Z psem do pracy? To możliwe

Marek Tomaszewski
,

Masz psa i pracujesz w biurze? Niedługo będziesz mógł go zabrać ze sobą do pracy.

Akcja jest skierowana do właścicieli firm i zarządzających instytucjami publicznymi, a jej celem jest umożliwienie pracownikom przychodzenia do biura z psem. W niektórych, nielicznych dotąd firmach, takie zasady już obowiązują. Inicjatorem akcji jest Schronisko dla Zwierząt w Bydgoszczy i OTOZ Animals.

Naukowcy badający relacje między ludźmi i zwierzętami wskazują, że obecność psów w firmie przynosi wiele pozytywnych skutków. Dotyczą one zarówno pracowników, jak i samych zwierząt.

Nie ma powodu, dla którego trzeba pozostawiać w domu na całe dnie naszych podopiecznych. Jedno, dwukrotne wyjście z psem na krótki spacer to odpowiednik przerwy śniadaniowej gdzie i śniadanie, i spacer się czasowo zmieszczą. Nie do przecenienia jest komfort psychiczny właściciela, który nie martwi się, co robi jego pies gdy on jest w pracy. Ponadto, gdy zaistnieje konieczność pozostania w biurze nieco dłużej nie trzeba się martwić o swojego zwierzaka, bo będzie on z nami.

Zabierając psa do biura: redukujemy stres, poprawiamy równowagę między pracą a życiem prywatnym, podnosimy morale, poprawiamy nastrój, okazujemy zwierzętom szacunek, pozwalając im spędzać więcej czasu z właścicielami, nie wywołujemy w sobie poczucia winy związanego z pozostawieniem zwierzęcia samego w domu.

Pracownik, który zdecyduję się na zabranie swojego psa do pracy, będzie musiał wcześniej podpisać porozumienie z pracodawcą oraz uzyskać zgodę współpracowników, którzy będą mieli bezpośredni kontakt z psem. Podpisując porozumienie oświadcza, że pies jest zaszczepiony przeciwko wściekliźnie i innym chorobom zakaźnym, a także jest regularnie odrobaczany. Dowód szczepienia (książeczkę zdrowia psa) pracownik zobowiązany jest mieć przy sobie. Ponadto pies musi mieć obrożę z numerem telefonu swojego właściciela, zapewnione legowisko, jedzenie i dostęp do wody. Wszelkie zanieczyszczenia spowodowane przez psa będą musiały być natychmiast usuwane przez pracownika.

Korzystając z takiej możliwości właściciel będzie musiał umieścić na swoim biurku dobrze widoczną z daleka informację: „jestem dziś ze swoim psem w pracy”.

materiał: Urząd Miasta Bydgoszczy; na zdjęciu Odessa – pies w biurze ProNatury, została adoptowana z bydgoskiego schroniska

Reklama