Zainwestuj w swój rozwój

Marek Tomaszewski
,

Jak się przebranżowić, zadbać o swój rozwój osobisty, poszerzyć umiejętności, czy jak prawidłowo napisać CV – odpowiedzi, m.in., na te pytania można było znaleźć podczas Targów Rozwoju i Edukacji, które odbyły się 10 września w kompleksie sportowym Zawiszy.

Rynek pracy stał się już rynkiem pracowników, a nie pracodawców. Ofert pracy jest obecnie mnóstwo, a coraz trudniej o pracowników. Dlaczego warto wciąż się rozwijać, poszerzać zakres wiedzy i umiejętności?

– Od wielu lat wiadomo, że jeżeli ktoś nie inwestuje w swój rozwój, nawet jeżeli ma już pracę, to praktycznie staje w miejscu. Szukając innych rozwiązań, biorąc udział w kursach, szkoleniach, ucząc się nowych języków dajemy sobie możliwość wyboru. To nie pracodawca będzie nam dyktował warunki, tylko my, dysponując określonymi umiejętnościami, będziemy je stawiać. Mamy większe pole manewru, mamy jednocześnie świadomość, że tak przygotowani, nawet jeśli stracimy pracę, możemy w różne branże uderzyć – mówi Paulina Szymczak, współorganizatorka targów z firmy Efekt Motyla.

IMG_5630Jak tłumaczy Michalina Banasiak, konsultantka ds. rekrutacji i sprzedaży w Agencji Zatrudnienia Flame Employment Polska, pracodawcy obecnie szukają przede wszystkim pracowników, którzy chcą się zatrudnić na stałe. – Nie na miesiąc, na okres wakacyjny, tylko takich, którzy chcą zostać w firmie na dłużej i tę pracę szanują. Takie osoby pracodawcy chętniej wynagradzają, podwyższają im pensje – mówi.

Na rynku pracy widać zmiany. – Mamy bardzo dużo ofert dla pracowników niewykwalifikowanych, produkcyjnych. Z drugiej strony, jeżeli pracodawcy szukają pracowników wykwalifikowanych, to są to już osoby o specjalistycznych umiejętnościach – dodaje Michalina Banasiak.

IMG_5602Bardzo ważnym elementem przy poszukiwaniu pracy jest sposób, w jaki zaprezentujemy się naszemu potencjalnemu pracodawcy. Jak zatem prawidłowo napisać CV?

– Na takie skuteczne CV składa się dużo elementów. Osoby, które je piszą zapominają o profilu zawodowym. To jest pierwsza część CV, gdzie osoba rekrutująca widzi, kim jesteśmy i co możemy dać pracodawcy. To jest element, który pokazuje nas, jako profesjonalistów, jako osoby, które znają się na danej branży. Kolejną sprawą jest to, że nadal jest problem z umieszczaniem profesjonalnego zdjęcia. Zamieszczamy selfie, zdjęcia z jakichś imprez towarzyskich… Wszelkie elementy graficzne, w tym także zdjęcia, powinny być ze sobą spójne. Bardzo ważne jest również to, aby przedstawić swoje obowiązki, jakie mieliśmy w poprzednich miejscach pracy. Chodzi o to, aby pracodawca widział, że mamy doświadczenie na danym stanowisku. Pokażmy w swoim CV, że jesteśmy tą osobą, która rozwiąże problemy pracodawcy poprzez zaprezentowanie swoich osiągnięć i sukcesów. Na przykład, realizowaliśmy jakiś projekt, działaliśmy w wolontariacie, wygraliśmy konkurs, wprowadziliśmy innowacyjne rozwiązanie w poprzednim  miejscu pracy… Powyciągajmy te wszystkie „perełki” z naszego doświadczenia, które mogą się przydać naszemu potencjalnemu pracodawcy. Uważajmy, żeby z tym nie przesadzić. Ja preferuję maksymalnie dwie strony, aby nasze CV było przejrzyste –radzi Justyna Motławska z firmy szkoleniowo-doradczej Perspektywa pracy.

IMG_5613Z problemem umiejętnego zaprezentowania swojego bogatego doświadczenia zawodowego przy poszukiwaniu pracy często borykają się osoby starsze. – Jest to problem na poziomie mentalnym. Trzeba pozbyć się przekonania, że ja, mając lat 40, 50 czy 60, nie znajdę pracy. Jeżeli tego nie przerobimy wewnętrznie, tym trudniej będzie nam tę pracę zdobyć – dodaje Justyna Motławska.

IMG_5641Targi Rozwoju i Edukacji były okazją do spotkania szkoleniowców, trenerów, coachów, zapoznania się z ofertą firm szkoleniowo-doradczych, szkół językowych, uczelni. Imprezie towarzyszyły warsztaty i prelekcje. Można było także skorzystać z indywidualnych porad specjalistów.

Reklama