarczające na pokrycie całej inwestycji i bez tego partnerstwa nie moglibyśmy nawet marzyć o rozbudowie opery – dodał marszałek.

DSC_7350

Dzięki budowie czwartego kręgu, opera zyska nową przestrzeń wystawienniczą, wspomniane przez marszałka sale konferencyjno-projekcyjne, a także salę do prób scenicznych, z której będzie mógł korzystać cały zespół, łącznie z orkiestrą. Gmach opery ma szansę stać się w jeszcze większym stopniu miejscem prezentacji nie tylko dzieł muzycznych na najwyższym poziomie. Inwestycja przyczyni się też do rozwoju działalności festiwalowej, kongresowej i wystawienniczej. Projekt wzmocni prestiż miasta i opery jako instytucji.

– Myślę, że IV krąg wzmocni markę Opery Nova nie tylko jako bardzo dobrej instytucji kultury, ale także właśnie jako znakomitego ośrodka konferencyjno-kongresowego. Wiem, jakie mieliśmy problemy z organizacją ważnych imprez kongresowych, brakowało miejsca, musieliśmy czasami odmawiać. Natomiast to, co w tej chwili zaproponuje IV krąg będzie rozładowaniem tych problemów – uważa wicemarszałek województwa, Zbigniew Ostrowski. – Atmosfera przy tworzeniu tego projektu była wyjątkowo owocna. Ja już widzę ten gmach. On ponadto, w pewien sposób, odświeży wymiar architektoniczny tego miejsca.

– Tym samym mam nadzieję, że Camerimage jednak pozostanie w Bydgoszczy – dodał Piotr Całbecki. – Jest to festiwal, który przyjął się w Bydgoszczy, jest bardzo lubiany przez mieszkańców tego miasta i cały region. Może ta dzisiejsza deklaracja też pomoże w unormowaniu tych relacji, bo nie ukrywajmy – one się ostatnio popsuły. Mam nadzieję, że te warunki, które tutaj dzisiaj tworzymy będą również i temu festiwalowi służyły w przyszłości. Najbardziej się cieszę, że opera się rozwija, bo na to zasługuje – zapewnił marszałek województwa.

DSC_7360

Porozumienie zostało podpisane przez prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego, marszałka Piotra Całbeckiego i dyrektora Opery Nova Macieja Figasa.

Wszystkie strony zadeklarowały współpracę w zakresie realizacji projektu inwestycyjnego. Rozbudowa opery o IV krąg ma być realizowana łącznie z podziemnym parkingiem.

Szacuje się, że budowa pochłonie około 80 mln zł. Połowę da Miasto Bydgoszcz, połowę samorząd województwa.

Nowy gmach ma liczyć 4 kondygnacje. Od południowo-wschodniej na elewacji dominować mają przeszklenia otwierające go na rzekę. Koncepcja powstała w ubiegłym roku dzięki dotacji miasta. Częścią opracowania była również koncepcja dwupoziomowego garażu na około 250 stanowisk. Przewidziano jego obsługę od strony ul. Karmelickiej, system kontrolowanego wjazdu oraz wybudowanie nad nim placu z małą architekturą na poziomie wejścia do opery. Warto dodać, że opracowanie przewiduje możliwość niezależnej realizacji zarówno IV kręgu jak i garażu.

Reklama