Zaprzyjaźnić się z baletem współczesnym

Wiktoria Raczyńska
,

Ogromna różnorodność technik tańca: klasyczny i nowoczesny, abstrakcyjna komedia baletowa, perfekcyjny taniec i jego parodia, wirtuozowska wręcz technika i wielkie zaangażowanie tańczących – to „Fascynacje”.

W najbliższą sobotę i niedzielę (7 i 8 marca o godz. 19.00) Opera Nova zaprasza na wieczory baletowe złożone ze współczesnych układów choreograficznych. Te niezwykłe balety stworzone zostały przez wybitnych twórców tańca współczesnego, Jormę Elo i Maura de Candię, pierwotnie dla znakomitych europejskich i amerykańskich zespołów, a dwa lata temu przekazane Baletowi Opery Nova jako jedynej polskiej kompanii.

Choć każdy z 16. tancerzy jest de facto solistą, to szczególne partie solowe wykonają Tomasz Gruszecki do piosenki Edith Piaf w „Something I had in mind” oraz Olga Marczak w „Brake the Eyes”.

Zaskakujące łączenie różnych technik nie pozwala ani na moment oderwać oczu od sceny, a wybór czasem zabawnych, czasem lirycznych choreografii pozwala nawet „niedzielnemu widzowi” zaprzyjaźnić się z nowoczesną myślą choreograficzną. Oprócz techniki zwraca uwagę przygotowanie aktorskie tancerzy i wielkie zaangażowanie w to, co robią na scenie.

„Fascynacje” są popisem umiejętności technicznych oraz przygotowania aktorskiego bydgoskich tancerzy. Spektakl został zaproponowany jako „wizytówka” potencjału artystycznego Baletu Opery Nova słynnemu tancerzowi, choreografowi i dyrektorowi europejskich kompanii Paulowi Chalmerowi, który przyjeżdża, aby poznać bydgoski zespół. Być może zaowocuje to współpracą przy jesiennej premierze baletowej.

materiały: Ewa Chałat, Opera Nova w Bydgoszczy

Reklama