„Zmiana klimatu” w bydgoskim Teatrze Polskim

Wiktoria Raczyńska
,

Pierwsze spotkanie poświęcone będzie kobietom. 29 listopada, o godzinie 18.00 odbędzie się czytanie polskich tekstów feministycznych i debata.

Teatr Polski w Bydgoszczy rozpoczyna cykl debat „Zmiana klimatu”. Każda rozmowa będzie próbą odpowiedzi na zasadnicze pytania o bieżące problemy współczesnego świata. Czy zmiany, które dokonują się w błyskawicznym tempie są zmianami gruntownymi, zmierzającymi ku nowemu, lepszemu? Czy są jedynie pozorami, które dają chwilowe poczucie satysfakcji prowadzącej raczej do uśpienia, niż rzeczywistego postępu? W jakich obszarach potrzeba zmiany jest najbardziej nagląca i pilna?

Mając na względzie 100-lecie wywalczenia praw wyborczych przez kobiety pierwsza debata, która odbędzie się po odczytaniu wybranych manifestów, dedykowana jest właśnie temu zagadnieniu. Co się zmieniło z perspektywy XXI wieku, a co wciąż pozostaje niedookreślonym postulatem? Jak dzisiaj brzmią manifesty – o co kobiety walczyły kiedyś, a o co wciąż muszą walczyć dzisiaj? Jak korzystają z praw, które udało im się wywalczyć? W debacie wezmą udział: dr Monika Opioła-Cegiełka, Elżbieta Podleśna i Marta Puczyńska.

Kobiety walczyły o prawa wyborcze, o prawo do pracy i edukacji, prawo do wolności obyczajowej i seksualnej – co można zamknąć w zdaniu Zofii Nałkowskiej „Chcemy całego życia!”, kończącym jej referat wygłoszony na Zjeździe Kobiet Polskich w Warszawie w 1907 roku. Ich słowa wybrzmią na nowo we fragmentach manifestów (z: Chcemy całego życia. Antologia polskich tekstów feministycznych z lat 1870-1939 – zebrała Aneta Górnicka-Boratyńska) odczytanych przez aktorki Teatru Polskiego w Bydgoszczy: Dagmarę Mrowiec-Matuszak, Emilię Piech i Małgorzatę Trofimiuk.

materiały nadesłane: Paulina Wenderlich, TPB

Reklama