Ze Szwederowa do centrum rowerem

Wiktoria Raczyńska
,

Ogłoszony został przetarg na budowę nowej trasy rowerowej, która pozwoli w bezpieczny sposób dojechać ze Szwederowa w stronę Starego Miasta. Będzie ona miała charakter kontrapasa. Nowe drogi rowerowe powstaną też wzdłuż Kujawskiej i Zbożowego Rynku.

Wytyczenie nowej drogi rowerowej planowane jest jeszcze w tym roku. Prace budowlane i zmiana organizacji ruchu zajmą około 3 miesięcy.  Inwestycja obejmie również korektę skrzyżowania ulic Wiatrakowej, Traugutta, Lenartowicza i Nowodworskiej. Zostanie ono zawężone, co pozwoli też pieszym łatwiej przekraczać jezdnie. Na tej „krzyżówce” rozpocznie się też kontrapas, czyli specjalna wydzielona część jezdni, która pozwoli rowerzystom w sposób bezpieczny poruszać się pod prąd jednokierunkową ulicą Wiatrakową. W ten sposób na rowerze zgodnie z przepisami będzie można szybko dotrzeć ze Szwederowa do centrum. Z kolei w odwrotnym kierunku rowerzyści będą korzystać wspólnie z samochodami z jezdni. Takie rozwiązanie zostało uznane za optymalne w trakcie konsultacji ze środowiskami rowerowymi oraz mieszkańcami.

Inwestycja na Zbożowym Rynku będzie łączyć się z ciągami rowerowymi zaprojektowanymi wzdłuż Kujawskiej (również trwa przetarg na wybór wykonawcy zadania). W ten sposób z kontrapasa na Wiatrakowej będzie można na dwóch kółkach przejechać przez rondo Bernardyńskie, Zbożowy Rynek do ul. Długiej i dalej na Stare Miasto. Nowa trasa połączy też stacje roweru aglomeracyjnego znajdujące się na Starym Mieście i w rejonie skrzyżowania Solskiego-Ugory.

Wkrótce ogłoszony zostanie też przetarg, m.in., na budowę ciągu rowerowego wzdłuż ul. Łochowskiej.

Kontrapas na Wiatrakowej będzie drugim takim rozwiązaniem w Bydgoszczy. Pierwszy powstał  w 2012 roku na Gdańskiej na odcinku od placu Wolności do ul. Mickiewicza. Kosztował on 281 tysięcy złotych. Warto też podkreślić, że ruch rowerowy pod prąd został dopuszczony już na około 20 innych ulicach w strefach o ograniczonej prędkości, między innymi na Starym Mieście.

 

materiały nadesłane: Urząd Miasta Bydgoszczy

Reklama