Witamy w pięknych progach

Wiktoria Raczyńska
,

Budowa tej nowoczesnej szkoły w Fordonie trwała od grudnia 2015 do sierpnia bieżącego roku. Do budynku przy Bora-Komorowskiego 2 przeniosła się Szkoła Podstawowa nr 9. Placówka pomieści maksymalnie 700 uczniów. Będzie tu też przedszkole na maksymalnie 200 dzieci.

W sobotę, 2 września, można było skorzystać z „drzwi otwartych” i na własne oczy zobaczyć, jak wygląda najnowocześniejszy budynek oświatowy w regionie. Na zwiedzających czekało mnóstwo atrakcji. Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w poniedziałek z udziałem prezydenta Rafała Bruskiego również odbędzie się w tej szkole.

Powierzchnia tej nowoczesnej placówki wynosi niemal 13 tysięcy metrów kwadratowych. Wartość inwestycji sięgnęła prawie 44 mln zł.

Drzwi otwarte” otworzył prezydent Rafał Bruski oraz dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9 Hanna Wojciechowska-Świeciak.

– Cieszę się, że tak tłumnie państwo przybyli, aby zobaczyć ten nowy obiekt. To piękna szkoła, a ja znowu chciałbym być dzieckiem, aby móc się w takich warunkach uczyć. Widzę, że są tu też ci, którzy już w poniedziałek, o 8.00 rano, zaczną lub będą kontynuować tutaj swoją naukę. To szkoła, która ma przede wszystkim służyć uczniom, ale tak naprawdę również całej społeczności. Są tu wspaniałe boiska – już dzisiaj oblegane, wspaniałe place zabaw. To jest pewien standard, który powinien być wyznacznikiem i dla mnie, i dla wszystkich radnych – przyznał prezydent Rafał Bruski. – Cieszę się, że tę szkołę budowała bydgoska firma. Wspaniale ją wykończyła. Dzieci – zwrócił się bezpośrednio do licznie zgromadzonych maluchów – to dla was. Wykorzystajcie swoją szansę. Przyprowadzajcie jak najczęściej rodziców. Życzę wam samych piątek.

Dyrektor tej imponującej placówki nie kryła wzruszenia.

– Jestem naprawdę szczęśliwa, że nasza uroczystość spotkała się z tak dużym zainteresowaniem z państwa strony. Zazwyczaj mówi się „witamy w naszych skromnych progach”. Dzisiaj chcemy powiedzieć „witamy w pięknych progach”. Jest to szkoła nowoczesna, szkoła wyjątkowa. Mam nadzieję, że z tymi tradycjami i nowymi możliwościami, z którymi przenosimy się tutaj w nowych warunkach stworzymy świetną szkołę dla wszystkich uczniów i rodziców. Cieszę się już na samą myśl o tym – zakończyła dyrektor placówki, Hanna Wojciechowska-Świeciak.

Mieszkańców i uczniów gospodarze obiektu poczęstowali okolicznościowym tortem. Interesującym punktem programu było z pewnością laboratorium prof. Ciekawskiego, gdzie przeprowadzane były proste, acz wybuchowe eksperymenty z zakresu chemii i fizyki, m.in., z wykorzystaniem ciekłego azotu. Następnie odb się też pokaz Straży Miejskiej z psami służbowymi. Przez cały czas przed budynkiem działały stoiska tematyczne poświęcone, m.in., ekologii i segregowaniu odpadów, Bydgoskiej Karcie Rodziny 3+ oraz Karcie Seniora i Bydgoskiemu Budżetowi Obywatelskiemu.

Reklama