Wielki brat podgląda sikorki bogatki

Wiktoria Raczyńska
,

Do budki lęgowej zawieszonej na drzewie przed Szkołą Podstawowa nr 60 przy ulicy Glinki zapewne niedługo wprowadzi się nowy lokator. Od kilku dni sikorka bogatka zagląda do środka i chyba szykuje się do założenia w nim gniazda.

Skąd o tym wiemy? Chociaż budka z wyglądu nie różni się od wielu tego typu budek lęgowych powieszonych w różnych miejscach, wnętrze ukrywa skomplikowaną aparaturę, m.in., kamery filmujące w podczerwieni.

– Od wielu miesięcy staramy się zachęcić nowego lokatora do zamieszkania – mówi Patrycja Giętkowska, nauczycielka przyrody ze Szkoły Podstawowej nr 60 przy ulicy Glinki 117 w Bydgoszczy. – Zawiesiliśmy słoninę, posmarowaliśmy budkę smalcem. Na drzewie, obok budki, systematycznie uzupełniamy dania specjalne, czyli pokarm dla ptaków. Mamy nadzieję, że zamieszka w niej rodzina sikorek, a wiosną pojawią się jajka, a potem młode ptaki. Chcemy pokazywać dzieciom, jak wygląda życie ptaków, które zazwyczaj nie jest łatwo podejrzeć. Jak ptaki dbają o swoje młode, jak je karmią – dodaje.

Szkoła bierze udział w międzynarodowym projekcie BirdsOnline, w którym można podglądać życie ptaków. Również chwile ukryte zazwyczaj przed wzrokiem ciekawskich. To jedyna taka budka w Bydgoszczy podłączona do projektu.

Koordynatorem i pomysłodawcą projektu jest prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Ponieważ jest to projekt międzynarodowy, budkę montował Czech, Vlastimil Osoba, który nadzoruje projekt od strony technicznej.

– Mamy nadzieję, że nie tylko nauczyciele w bydgoskich szkołach będą odwiedzali stronę projektu i podglądali wraz z uczniami życie ptaków – mówi Dorota Kowalewska. – Każdy miłośnik przyrody może sprawdzić, co dzieje się w małej budce lęgowej, gdzie zakłada dom ptasia rodzina.

Patrycja Giętkowska i Dorota Kowalewska, nauczycielki z SP nr 60 w Bydgoszczy koordynują projekt w naszym mieście.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronach www.birdsonline.cz lub www.ptacionline.cz. Filmiki pokazujące, co dzieje się w budce dla sikorek zawieszonej przy SP nr 60 można zobaczyć tutaj.

Reklama