Wielkie świętowanie na Wyspie Młyńskiej

Wiktoria Raczyńska
,

Na tegoroczną majówkę składa się kilka okazji – Rok Wolności, 15-lecie wstąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki. Będzie wspólne śpiewanie, zdjęcie z 30-metrową flagą, koncerty, a na deser Straszny Dwór w amfiteatrze. Będzie można też zdrowo i smacznie zjeść.

– Początek maja to wyjątkowy czas dla Polaków. Bardzo ważne wydarzenia i rocznice. A Wyspa Młyńska to wyjątkowe miejsce dla bydgoszczan – przyznaje Michał Sztybel, zastępca prezydenta Bydgoszczy – stąd już 1 maja spotykamy się właśnie w tym miejscu, aby uczcić 15-lecie wejścia Polski do UE, 2-3 maja odbędą się koncerty pod hasłem „Dumni z Bydgoszczy”, a ponadto 3 maja wspólnie odśpiewamy hymn i rozdamy mieszkańcom konstytucję. Długi weekend majowy zakończymy 5 maja kulturą wysoką, bo jesteśmy również w roku moniuszkowskim i nie mogliśmy jako Miasto nie włączyć się do jego obchodów.

Europejska Majówka Obywatelska pod hasłem „My Europejki, My Europejczycy” rozpocznie się na Wyspie Młyńskiej o godzinie 12.00. Tego dnia 15-latki i 15-latkowie, rówieśnicy przynależności Polski do UE będą mogli wziąć udział w losowaniu atrakcyjnych nagród (m.in. roweru Unibike).

– Europejska Majówka Obywatelska dlatego, że chcemy pokazać, że cieszyć się można nie tylko przemówieniami i wystąpieniami polityków, ale także bawiąc się, uczestnicząc w konkursach, zabawach. Przygotowali ją obywatele dla obywateli – mówi Józef Herold z Obywatelskiego Komitetu Obchodów 15-lecia Członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

– Mam zaszczyt być gospodarzem tej imprezy – dodaje Antoni Szpak. – Odbędzie się ona również pod hasłem „cudze chwalicie, swego nie znacie”. To będzie dzień promocji młodych artystów, którzy działają w szkołach, domach kultury, tańczą, śpiewają, recytują, stepują… Mam nadzieję, że będzie to dla nich wielkie wydarzenie. Bydgoszcz, województwo kujawsko-pomorskie to nasza mała ojczyzna, a często okazuje się, że niewiele o niej wiemy. Czas to zmienić – zachęca do udziału znany satyryk.

DSC_8260

2 i 3 maja będzie stał pod znakiem koncertów. O godzinie 19.00 wystąpi Wojciech Waglewski, lider zespołu VOO VOO, który w 2008 roku połączył siły z synami – Bartkiem (Fisz) oraz Piotrem (Emade). Rodzinnie Waglewscy nagrali wspólnie dwie płyty: „Męska Muzyka” oraz „Matka, syn i Bóg”. Utwory z obu albumów usłyszymy na Wyspie Młyńskiej. Następnie, o godzinie 21.00, na scenie wystąpi wywodzący się z Bartodziejów Bedoes. To ukłon w stronę najmłodszej części mieszkańców.

Kolejny dzień to aż trzy koncerty – o godzinie 18.00 na scenie pojawi się Sielska, o godzinie 19.30 zespół GooseBumps, a o godzinie 21.00 Afromental. Przez cały dzień od 11.00 będzie też czynna strefa foodtrucków.

– Przed maratonem koncertowym, o godzinie 13.00, warto obejrzeć inscenizację historyczną z okazji święta Konstytucji 3 maja, połączoną z występem Młodzieżowej Orkiestry Dętej z ZS Elektronicznych oraz pokazem szermierki – zaprasza Łukasz Krupa, dyrektor wydziału Promocji i współpracy z zagranicą.

DSC_8268

– Jak wiadomo, rok 2019 ogłoszony został rokiem moniuszkowskim i właśnie na 5 maja zaplanowano w całym kraju obchody rocznicy 200-lecia urodzin tego kompozytora – zapowiada kolejny, już ostatni dzień majówki Maciej Figas, dyrektor Opery Nova w Bydgoszczy. – Zaczynamy o godzinie 12.00 koncertem w amfiteatrze – będzie to przekrój „Halki” w wykonaniu zespołów Opery Nova. I po mniej więcej godzinie, przenosimy się już na Wyspę Młyńską, gdzie na scenie wystąpią chóry akademickie, dziecięce, szkół podstawowych, szkoły muzycznej, z Bydgoszczy, ze Strzelna, chóry męskie ze Żnina, z Grudziądza. Wystąpi także Steve Nash, czyli Moniuszko elektronicznie – przy pomocy kilku DJ’ów i kwartetu smyczkowego pokaże zupełnie nowe podejście do twórczości Stanisława Moniuszki. Wystąpi również Orkiestra Wojskowa z Bydgoszczy w strojach historycznych, która wprowadzi nas już w godziny popołudniowe, które zakończymy przekrojem „Strasznego Dworu”, również w amfiteatrze.

Tym wszystkim utworom muzycznym towarzyszyć będzie Biesiada Moniuszkowska (jarmark produktów zdrowej żywności z regionu).

DSC_8286

PROGRAM EUROPEJSKIEJ MAJÓWKI:

1 maja 2019, Wyspa Młyńska

12:00 – wspólne odśpiewanie „Ody do radości” z bydgoskimi chórami, pamiątkowe zdjęcie z 30-metrową flagą UE
12:30 – taniec z flagami EU w wykonaniu zespołu dziecięcego
13:00 – częstowanie „zupą europejską”
13:00-15:30 – występy muzyczne młodzieżowych zespołów oraz lokalnych artystów
15:00-15:55 – częstowanie „tortem europejskim”
16:00 – oficjalne zakończenie

2 maja, Wyspa Młyńska

19.00 – Waglewski/Fisz/Emade
21.00 – Bedoes

3 maja 2019, Wyspa Młyńska

13:00 – inscenizacja historyczna nawiązująca do uchwalenia Konstytucji 3 maja
13:00-13:30 – rozdawanie Konstytucji, pokazy szermierki, wystrzelenie z armaty oraz występy Młodzieżowej Orkiestry Dętej z ZS Elektronicznych
18.00 – Sielska
19.30 – GooseBumps
21.00 – Afromental

5 maja – Wyspa Moniuszki

12.00, amfiteatr przy Operze Nova – przekrój z „Halki” Stanisława Moniuszki
12.00- 18.00, Wyspa Młyńska – występy chórów, Biesiada Moniuszkowska
17.00, amfiteatr przy Operze Nova – przekrój ze „Strasznego dworu” Stanisława Moniuszki

Reklama