Zatańczą na Starym Rynku… przeciwko przemocy wobec kobiet

Magdalena Jabłońska
,

Po raz ósmy na całym świecie kobiety, dziewczynki, a także wspierający je mężczyźni tańczą przeciwko przemocy wobec kobiet. W Bydgoszczy akcja Nazywam się Miliard/One Billion Rising jest organizowana od pierwszej edycji, czyli od 2013 roku.

W sobotę 15 lutego Nieformalne Grupa Inicjatywna zaprasza na Stary Rynek w Bydgoszczy, gdzie o godzinie 16.00 zatańczy układ OBR na świeżym powietrzu. Do tańca poprowadzi Freedom Dance Studio.

Wspólnym mianownikiem akcji jest taniec. Na całym świecie tańczymy taki sam układ.

Taniec to coś, co łączy kobiety, żyjące w różnych państwach i kulturach. Tańcząc rządzę swoim ciałem. Wspólny taniec daje siłę, jesteśmy w nim razem, spotykamy się, rozmawiamy, poznajemy się. Tańcząc czujemy energię, która po zakończeniu towarzyszy nam i daje siłę do działań.

Co roku chętni do tańca przyglądają się bliżej jednemu zagadnieniu związanemu z przemocą wobec kobiet. W tym roku jest to zgoda na kontakty intymne. Tylko „TAK” oznacza zgodę . Seks bez zgody to gwałt. To musi się stać oczywiste.

Obalają mity i stereotypy na temat przemocy seksualnej, które przerzucają winę i odpowiedzialność za gwałt ze sprawcy na pokrzywdzoną. Będą powtarzać do skutku, że to nie spódniczka gwałci, ale gwałciciel.

W Polsce zatańczą w 70 miejscowościach. W naszym regionie są to Bydgoszcz, Toruń i Złotniki Kujawskie.

W akcji wzięły udział również parlamentarzystki, które 14  lutego rano zatańczyły w Senacie RP.

Koordynatorką akcji w Polsce jest fundacja Feminoteka we współpracy z Antyprzemocową Siecią Kobiet i lokalnymi grupami i organizacjami.

materiały nadesłane: Nieformalna Grupa Inicjatywna

 

 

Reklama