W Fordonie i na Miedzyniu powstaną nowe baseny

Marek Tomaszewski
,

Na wiosnę planowane jest ogłoszenie przetargu na budowę nowego basenu na osiedlu Tatrzańskim. W przyszłym roku rozpocznie się natomiast budowa basenu na Miedzyniu.

Według wcześniejszych założeń kolejne baseny miały powstawać co dwa lata. Stabilna sytuacja finansowa miasta umożliwi jednak szybszą budowę pływalni.

Jeszcze tej wiosny planowane jest ogłoszenie przetargu na budowę pływalni przy Zespole Szkół nr 28 przy ul. Kromera. Będzie to duży, 3-kondygnacyjny obiekt o powierzchni blisko 5 tysięcy metrów kwadratowych. Kompleks basenowy tworzyć ma: sześciotorowa niecka basenu pływackiego (wyposażona w dźwig dla osób niepełnosprawnych) oraz niecka rekreacyjna i do nauki pływania. Zaplanowano też wiele atrakcji wodnych: grzybek wodny, rwąca rzeka, ławeczka z masażem, gejzer wodny z oświetleniem podwodnym, brodzik dla dzieci wymagających opieki rodziców ze zjeżdżalnią, wanny do hydromasażu,  jacuzzi z oświetleniem podwodnym, zjeżdżalnię o długości około 58 m wyposażoną w multimedia. Na widowni zaplanowano 159 miejsc. Basen będzie wyposażony w zaplecze przebieralniowo-natryskowe i sanitarne, kompleks SPA (sauna sucha fińska z natryskami), kompleks rekreacyjny – siłownia i sala fitness.

583W przyszłym roku rozpocznie się natomiast budowa basenu na osiedlu Miedzyń. Powstanie on przy Zespole Szkół nr 8 przy ul. Pijarów. Będzie to, ze względu na ograniczony teren pod tę inwestycję, nieco mniejszy obiekt o powierzchni blisko 1600 metrów kwadratowych. Zaplanowano w nim 2 kondygnacje. Zlokalizowane będą na nich niecka basenu, dwa brodziki dla dzieci z różnymi atrakcjami do zabawy oraz małą pochylnią-zjeżdżalnią. Poza tym na Miedzyniu będzie można zrelaksować się w dużych wannach SPA oraz strefie fitness. Obiekt będzie wyposażony w zespół szatniowo-sanitarny.

Nowe pływalnie na Tatrzańskim i Miedzyniu będą przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W tym roku planowane jest też rozpoczęcie prac nad nową Astorią z basenem olimpijskim. Wartość tej inwestycji szacowana jest na 100 mln zł. Obecnie trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu na to zadanie.

W ubiegłym roku rozpoczęła się budowa basenu o charakterze parku wodnego na Kapuściskach. Trwa też termomodernizacja Pałacu Młodzieży obejmująca prace przy basenie. W najbliższych  latach planowane jest też uruchomienie pływalni na osiedlu Leśnym.

materiał i wizualizacje: Urząd Miasta Bydgoszczy

Reklama