Wystartował Bydgoski Budżet Obywatelski

Magdalena Jabłońska
,

Między 1 a 31 października odbywa się głosowanie w tegorocznej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy wybiorą projekty za rekordową kwotę 16 mln zł, które Miasto zrealizuje w przyszłym roku.

– Przez cały miesiąc bydgoszczanie będą wybierać projekty, które powstaną na ich osiedlach. Od niedawna wybierają również projekty ponadosiedlowe, a od dzisiaj zdecydują o małych projektach społecznych – mówił podczas konferencji prasowej Michał Sztybel, zastępca prezydenta. W tym roku do dyspozycji mieszkańców oddaliśmy rekordową kwotę 16 mln złotych. Chcemy by mieszkańcy aktywnie włączyli się w wydawanie tych pieniędzy, oddając swoje głosy.

Głosowanie, elektroniczne i tradycyjne – papierowe, rozpoczyna się dzisiaj, 1 października. Będzie wyjątkowo proste. Najłatwiej oddać głos przez aplikację internetową. Żeby to zrobić należy wejść tutaj. Następnie podać swoje dane osobowe i wybrać swoich faworytów. Cała procedura zajmie najwyżej kilka minut, bez potrzeby wychodzenia z domu. Można też skorzystać z tradycyjnej, papierowej karty do głosowania. Po wypełnieniu trzeba ją wrzucić do jednej z kilkudziesięciu urn ustawionych w wielu punktach miasta, np. w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu przy Gdańskiej 5; Zielonych Arkadach czy w szkołach i młodzieżowych domach kultury. Kartę do głosowania można wydrukować samodzielnie lub odebrać w ratuszu (ul. Jezuicka 1, pok.100a). Głosowanie potrwa do 31 października, do północy. Głosować mogą osoby zamieszkałe w Bydgoszczy, która ukończyły 16 lat.

Jak głosować?

W tym roku w głosowaniu decydujecie o realizacji projektów w kilku kategoriach. Głosy na poszczególne kategorie są niezależne od siebie. To oznacza, że macie możliwość jednoczesnego zagłosowania zarówno na projekty osiedlowe, ponadosiedlowe, jak i małe projekty społeczne. W kategorii projektów osiedlowych możecie wybrać nawet kilka zadań do realizacji. Zasada jest prosta: nie możecie przekroczyć kwoty całościowej przeznaczonej na wybrane osiedle. Przykładowo – przy kwocie 200 tys. zł możecie wybrać cztery zadania po 50 tysięcy, dwa po 100 tysięcy, albo jedno za 200 tysięcy zł. Uwaga! Suma pieniędzy przeznaczonych na każde osiedle jest inna! Natomiast w kolejnej kategorii dotyczącej projektów ponadosiedlowych możecie oddać tylko jeden głos. Nie ma znaczenia, na jakie osiedle głosowaliście w poprzedniej części. Nowością jest głosowanie na małe projekty społeczne, tutaj także do dyspozycji macie 1 głos. Bardzo ważne jest by wziąć udział w głosowaniu tylko raz. W przypadku oddania wielu kart do głosowania z tymi samymi danymi wszystkie głosy będą unieważnione.

Małe projekty społeczne to efekt współpracy z wieloma środowiskami, w tym m.in. Radą ds. Partycypacji Społecznej, czy Młodzieżowej Rady Miasta Bydgoszczy. Jej przedstawiciele podczas konferencji podkreślali, że ważny jest ciągły rozwój programu i zachęcanie do głosowania coraz liczniejszej liczby mieszkańców. – Zaproponowaliśmy małe inicjatywy społeczne i już dzisiaj widzimy, że cieszyły się one dużym powodzeniem wśród zgłaszających swoje pomysły. Po głosowaniu zobaczymy, czy staną się ciekawą alternatywą w BBO – mówił Jan Kwiatoń.

Na co głosować?

W tym roku bydgoszczanie mają z czego wybierać. Głosować możecie na rekordową liczbę projektów: 244 projekty osiedlowe, 10 projektów ponadosiedlowych oraz 53 małe projekty społeczne. Z tego do realizacji wybierzecie kilkadziesiąt projektów osiedlowych, 2 projekty ponadosiedlowe i 10 projektów społecznych. Najwięcej projektów dotyczy terenów rekreacyjnych (siłownie, place zabaw, boiska, skateparki, ławki, wybiegi dla psów, skwery, ogrody). Druga grupa to inwestycje związane z poprawą infrastruktury drogowej (parkingi, ulice, chodniki, deptaki, dosadzanie drzew, wiaty przystankowe). Popularne w BBO są też pomysły związane z poprawą bezpieczeństwa (kamery monitoringu, poprawa oświetlenia, progi zwalniające). W tym roku pojawiły się też zadania związane z organizowaniem wydarzeń kulturalnych, społecznych i rekreacyjnych. W sumie mieszkańcy mają do rozdysponowania rekordową kwotę 16 mln zł.
Z całą listą zadań na każdym osiedlu można zapoznać się tutaj.

materiały nadesłane: Urząd Miasta Bydgoszczy

Reklama