Wiosna bez pneumokoków

Marek Tomaszewski
,

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy zaprasza na bezpłatne szczepienie dzieci przeciwko pneumokokom. Akcja organizowana jest przez Ministerstwo Zdrowia i potrwa od 20 marca do 29 czerwca 2018 roku

Obejmuje ona dzieci urodzone w latach 2013–2016, które nie były szczepione przeciwko pneumokokom. Dzieci w wieku do 5 lat otrzymają bezpłatną szczepionkę przeciwko pneumokokom.

Aby skorzystać z akcji i zaszczepić dziecko, należy do 20 kwietnia umówić się na wizytę szczepienną i zgłosić do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Jest to ostateczny termin kwalifikacji dziecka do szczepienia.

Pneumokoki mogą powodować zakażenia inwazyjne, charakteryzujące się obecnością bakterii w krwi oraz zakażenia zlokalizowane – bez uogólnionego zakażenia.

Główne postacie zakażenia to:
zapalenie ucha środkowego – prawie każde dziecko do 5. roku życia ma za sobą przebyte zapalenie ucha środkowego wywołane przez pneumokoki
zapalenie zatok obocznych nosa
zapalenie płuc – czynnikami sprzyjającymi są przewlekłe choroby płuc oraz jako powikłanie grypy
zapalenie spojówek

Zakażenia mogą przebiegać w sposób inwazyjny, wywołując: zapalenie płuc z bakteriemią (obecność bakterii w krwi) – w ok. 25-30% przypadków zapalenia płuc występuje bakteriemia; zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych – w tym przypadku obserwuje się bardzo poważne powikłania (np. śmierć lub głębokie upośledzenie intelektualnee i częste nawroty choroby); posocznicę – najczęściej jest następstwem ciężkiego zapalenia płuc, jednak może rozwinąć się jako choroba podstawowa bez wcześniejszego ogniska zapalnego; zapalenie wsierdzia; zapalenie otrzewnej; zapalenie kości i szpiku; zapalenie stawów.

Jak informuje Światowa Organizacji Zdrowia, zakażenia pneumokokowe to najczęstsze przyczyny zgonów. Powodują one na świecie ponad 1,6 mln zgonów rocznie dzieci poniżej 5. roku życia.

Na poważne choroby wywołane przez pneumokoki chorują najczęściej dzieci do 5. roku życia, ale najwięcej powikłań i ciężkich zakażeń inwazyjnych występuje w pierwszych 2 latach.

Więcej informacji na stronie Ministerstwa Zdrowia – http://www.mz.gov.pl/aktualnosci/zaszczep-swoje-dziecko-przeciwko-pneumokokom-bezplatnie/.

materiał nadesłany: Adrian Mól, rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego

Reklama