Wojciech Jakubowski w Galerii Sztuki Nowoczesnej

Wiktoria Raczyńska
,

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy zaprasza na wystawę przygotowaną z okazji 90. urodzin Wojciecha Jakubowskiego – wybitnego grafika – miedziorytnika, autora ekslibrisów, projektanta oraz twórcy biżuterii, od wielu lat współpracującego z bydgoskim muzeum.

Jest to wystawa artysty, który już co najmniej 65 lat współtworzy historię polskiej grafiki, historię specyficznej miniatury graficznej – ekslibrisu. Wojciech Jakubowski w latach 1948-1953 studiował grafikę na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, w pracowni Jerzego Hoppena i jego asystenta Edwarda Kuczyńskiego.
Na wystawie zaprezentowany zostanie wybór dzieł z przebogatej twórczości Wojciecha Jakubowskiego.

Muzeum pragnie w obrębie tego pokazu monograficznego przybliżyć odwiedzającym kilka najważniejszych nurtów tego twórcy – ekslibris, ryciny okolicznościowe i samodzielną grafikę. Z ogromnego, imponującego dorobku artystycznego mistrza miedziorytu i ekslibrisu przedstawionych zostanie ponad 200 księgoznaków, wybranych z 23 tek autorskich, obejmujących 1119 ekslibrisów rytowanych w miedzi, wykonanych w latach 1954-2017. Plansze z ekslibrisami dopełniają miniatury miedziorytnicze o charakterze okolicznościowym, m.in. ryciny bożonarodzeniowe i wielkanocne oraz życzenia noworoczne.

Na ekspozycji wyodrębnione zostały dwa zespoły prac graficznych – wczesne drzeworyty portretowe, realizowane w latach pięćdziesiątych XX wieku oraz późniejsze prace w technice suchej igły, których tematyka często nawiązuje do motywów znanych z ekslibrisów. Miedziorytniczy warsztat artysty przybliżą miedziane płyty do grafik i ekslibrisów.

Ekspozycja prezentowana będzie od 28 listopada 2019 do 2 lutego 2020 roku w Galerii Sztuki Nowoczesnej przy ul. Mennica 4 na Wyspie Młyńskiej. Na wernisaż MOB zaprasza już 28 listopada, na godzinę 18.00.

zdjęcia:

1.    Wojciech Jakubowski, Ex libris Myra & Jan Rhebergen, 1989, fot. Wojciech Woźniak
2.    Wojciech Jakubowski, Ex libris Biblioteca Comunale di Lurago Marinone, 1991, fot. Wojciech Woźniak
3.    Wojciech Jakubowski, Ex libris C.T. van Raam, fot. Wojciech Woźniak 

materiały nadesłane: Katarzyna Joniec, MOB

Reklama