Warsztaty, które rozbudzają wyobraźnię

Tomasz Welcz
,

Warsztaty i obozy artystyczne to doskonały sposób na spędzenie czasu wolnego dla dzieci i młodzieży. Pozwalają uruchamiać moce twórcze, rozbudzić wyobraźnię i odkryć potencjał każdego młodego artysty. Fundacja Nowe Pokolenie z Bydgoszczy już po raz siódmy organizuje Ogólnopolskie Warsztaty Artystyczne „Radosne Serca”.

Wyjątkowość tego przedsięwzięcia polega nie tylko na bogactwie działań i form artystycznego rozwoju oraz zaangażowaniu licznych instytucji kulturalnych. Przede wszystkim jest ono szansą rozwoju dla młodych ludzi, którzy pragną rozwinąć artystyczne skrzydła i sprawdzić, gdzie leżą granice wyobraźni, ale na co dzień mają utrudniony dostęp do działań twórczych.

W tym roku z ponad 400 zgłoszeń z całej Polski wytypowano 40 osób w wieku od 10 do 18 lat, które 30 czerwca wyjechały na nieodpłatne warsztaty do Biskupina.

Przed wyjazdem  uczestnicy warsztatów przebywali  w Bydgoszczy. Młodzi ludzie zostali podzieleni na cztery grupy, zgodnie z preferowaną aktywnością twórczą. Grupa wokalna nagrała płytę demo i uczestniczyła w warsztatach zorganizowanych przez MDK nr 4 oraz Izabelę Cywińską- Łomżyńską z Pałacu Młodzieży. Miłośnicy tańca wzięli udział w warsztatach tanecznych w MDK nr 5 oraz Szkole Tańca Bohema. Młodzież obdarzona talentami aktorskimi doskonaliła swoje umiejętności w czasie warsztatów teatralnych, które poprowadzili instruktorzy z MDK nr 2 oraz z Teatru Improwizowanego wymyWammy. Zwiedzano też od kulis najważniejsze placówki kultury w naszym mieście, czyli Operę Nova oraz Teatr Polski. Młodzi plastycy obejrzeli wystawę w Galerii Miejskiej bwa oraz w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego i wzięli udział w warsztatach.

W Biskupinie kolejne dni wypełnione są intensywnymi 6-godzinnymi warsztatami tanecznymi, teatralnymi, muzycznymi, plastycznymi, kreatywną zabawą, integracją, szukaniem inspiracji i wizytami gości specjalnych. Pieczę nad zadaniami swoich podopiecznych trzymają wychowawcy, którzy – parafrazując słowa Janusza Korczaka – „potrafią wyzwalać, a nie wtłaczać, kształtować, a nie ugniatać, uczyć, a nie dyktować, zapytywać, a nie żądać”.

Uczestnicy korzystają także z wielu atrakcji zaplanowanych przez organizatora przedsięwzięcia – Fundację „Nowe Pokolenie”: lekcje w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie, zwiedzanie Muzeum Kolei Wąskotorowej z obowiązkowym przejazdem kolejką, ruin zamku w Wenecji, wystawy maszyn oblężniczych, Muzeum Pierwszych Piastów i Wielkopolskiego Parku Etnograficznego.

plakat VII OWARS_nowyKażda z grup przygotowuje się do wydarzenia wieńczącego ten intensywnie i kreatywnie spędzony czas, czyli do wielkiego widowiska teatralno-muzycznego pt. „Piotruś Pan”, które każdy będzie mógł obejrzeć 11 lipca o godz. 17.00 w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy (ul. Marcinkowskiego 12-14).  Spektakl przypomni nam dobrze znaną historię chłopca, który nie chce dorosnąć. Poznamy sekrety Nibylandii, w której Piotruś Pan, Dzwoneczek, Kapitan Hak, Wanda i jej bracia zabiorą nas w wir niesamowitych przygód. Wstęp na ten wyjątkowy spektakl jest bezpłatny.

Dla wybranych  uczestników warsztatów Fundacja „Nowe Pokolenie” przygotowała niespodziankę. Młodzi artyści otrzymają „złote bilety” uprawniające do występu na profesjonalnej scenie 27 sierpnia podczas Koncertu Laureatów XI edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Radosnych Serc, który w tym roku odbędzie się na Wyspie Młyńskiej i placu Teatralnym.

materiał nadesłany: Joanna Dobska, prezes Fundacji Nowe Pokolenie

Reklama