Wystawa „Adwokaci Polscy Ojczyźnie” na dworcu PKP

Magdalena Jabłońska
,

Co łączyło Józefa Wybickiego, Cyryla Ratajskiego, Jana Brzechwę, Władysława Raczkiewicza, Franciszka Karpińskiego i rodzinę Adama Mickiewicza? Zawód adwokata.

Okręgowa Rada Adwokacka zaprasza na wyjątkową wystawę na Dworcu Głównym PKP.

Adwokaci polscy przez dziesiątki pokoleń nie tylko wykonywali swój zawód, ale bardzo wielu z nich w sposób istotny wpływało na życie społeczne, polityczne i kulturalne. Gdy zaś zaszła taka potrzeba dawali dowody najwyższego patriotyzmu i odwagi.

Walczyli w Legionach Polskich 1914-1918, w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku, w kampanii wrześniowej 1939 roku i na wszystkich frontach II wojny światowej. Odegrali też wielką rolę w funkcjonowaniu Polskiego Państwa Podziemnego, w Armii Krajowej, Rządzie Rzeczpospolitej w Londynie i Delegaturze Rządu na Kraj. Ginęli w niemieckich obozach koncentracyjnych, w Katyniu i łagrach sowieckich.

W 1918 roku po odzyskaniu niepodległości, adwokaci współtworzyli wymiar sprawiedliwości, sprawując w nim potem najwyższe funkcje, a także obejmując ważne stanowiska państwowe.

Po 1945 roku adwokaci polscy odważnie przeciwstawiali się władzy komunistycznej i niektórzy z nich byli skazani na karę śmierci. Odrębną kartą były obrony w procesach politycznych. Wielu adwokatów spotykały za to szykany i prześladowania.

W 1989 roku, gdy pełna suwerenność stała się faktem, adwokaci włączyli się w budowanie podstaw demokratycznego państwa.

Prezentowani na tej wystawie to jedni z tych licznych adwokatów, którzy dobrze zasłużyli się ojczyźnie.

Ekspozycja czynna będzie od 9 (poniedziałek) do końca lipca na Dworcu Głównym PKP (pomieszczenie naprzeciwko „Świata Książki”). Wstęp wolny.

Honorowy Patronat nad wystawą objął Prezydent Miasta Bydgoszczy, Rafał Bruski.

Wystawa stanowi element obchodów 100-lecia Odrodzonej Adwokatury Polskiej.

ORA Bydgoszcz serdecznie dziękuje Katarzynie Wielądek, Żanecie Dolińskiej oraz obsłudze Dworca PKP za pomoc w realizacji wystawy.

materiały nadesłane: Emilia Rębas

Reklama