Wojewódzkie obchody Święta Niepodległości

Marek Tomaszewski
,

W Bydgoszczy wojewódzkie obchody Święta Niepodległości rozpocznie msza w katedrze (godz. 11.00). Następnie uczestnicy przemaszerują na plac Wolności, gdzie odbędą się patriotyczne uroczystości. Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz zaapelował do mieszkańców o wywieszenie flag, a także zabranie ich ze sobą na sobotnie uroczystości.

Pod pomnikiem Wolności złożone zostaną wiązanki kwiatów, zgromadzeni wysłuchają też okolicznościowych przemówień i koncertu orkiestry wojskowej. W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda wręczy odznaczenia zasłużonym, którzy swoją pracą i działalnością społeczną przyczynili się do przemian demokratycznych w Polsce. Prelekcję pt. „Wolność, odpowiedzialność i zrównoważony rozwój” wygłosi dr Małgorzata Gotowska. W części artystycznej  bydgoscy aktorzy – Alicja Mozga oraz Mieczysław Franaszek – przedstawią program pt.: „Pan Cogito a niepodległość” Zbigniewa Herberta.

– W tym roku 11 listopada jest początkiem realizacji wieloletniego programu „Niepodległa” na lata 2017-2021. Rozpoczyna cykl uroczystości, które odbywać się będą aż do roku 2021, a ich kulminacją będzie 2018 r. – mówi wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Celem tego programu jest zachęcenie wszystkich Polaków do wspólnego świętowania stulecia odzyskania niepodległości. Plan jest rozpisany na pięć lat, 2018 będzie Rokiem Niepodległości. W działania związane z organizacją przedsięwzięć w ramach programu włącza się także wojewoda kujawsko-pomorski.

– Na początek proponujemy ogólnopolski konkurs na projekt plakatu, który będzie ilustrował całość obchodów. Jest to nasz ukłon w stronę środowiska plastycznego, skierowany do artystów profesjonalnych, do studentów i uczniów szkół plastycznych z terenu całego kraju. Pierwsze prace już do nas napływają, termin mija 15 grudnia. Konkurs zostanie rozstrzygnięty jeszcze w tym roku, a jego plonem będzie wystawa pokonkursowa. Zwycięska praca zostanie wykorzystana w materiałach promocyjnych towarzyszących obchodom stulecia niepodległości. Będziemy także podejmować inne działania i organizować inne przedsięwzięcia, do których chcemy zapraszać różne środowiska z regionu i całego kraju – mówi Jarosław Jakubowski, pełnomocnik wojewody ds. kultury, dziedzictwa narodowego i polityki historycznej.

Reklama