Zimowe ferie w Operze Nova

Tomasz Welcz
,

Opera Nova w Bydgoszczy przygotowała na zimowe ferie, które w naszym województwie rozpoczynają się w połowie lutego, repertuar „familijny”, który z pewnością zainteresuje dzieci, jak i towarzyszących im dorosłych.

I tak 13, 14 i 15 lutego obejrzeć będzie można operę baśniową Engelberta Humperdincka „Jaś i Małgosia”. Utwór, który w zamyśle miał być rodzinną zabawą, przerodził się w wymagającą niezłych głosów i dużej orkiestry operę. Język muzyczny jest niezwykle wyrafinowany, dlatego poruszająca wyobraźnię dziecięcą bajkowa historia, jak każde dzieło operowe zachwycić może każdego słuchacza, niezależnie od jego wieku. Obok solistów i orkiestry Opery Nova, wystąpi także zespół baletowy w roli elfów oraz towarzyszące mu dzieci ze Studia Baletowego. Radosne pozostaje zakończenie, w którym dobro odnosi triumf nad złem, a odczarowane z postaci pierników dzieci (chór dziecięcy Pałacu Młodzieży) świętują wraz z dwójką rodzeństwa szczęśliwe odnalezienie rodziców. Wszystkie spektakle rozpoczynają się o godz. 17.

Natomiast 21, 22, 23, 24 lutego ( godz.17  lub 19) będzie można obejrzeć widowisko baletowe do muzyki Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego  „Sen nocy letniej”. Karol Urbański, inscenizator i choreograf, podążył tropami znanej komedii Szekspira: oglądamy więc królestwo elfów, wszędobylskiego Puka, niebezpiecznie używającego soku z lubczyku, czapkę z oślimi uszami, mgłę zasnuwającą las…  Jest też „wątek ludzki” , czyli rzemieślnicy przygotowujący teatralne przedstawienie z okazji ślubu ateńskiego króla Tezeusza z Hipolitą oraz  perypetie uczuciowe kilku zakochanych par. Wszystko to w nastroju pogodnej opowieści, z elementami wręcz  komediowymi. Akcja dzieje się na różnych poziomach jawy i snu, a może wszystko jest snem, który śni młody chłopak o imieniu Puk?

Balet tańczony jest w technice klasycznej. Stroje świata elfów odwołują się do leśnych barw różnych odcieni zieleni. Kostiumolog Tijana Tyski zaprojektowała także wspaniałe suknie do finałowej sceny „ludzkich” ślubów: pyszniące się aplikacjami koronkowymi i perełkami, migoczące mnóstwem koralików. Romantyczny nastrój budują także  światła i  projekcje video.

Materiały Opera Nova w Bydgoszczy. Na zdjęciu „Jaś i Małgosia”, fot. Andrzej Makowski

Reklama