Wpływ księżyca, czyli romantyzm w balecie

Wiktoria Raczyńska
,

Opera Nova zaprasza w sobotę, niedzielę i wtorek (11,12,14 marca) na trzy spektakle „Snu nocy letniej”, baletu do romantycznej muzyki Feliksa Mendelssohna, inspirowanej komedią Szekspira.

W spektaklu, którego choreografię stworzył w 2011 roku Karol Urbański, istnieją dwa przenikające się  światy: królestwo elfów, jego skłóceni władcy Tytania i Oberon, psotny Puk, niebezpiecznie szafujący sokiem z lubczyka, czapka z oślimi uszami, mgła zasnuwająca las, tańce w blasku księżyca… W świecie ludzi roi się od wielkich emocji i perypetii uczuciowych zakochanych i rozdzielanych par.

Podobnie jak w literackim pierwowzorze, w balecie nie braknie nutki melancholii oraz momentów czysto komediowych (miłość królowej do zaklętego w osła prostaka, „teatr w teatrze”, czyli amatorski spektakl odgrywany przez rzemieślników).

W roli Oberona, króla elfów wystąpią Tomasz Siedlecki/Wiktor Dierewianko, jako Tytania – Angelika Gembiak/Olga Karpowicz, w duszka Puka wcielą się po raz pierwszy Seiru Nagahori (Japonia) i Gabriele Lucci (Wlochy).

W rolach ludzi: Rafał Tandek (Tezeusz), Marta Kurkowska (Hermia), Anna Bobrowska/Anna Pietrykowska (Helena), Mariusz Kowalczyk (Demetriusz), Tomasz Siedlecki (Lizander), Piotr Kobierzyński (Spodek).

Wystąpią: balet, chór żeński, solistki i orkiestra Opery Nova pod batutą Piotra Wajraka.

Uwaga: w sobotę i wtorek spektakl grany będzie o godzinie 19.00, natomiast niedzielne przedstawienie rozpocznie się o godzinie 18.00.

materiały nadesłane: Ewa Chałat, Opera Nova w Bydgoszczy

zdjęcia: Andrzej Makowski

Reklama