Umowa na 168 mln zł podpisana

Wiktoria Raczyńska
,

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski podpisał w Centrum Unijnych Projektów Transportowych w Warszawie umowę na dofinansowanie rozbudowy ul. Kujawskiej wartą 168 mln zł. Bydgoszcz zagwarantowała sobie pozyskanie europejskiego wsparcia w trybie pozakonkursowym już w 2014 roku przyjmując strategię Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

– Podpisanie tej umowy formalnie uruchamia europejskie dofinansowanie na rozbudowę ul. Kujawskiej – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. –  To jedna z inwestycji, która rozwiąże szereg problemów komunikacyjnych w centrum miasta. W takich momentach odczuwam nie tylko dumę. Skłaniają one też do refleksji nad tym, jak dynamicznie zmienia się miasto dzięki obecności Polski w Unii Europejskiej. Rozbudowa ul. Kujawskiej to tymczasem jedna z wielu inwestycji, jakie przygotowaliśmy na najbliższe lata. Europejskie dofinansowanie wykorzystamy, między innymi, przy modernizacji ul. Grunwaldzkiej, wydłużeniu Trasy Uniwersyteckiej, budowie nowych mostów na Brdzie i przebudowie torowiska na ul. Toruńskiej. W poprzednich latach zrealizowaliśmy natomiast inwestycje z dofinansowaniem o łącznej wartości 1 mld zł, w tym tramwaj do Fordonu, torowisko dworca kolejowego czy Trasę Uniwersytecką.

Rozbudowa ul. Kujawskiej jest połączona z zakupem 18 nowych tramwajów. Negocjowana będzie jeszcze możliwość zwiększenie zamówienia o kolejne pojazdy. Umowa na dostawę nowoczesnych „Swingów” została wiosną podpisana z bydgoską Pesą. Trwa też przetarg, w którym wyłoniony zostanie wykonawca robót budowlanych. Prace budowlane zajmą nie więcej niż 30 miesięcy. Wartość całej inwestycji szacowana jest na około 277 mln zł.

materiały i zdjęcia nadesłane: Urząd Miasta Bydgoszczy

Reklama