Z największych festiwali na 17. Tofifest

Wiktoria Raczyńska
,

Polska premiera „The Burnt Orange Heresy”, filmu zamknięcia Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, z wybitnymi kreacjami Micka Jaggera i Donalda Sutherlanda uświetni program 17. edycji Tofifest, który odbędzie się w dniach 19-27 października w Toruniu.

To jeden z najbardziej wyczekiwanych filmów tego roku, o który zaciekle walczyli selekcjonerzy najważniejszych festiwali. Międzynarodowa premiera „The Burnt Orange Heresy” będzie miała miejsce dzisiaj w Wenecji, gdzie film zostanie pokazany na zamknięcie 76. edycji najstarszej imprezy filmowej świata. Potem jego festiwalowa droga będzie wiodła przez Toronto, San Sebastian, Zurych, aż po Toruń, gdzie na 17. edycji Tofifest odbędzie się polska premiera dzieła Giuseppe Capotondiego.

Adaptacja, docenionej przez krytykę, powieści Charlesa Willeforda „Herezja oranżu palonego” skupia się na losach ekscentrycznego milionera Cassidy’ego (Mick Jagger), który niespodziewanie zaprasza do swojej posiadłości nad jeziorem Como krytyka sztuki Jamesa Figuerasa (Claes Bang). Ma wobec niego pewien plan.

James pojawia się z piękną i tajemniczą Berenice (Elizabeth Debicki). Oboje przeżywają właśnie namiętny romans i wspólny wyjazd jest dla nich świetną okazją do bliższego poznania się.

Podczas obiadu Cassidy składa Jamesowi propozycję nie do odrzucenia. Chce, by ukradł dla niego wyjątkowy obraz, którego obsesyjnie pragnie, obiecując mu w zamian sławę i karierę. James przyjmuje zlecenie nie wiedząc, że wpada w niebezpieczną pułapkę chciwości, ambicji i kłamstw, pociągając za sobą niczego nieświadomą Berenice. Oboje odkryją prawdę, której nigdy nie chcieliby znać.

unnamedW rolach głównych zobaczymy wokalistę kultowego zespołu Rolling Stones, który daje się poznać jako utalentowany aktor. Partneruje mu Donald Sutherland, którego widzowie pokochali za wybitne kreacje w „Złocie dla zuchwałych”, serii „Igrzyska śmierci” czy niedawno w serialu Danny’ego Boy-le’a „Trust”. Kinomani przewidują, że to najlepszy pojedynek aktorski, jaki czeka nas w tym roku w kinie.

Polska premiera kinowa zapowiedziana jest na jesień 2019 roku.

Motywem przewodnim festiwalu jest „3M” – „Miasto, Masa, Maszyna” 

Kiedy Tadeusz Peiper pisał swój manifest „Miasto, Masa, Maszyna”, nie mógł podejrzewać, do czego doprowadzi rozwój technologii, która miała przecież służyć człowiekowi. Jej bunt wobec stwórcy niepokoił Jamesa Camerona, który objawił się światu jako reżyser „Terminatora”. „Wrócę tu!” – zapowiadał android T200 w kultowej scenie. I słowa dotrzymał. Zobaczymy go na wielkim ekranie, w odrestaurowanej wersji klasyka Jamesa Camerona, na 17. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest.

W przejmującej dystopii o świecie, w którym maszyny przejęły władzę nad ludźmi, w 1984 roku dostrzegł to, z czym mierzymy się dzisiaj: kryzys ekologiczny i umieranie planety w znanym nam kształcie.

Niepokorny festiwal Tofifest nigdy nie był głuchy na otaczające nas zagrożenia. I tym razem organizatorzy chcą zwrócić uwagę na toczące współczesny świat problemy, a zarazem oddać hołd artystom, którzy nas przed nimi ostrzegali. Jednym z nich jest niewątpliwie James Cameron. Reżyser zaangażował do swojego filmu nikomu nieznanego Arnolda Schwarzeneggera i przy skromnym budżecie stworzyli świętujący 35-lecie film, który zapoczątkował kultową franczyzę – jej szósta odsłona trafi do kin w listopadzie tego roku.

Zderzenie pragnień Peipera z ich rewersem u Camerona wybrzmi donośnie na wieńczącym festiwal koncercie Miasto Masa Maszyna. Podstawą muzyczno-filmowego projektu stała się spójna mieszanka głosu z offu, tekstów piosenek i wizualizacji.

Wybór utworów kierownika artystycznego Bartka Staszkiewicza zagwarantuje najwyższą dawkę wrażeń. Usłyszymy „Enjoy the Silence” Depeche Mode, „State of the Nation” Industry, „Self Control” Raf, „Sounds Like a Melody” Alphaville i inne znane i lubiane kompozycje w zupełnie nowych, industrialnych, maszynowych aranżacjach.

Koncert, na którym zaśpiewają Kayah, Paulina Przybysz, Aga Czyż i Tomasz Pacaka, połączy roboty i ludzi. Koncert zwieńczy galę zamknięcia 26 października. Start o godzinie 19.00 w CKK Jordanki. Bilety w cenie 55/65zł do nabycia tutaj.

17. Festiwal Filmowy Tofifest odbędzie się w dniach 19-27 października 2019.

materiały nadesłane: Artur Zaborski, Tofifest 2019

Reklama