Zaczynamy odliczanie do Tehofest 2018

Wiktoria Raczyńska
,

Tegoroczny Tehofest – Święto Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O odbędzie się w dniach 12 – 16 września 2018. Głównymi bohaterami Tehofestu, których niedługo poznacie będzie wielopokoleniowa, bydgoska rodzina Bromberków, która zna wszystkie zakamarki przemysłowej historii miasta.

Ba! Zna także teraźniejszość, dlatego oprowadzać będzie po festiwalu zgodnie z mottem: „Z rodziną Bromberków na szlaku!”. Szlak rozprzestrzenia się też na nowe przyczółki – Stomil, Makrum, Farbiarnię i Fabrykę Lloyda.

W środę, 12 września, Tehofest wystartuje w nowym miejscu, czyli Fabryce Stomil przy Toruńskiej 155. Znany artysta Grzegorz Pleszyński oraz Społeczny Chór Czarnego Karła i Antydepresyjna Akademia Dźwięku zaproszą na „ROCKandROLLOWĄ historię przemysłu i sztuki”.

Artyści będą mówić (i śpiewać) o niepokojach, jakie budzi dzisiaj przekonanie, że rozpędzona machina postępu i produkcji wymknęła się ludziom spod kontroli. Poruszone zostaną niepokojące tematy: przemysł, a zagrożenie środowiska naturalnego, zalew plastikowymi odpadami, przemysłowa produkcja żywności, przemysłowa hodowla zwierząt, kurczenie się zapasów wody i bogactw naturalnych, globalne ocieplenie, globalne zanieczyszczenia, globalne konflikty, globalny terroryzm.

W czwartek, 13 września o 18.00 w Galerii Farbiarnia rozpocznie się wernisaż wystawy fotografii Filipa Kowalkowskiego „Twarze TeH2O”. Dwie godziny później organizatorzy zaproszą do dawnej Fabryki Lloyda na wydarzenie łączące film i muzykę: „Metropolis” | Fortuna | Konieczny. To projekt łączący kino, efekty świetlne oraz ambient przeplatany mocnymi frazami muzyki elektronicznej. W jego czasie odbędzie się projekcja filmu Metropolis (1927), której towarzyszyć będzie muzyka wykonana na żywo przez Macieja Fortunę i Andrzeja Koniecznego.

W piątek, 14 września, Tehofest przeniesie się w kolejne miejsce, które odwiedzi premierowo. O godzinie 19.00 w Fabryce Makrum odbędzie się spektakl Teatru Biuro Podróży „Złe miasto” w reż. Pawła Szkotaka, ale organizatorzy przygotowali nie tylko teatralną ucztę, bo zaraz po spektaklu odbędzie się otwarta debata prowadzona przez ekipę Klubu Zasadniczo Dyskusyjnego na temat: Czy teatr powinien się buntować? Czyli polski teatr vs. sytuacja społeczno-polityczna w Polsce.

Warto wspomnieć, że oba te wydarzenia są ściśle połączone. Spektakl „Złe miasto” to uniwersalna opowieść o mieście – skomplikowanym, niejednorodnym, toczonym chorobami organizmie, dla której inspiracją były łódzkie strajki robotnicze i niepokoje społeczne z 1905 roku. Biuro Podróży tym spektaklem zabiera głos w trudnym temacie, który – w kapitalistycznej wersji – powraca także dzisiaj.

Klub Zasadniczo Dyskusyjny nawiązuje do spektaklu i zadaje pytanie właśnie o to – o rolę jaką powinien grać w dzisiejszej Polsce teatr. Czy powinien, czy nie powinien zabierać głos w sprawach „pozascenicznych”, czyli sytuacji społeczno-politycznej kraju?

Wielki Finał Tehofest odbędzie się 16 września, w sobotę, na terenie całego Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O, a zaplanowano w jego czasie ponad 50 różnych wydarzeń.

materiały nadesłane: Jarosław Jaworski, MCK

Reklama