Złap bakcyla nauki

Marek Tomaszewski
,

Już po raz ósmy bydgoskie uczelnie: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy, Wyższa Szkoła Gospodarki, Collegium Medicum UMK oraz Bydgoska Szkoła Wyższa zapraszają na Bydgoski Festiwal Nauki.

Będzie można dowiedzieć się, jak działają roboty, zdobyć ciekawe informacje o świecie roślin i zwierząt, dowiedzieć się, jak dbać o swoje zdrowie, wziąć udział w niezwykłych eksperymentach… Łącznie przygotowano ponad 880 wydarzeń podzielonych na siedem ścieżek tematycznych: artystyczną, humanistyczną, nauk o zdrowiu , nauk ścisłych, przyrodniczą, społeczną i techniczną. Każdy – od przedszkolaka po seniora – znajdzie coś dla siebie.

Bydgoski Festiwal Nauki rozpoczyna się 24 maja i potrwa do 27 maja. W tym roku przebiegać będzie pod hasłem „Złap bakcyla nauki”. Zainauguruje go uroczysta gala, 24 maja, w Auli Copernicanum UKW przy ul. Kopernika 1 w Bydgoszczy, a złożą się na nią wykład prof. Karola Kacprzaka z UAM w Poznaniu, pokaz naukowych eksperymentów przygotowany przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu oraz koncert Tobiasza Staniszewskiego.

Nowością tej edycji jest możliwość wzięcia udziału w festiwalowych atrakcjach już w dniu inauguracji, czyli 24 maja. Należy dodać, iż po raz kolejny festiwal zagości również w Inowrocławiu i Chojnicach.

slide325 maja można zapisać się m.in. na: Cyfrowy Banita – Informatyczny Escape Room (UKW; młodzież gimnazjalna, ponadgimnazjalna, młodzież szkół ponadpodstawowych, studenci, dorośli i seniorzy); Zobacz jakie krasnoludki pomagają oczyszczać nam ścieki (UTP; dzieci w wieku przedszkolnym, dzieci w wieku młodszym szkolnym); Twoje decyzje kształtują świat – młodzi konsumenci w czasach globalizacji (WSG, młodzież ponadgimnazjalna, młodzież szkół ponadpodstawowych); Niesamowite możliwości ludzkiego ciała (CM; dzieci w wieku szkolnym); Woody Allen – portret mistrza (BSW; bez ograniczeń wiekowych).

26 maja nie można przegapić: Obliczeniowa analiza danych: od statystyki do data mining (UKW; młodzież szkół ponadpodstawowych); Fabryka robotów (UTP; dzieci w wieku szkolnym, młodzież gimnazjalna, młodzież ponadgimnazjalna, młodzież szkół ponadpodstawowych); Jak wygląda praca kryminalistyka – warsztat z walizką kryminalistyczną (WSG; młodzież ponadgimnazjalna); Dlaczego wykonujemy badania prenatalne? (CM; młodzież ponadgimnazjalna, studenci, dorośli); System prawa w zakresie gospodarowania odpadami i podstawowe obowiązki mieszkańców związane z prawidłowym realizowaniem prawa miejscowego (BSW; młodzież szkół ponadpodstawowych, studenci, dorośli, seniorzy).

W ostatni dzień festiwalu warto zwrócić uwagę na następujące zajęcia: Mamo, tato, pobawmy się matematycznie! (UKW; dzieci w wieku przedszkolnym, dzieci w wieku młodszym szkolnym); Akademia Wynalazców – świat robotyki, chemii i fizyki na wesoło (UTP; bez ograniczeń wiekowych); Pokazy kulinarne połączone z warsztatami kulinarnymi (WSG; bez ograniczeń wiekowych); Jak się ratować… Kiedy i jak wezwać pogotowie ratunkowe. Podstawy udzielania pierwszej pomocy dla osób starszych (CM; bez ograniczeń wiekowych); Podobieństwa i różnice w niektórych zawodach związanych z bezpieczeństwem i ochroną (BSW; młodzież ponadgimnazjalna).

Festiwal zakończy 27 maja (w godz. 12-20) Piknik Naukowo-Rodzinny na Wyspie Młyńskiej.

Szczegółowy program VIII Bydgoskiego Festiwalu Nauki można znaleźć na stronie www.festiwalnauki.bydgoszcz.pl. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, ale wymaga wcześniejszej rejestracji na stronie festiwalu.

Reklama