Wiosna w balecie, czyli „Coppelia”

Wiktoria Raczyńska
,

Wiosna wisi w powietrzu, zatem lekka historia zakończona weselnym przyjęciem jest au courant.

Opera Nova zaprasza w bieżącym tygodniu na trzy spektakle swej najnowszej pozycji repertuarowej: baletu „Coppelia, czyli dziewczyna o szklanych oczach” 21, 22 i 23 lutego.

Léo Delibes jako pierwszy kompozytor przełamał tu złą passę muzyki baletowej, która miała jedynie być „pretekstem do tańczenia”. Balet ten jest pod każdym względem utworem nowatorskim, którego partytura wniosła wiele nowości muzycznych, zachowując jednocześnie doskonałą równowagę i harmonię między myślą muzyczną i choreografią.

„Coppélia” obfituje w piękne, pogodne tematy muzyczne, w tym motywy polskie (mazur) i wariacje orkiestrowe oparte na temacie pieśni Moniuszki „Poleć pieśni z miasta”. Ponadto mnóstwo innych tańców: krakowiak, czardasz, walc, gigue, bolero, tarantella…

Choreografia jest dziełem Jacka Tyskiego, który znakomicie scharakteryzował tańcem każdą z postaci scenicznych; „Coppelia” zrealizowana w technice neoklasycznej jest dynamicznym, lekkim i ciekawym dramaturgicznie widowiskiem.

Orkiestra Opery Nova wystąpi pod batutą Macieja Figasa. W obsadzie głównych ról: Marta Kurkowska jako Swanilda i – po raz pierwszy w roli Franza -Rafał Tandek.

zdjęcie: Andrzej Makowski

materiały nadesłane: Ewa Chałat, Opera Nova w Bydgoszczy

Reklama