Wernisaż wystawy Magdaleny Abakanowicz w BCS

Wiktoria Raczyńska
,

Bydgoskie Centrum Sztuki zaprasza na wernisaż wystawy Magdaleny Abakanowicz, który odbędzie się w piątek, 9 listopada, o godzinie 18.30 w Bydgoskim Centrum Sztuki im. Stanisława Horno-Popławskiego.

Jak pisze kuratorka wystawy, prof. UMK dr hab. Alicja Majewska „Kameralność wystawy rzeźb Magdaleny Abakanowicz w galerii Bydgoskiego Centrum Sztuki nadaje jej twórczości na wskroś indywidualną, a może wręcz intymną perspektywę. W tym oglądzie odbiorca i artystka uobecniona dziełami, mogą zawrzeć szczególną więź opartą na specyfice stworzonej sytuacji, w której fizyczna bliskość daje większą możliwość zrozumienia i przeżycia jej twórczości.”

Na wystawie zobaczyć będzie można między innymi prace z cyklu „Anonimowych portretów”, które obok cyklu „Inkarnacje” stanowią w biografii artystycznej Magdaleny Abakanowicz ważny etap jej twórczości. Towarzyszyć jej będzie materiał filmowy poświęcony biografii twórczej rzeźbiarki.

Współorganizatorem wydarzenia jest Studio Magdaleny Abakanowicz.

Wystawa potrwa do 30 grudnia.

Magdalena Abakanowicz (1930-2017) – jedna z największych ambasadorek polskiej sztuki współczesnej. Jej prace odcisnęły trwałe piętno i zrewolucjonizowały historię rzeźby. Artystka poprzez eksperymentalne zastosowanie tkaniny jako tworzywa zmieniła sposób myślenia o kwestiach materiałowych w rzeźbie, dzięki jej pracom jutowa tkanina organiczna stała się w rzeźbie materiałem porównywalnym z kamieniem czy drewnem. Jej nowatorskie rozwiązania były na tyle pionierskie i odkrywcze, że nazwano je od jej nazwiska abakanami. Gdy w 1965 roku na VIII Biennale w São Paolo w Brazylii, trzydziestopięcioletnia Abakanowicz zdobyła główną nagrodę Grand Prix, galerie i muzea całego świata zaczęły zabiegać o jej rzeźby: od Centre Pompidou w Paryżu, Metropolitan Museum w Nowym Jorku, Museum of Modern Art w Kioto po prestiżową londyńską Tate Modern Gallery.

Kuratorka wystawy: prof. UMK dr hab. Alicja Majewska – dyplom artystyczny z rzeźby w pracowni prof. Adolfa Ryszki uzyskała w 1986 roku. Od roku 2005 profesor nadzwyczajny na macierzystej uczelni, a od 2012 roku Prodziekan ds. Ogólnych Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Autorka 10 wystaw indywidualnych i około 100 wystaw zbiorowych w kraju i zagranicą. Członek międzynarodowej federacji sztuki medalierskiej FIDEM oraz Stowarzyszenia Artystycznego „Otwarte”.

Na wernisaż wstęp wolny.

materiały nadesłane: Natalia Pichłacz, Bydgoskie Centrum Sztuki im. Stanisława Horno-Popławskiego

zdjęcie: Wojciech Holnicki-Szulc

Reklama