W Nakle powstanie 190 mieszkań

Magdalena Jabłońska
,

W ramach rządowego programu Mieszkanie Plus w Nakle nad Notecią powstanie 190 mieszkań. Podczas piątkowej konferencji prasowej w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim omówiono główne założenia tej inicjatywy.

Mieszkanie Plus to zbiór działań podejmowanych przez rząd, zmierzającym do zwiększenia inwestycji w dostępne cenowo mieszkania. Spółka PFR Nieruchomości, która realizuje filar komercyjny rządowego programu, inwestuje w nowe projekty mieszkaniowe w całej Polsce – zarówno w mniejszych gminach, jak również w dużych aglomeracjach miejskich.

– Mieszkanie Plus jest nie tylko skierowany do wielkich miast. To program, który może funkcjonować w szeregu mniejszych miast powiatowych i gminnych. Ideą tego programu i szeregu innych działań podejmowanych przez rząd, jest zatrzymanie fali emigracji. Pod to dostosowane są także inne programy, takie jak Rodzina 500 plus, czy zerowy PIT od 26 roku życia – mówi Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Łukasz Schreiber.

– Rządowy program Mieszkanie Plus to szansa dla milionów Polaków w całym kraju. Dostępne cenowo mieszkania na wynajem to propozycja dla tych, których nie stać na kupno własnego mieszkania a jednocześnie wysokość ich zarobków jest zbyt duża, aby mogli ubiegać się o lokum np. od gminy. To inwestycja w przyszłość mieszkańców również województwa kujawsko-pomorskiego – mówił wojewoda kujawsko-pomorski, Mikołaj Bogdanowicz.

– W Nakle nad Notecią wybudowane zostaną mieszkania dla blisko dwustu rodzin. To jest polityka w praktyce, czyli realne działania pomagające konkretnym ludziom. Zachęcam również innych samorządowców, aby z tego programu korzystali – mówił deputowany do Parlamentu Europejskiego, Kosma Złotowski.

Inwestycja w ramach programu Mieszkanie Plus w Nakle nad Notecią będzie realizowana na działce w rejonie ulicy Mroteckiej. Zgodnie z przygotowaną koncepcją, wybudowane zostaną cztery 5-kondygnacyjne bloki, w których powstanie 190 mieszkań o średniej powierzchni 51 mkw. To kolejna, po Toruniu, lokalizacja na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, która uzyskała decyzję inwestycyjną. Przewidywany termin rozpoczęcia prac budowlanych to II kwartał 2020 roku.

Filar komercyjny programu Mieszkanie Plus, za który odpowiada spółka PFR Nieruchomości realizuje inwestycje na zasadach rynkowych bez angażowania środków budżetowych. Projekty mieszkaniowe powstają we współpracy ze spółkami Skarbu Państwa, inwestorami prywatnymi, ale przede wszystkim są realizowane na gruntach należących do samorządów.

– Projekt w Nakle nad Notecią to nasz pierwszy najbardziej zaawansowany projekt w województwie kujawsko-pomorskim, ale nie ostatni. Chciałbym zachęcić wszystkich samorządowców do współpracy. Chcemy jak najwięcej inwestować w województwie kujawsko-pomorskim – mówił Prezes Zarządu PFR Nieruchomości, Mirosław Barszcz.

Obecnie PFR Nieruchomości analizuje projekty, w ramach których na terenie całego województwa może powstać ponad 1,5 tysiąca mieszkań.

materiały nadesłane: Adrian Mól, rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego

Reklama