Upały wciąż groźne

Wiktoria Raczyńska
,

Wysokie temperatury w Polsce nie odpuszczają. Kolejne dni to również prognozowane rekordowo wysokie wskazania termometrów. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Bydgoszczy apeluje o niebagatelizowanie ostrzeżeń o upałach i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.

Upały nie ustępują i cały czas dają o sobie znać. W najbliższych dniach termometry pokazywać będą ponad 30 stopni w cieniu. Tak wysoka temperatura może być szczególnie niebezpieczna dla niemowląt i małych dzieci oraz osób w podeszłym wieku. Wszyscy powinni przestrzegać elementarnych zasad bezpieczeństwa.

Starajcie się nie przebywać w pełnym słońcu. Jeśli nie musicie, nie wychodźcie z domu w godzinach południowych. Każdy powinien pamiętać o piciu dużej ilości wody i unikać zbędnego wysiłku fizycznego. Zachowajcie rozwagę również podczas jazdy samochodem – w trakcie upałów nasza koncentracja jest osłabiona. Pod żadnym pozorem nie wolno też zostawiać dzieci i zwierząt w zaparkowanym pojeździe.

Wysokie temperatury sprawiają, że wiele osób szuka ochłody w wodzie. MSWiA oraz służby wojewody apelują o rozsądek i nieprzecenianie swoich możliwości w czasie wypoczynku nad wodą. Tylko od początku sierpnia br. utonęło już w Polsce 49 osób. Przede wszystkim zadbajcie sami o własne bezpieczeństwo i przestrzegajcie regulaminu kąpieliska, na którym przebywacie. Stosujcie się do uwag i zaleceń ratownika. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych. Pływajcie tylko w miejscach strzeżonych, tam gdzie nad waszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy i pod żadnym pozorem nie wchodźcie do wody po spożyciu alkoholu.

Tzw. „dzikie kąpieliska” możecie zgłosić za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na stronie internetowej Policji.

Natomiast, jeśli nad wodą zauważycie niebezpieczną sytuację zagrażającą życiu lub zdrowiu, zawsze dzwońcie na numer alarmowy 112. Właściwa reakcja może uratować komuś życie.

materiały nadesłane: Adrian Mól, rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego

Reklama