Wojenne i sejmowe potyczki w bibliotece

Wiktoria Raczyńska
,

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy zaprasza 21 listopada (środa), o godzinie 17.00, na prezentację książki pt. „Wojenne i sejmowe potyczki. Juliusz Dudziński (1893-1939) – legionista, szwoleżer, ziemianin i poseł na Sejm RP z podbydgoskiego Gościeradza”, której autorem jest Włodzimierz Jastrzębski. Spotkanie poprowadzi Stefan Pastuszewski – wydawca.

Żyjący w latach 1893-1939 Juliusz Dudziński dokonał niezwykle wiele w swoim krótkim, bądź co bądź, życiu. Dzielnie zmagał się w okresie I wojny światowej w szeregach Polskiej Organizacji Wojskowej i Legionów J. Piłsudskiego z rosyjskim zaborcą. Potem służąc w regularnych oddziałach polskiej kawalerii (szwoleżerowie) wziął czynny udział w wojnie polsko-ukraińskiej (1918-1919) oraz walkach o niepodległość z bolszewicką Rosją (1919-1921). Był pięciokrotnie ranny, a za odwagę wykazaną na polach walki otrzymał Order Virtuti Militari V klasy. W zmaganiach tych towarzyszyła mu wiernie jego żona Paulina z Żulińskich, także jak i on żołnierz I Pułku Szwoleżerów.

Od 1922 do 1939 roku zamieszkiwali w Gościeradzu pow. Bydgoszcz, gdzie prowadzili około 100-hektarowe gospodarstwo rolne. Juliusz Dudziński dał się tutaj poznać jako aktywny działacz społeczny i polityczny. Z ramienia Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem sprawował mandat powiatowego radnego, a w latach 1935-1939 był posłem z okręgu bydgoskiego do Sejmu PR. Zginął bohaterską śmiercią w dniu 16 września 1939 roku w szeregach cywilnej obrony miasta Lublina. Dudzińscy wywodzący się z podwarszawskiego Radzymina, byli niezwykle patriotyczną rodziną. Dziadek naszego bohatera, Julian Dudziński (1842-1864) poległ w Powstaniu Styczniowym. Dwaj bracia ponieśli śmierć w walkach o niepodległość w latach 1941-1944. Synowie Juliusza – Jerzy i Mirosław walczyli w schyłkowym okresie II wojny światowej w szeregach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie Europy.

Na spotkanie wstęp wolny.

Biblioteka Główna, Stary Rynek 24 (sala wykładowa).

materiały nadesłane: Joanna Pawłowska, WiMBP

Reklama