X Paderewski Piano Academy 2018

Magdalena Jabłońska
,

Już wkrótce, 5 sierpnia 2018 roku, Towarzystwo Muzyczne im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy zainauguruje jubileuszową dziesiątą edycję Paderewski Piano Academy (Mistrzowskiej Szkoły Letniej dla Pianistów z Orkiestrą).

Dziesięć edycji PPA to w sumie 9 lat (2009-2018), 16 profesorów, 5 dyrygentów, 40 publicznych koncertów, 30 różnych koncertów fortepianowych, 222 pianistów z 34 krajów – 222 wyjątkowe historie.

X Paderewski Piano Academy to tydzień prób młodych pianistów z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, kierowaną przez Przemysława Fiugajskiego i Jakuba Chrenowicza. To innowacyjna, jedyna tego typu inicjatywa edukacyjna na świecie, adresowana do uczestników międzynarodowych konkursów pianistycznych, których IV etap to właśnie wykonanie koncertu fortepianowego wraz z orkiestrą. Ma na celu ogranie się artysty z zespołem symfonicznym. Szkoła umożliwia pracę ze światowej sławy pedagogami i autorytetami w świecie muzyki poważnej, dyrygentami i Toruńską Orkiestrą Symfoniczną. Dzięki pracy przy organizacji Paderewski Piano Academy z Profesorami z różnych Uniwersytetów i krajów (Tamas Ungar, Andrey Shibko, Francisco Cruz Plaza, Jan Jiracek von Arnim), wymieniane są doświadczenia w zakresie gry solowej, gry z orkiestrą i możliwości organizacji koncertów dla młodych pianistów. Efektywność pracy z profesorami, dyrygentem i orkiestrą i praktyczne wykorzystanie nabytych umiejętności, uczestnicy sprawdzić mogą występując pod koniec kursu w koncercie otwartym dla publiczności.

Zajęcia odbywają się w salach Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Fortepianów użycza firma YAMAHA.

W roku 2018 uczestnikami są pianiści z Chin, Polski, USA, Japonii, Singapuru, Hiszpanii, Włoch, Argentyny, Turcji, Danii i Australii, w wieku 12-32 lat.

I tydzień – 5-12 sierpnia 2018 – prof. Andrey Shibko, prof. Tamas Ungar (dyrygent Przemysław Fiugajski)

II tydzień – 12-19 sierpnia 2018 – prof. Jan Jiracek von Arnim, prof. Francisco Cruz Plaza (Jakub Chrenowicz)

Koncertów najlepszych uczestników Paderewski Piano Academy będzie można wysłuchać:

  • 11 sierpnia 2018, godzina 20.00 Koncert uczestników w Konkatedrze pw. Trójcy Świętej, Chełmża, ul. Tumska 14
  • 12 sierpnia 2018, godzina 18.00 Kościół Farny pw. Wniebowzięcia NMP Chełmno, ul. Franciszkańska 8
  • 18 sierpnia 2018, godzina 20.00 Dwór Artusa, Toruń, Rynek Staromiejski 6
  • 19 sierpnia 2018, godzina 16.00 Kościół pw. Bożego Ciała, Bydgoszcz, ul. Jesionowa 24

Wstęp wolny

materiały nadesłane: Agata Szpadzińska, Paderewski Piano Academy

Reklama