„Wielce Szanowna Pani” w Teatrze Polskim

Wiktoria Raczyńska
,

Aktorki o pracy aktorki – nowa premiera w lutym w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Teatr Polski w Bydgoszczy zaprasza na kolejną premierę, która odbędzie się już za dwa tygodnie. Pod koniec lutego na bydgoskiej scenie zostanie zaprezentowana „Wielce Szanowna Pani” w reżyserii Martyny Peszko.

To próba zmierzenia się z wyzwaniami, oczekiwaniami i marzeniami, które towarzyszą zawodowi aktorki. 22 lutego na Małej Scenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy odbędzie się premiera spektaklu pt. „Wielce Szanowna Pani”. Najnowsza produkcja TPB to debiut reżyserski Martyny Peszko, aktorki Teatru Polskiego w Bydgoszczy w latach 2015-2017.

Peszko do projektu zaprosiła trzy aktorki: Dorotę Landowską oraz dwie reprezentantki bydgoskiej sceny – Małgorzatę Trofimiuk oraz Małgorzatę Witkowską.

Inspiracją do powstania spektaklu jest tak zwana spowiedź Haliny Mikołajskiej – tekst z archiwum prywatnego, w którym ta wybitna powojenna aktorka, dama scen polskich, heroina, ale też polityczka, działaczka społeczna i założycielka KOR-u, rozlicza blaski i cienie zawodu, który wykonuje. Widzowie stają się powiernikami wypowiadanych niezwykle odważnie tez dotyczących panującej w teatrze hierarchii, gier środowiskowych wywyższających jednych kosztem drugich czy niesprawiedliwości ekonomicznych.

„Wielce Szanowna Pani” powstaje w oparciu o czytanie performatywne „Wiosna 1966”, które bydgoska publiczność mogła zobaczyć podczas Festiwalu Prapremier 2019.

Premiera „Wielce Szanownej Pani” odbędzie się 22 lutego (sobota) na Małej Scenie TPB. Pokazy popremierowe zaplanowano na 23 lutego (niedziela) o godzinie 16.00 oraz 25 i 26 lutego (wtorek, środa) o godzinie 19.00.

Bilety do nabycia w kasie Teatru Polskiego w Bydgoszczy (bilety@teatrpolski.pl; +48 52 339 78 18; +48 885 60 70 90) oraz poprzez stronę www.teatrpolski.pl (zakładka KUP BILET).

zdjęcia: Karolina Jóźwiak

materiały nadesłane: Aleksandra Rzęska

Reklama